שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הוסרה הבקשה לצו שימנע מכירת ציור של אבל פן

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
דנה גילרמן

ניצה ודני פרמן הסירו את הבקשה להוצאת צו מניעה זמני שהגישו שלשום לבית המשפט המחוזי בתל אביב, במטרה למנוע את מכירת הציור "למחרת הפרעות" של אבל פן. הציור נכלל בקטלוג המכירה הפומבית של המרסייט, שהתקיימה אתמול בערב כמתוכנן, והוערך ב-180-260 אלף דולר.

הבקשה הוגשה נגד בית יהודי בסרביה, שקיבל את הציור לפני כ-50 שנה במתנה מיעקב פרמן ומכר אותו לפני כשנתיים; נגד דני קורן ששימש אז יו"ר העמותה; נגד האספן יונתן זלצמן שרכש את הציור דרך התיווך של בית המכירות המרסייט; ונגד בית המכירות עצמו שהציע את הציור למכירה פומבית. לאחר דיון ארוך, שהחל ביום ראשון בבוקר והסתיים אתמול, המליץ בית המשפט לתובעים להסיר את תביעתם.

הציור, שנעשה ב-1903, ניתן כתרומה לעמותה על ידי יעקב פרמן, אספן אמנות וציוני נלהב שעלה לארץ בתחילת המאה שעברה. לפני כשנה נודע לניצה דרורי-פרמן, עורכת כתב העת "אלפיים" בהוצאת עם עובד, הנשואה לבנו של פרמן, דני, כי העמותה מכרה את הציור.

לדבריה, כאשר הוקם בית יהודי בסרביה, ב-1950, הפצירו בפרמן שיתרום את התמונה המתארת את הפרעות שאירעו בקישינב, בירת מחוז בסרביה, והוא הסכים. המטרה היתה שהציור ישמש "גל-עד לפרעות ויוצג לעיני כל בבית יהודי בסרביה", כפי שצוין בבקשה. כשבדקה מה עלה בגורלו של הציור, שהוצג מאז בשתי תערוכות חשובות במוזיאון ישראל ובמוזיאון תל אביב, נודע לה שהעמותה מכרה אותו לפני כשנתיים. כספי המכירה - 60 אלף דולר - מימנו את שיפוץ מבנה העמותה.

לדברי רקפת פלד, שייצגה את המבקשים לצדו של עו"ד אלי זהר, בית המשפט דחה את הבקשה מכיוון שהציור נרכש על ידי האספן (שמסר את הציור למכירה) בתום לב. לכן, מבחינת החוק אין עילה לתביעה. פלד הוסיפה, כי נשקלת האפשרות להגיש תביעה כספית נגד העמותה.

עו"ד ראובן רביד, יו"ר עמותת בית יהודי בסרביה, שגם ייצג את העמותה במשפט, מציין שמכירת התמונה לא נעשתה בניגוד לחוק. "אני לא בטוח שתמונה דוממת על הקיר תורמת יותר להנצחה מאשר פעילות תרבותית שמתאפשרת בכל ימות השנה בזכות השיפוץ שערכנו במקום", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ