הרוסים החרימו התרופה הגרוזינית לחמרמורת - כללי - הארץ

הרוסים החרימו התרופה הגרוזינית לחמרמורת

יין, מים וג'ניפר לופז - השחקנים הראשיים במאבק הכלכלי בין רוסיה וגרוזיה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מים מינרליים, יין וג'ניפר לופז; זו לא המלצה לבילוי סוף השבוע או קדימון לתוכנית אירוח אמריקאית - אלו הן המהלומות האחרונות במלחמה הכלכלית והדיפלומטית הניטשת בין גרוזיה לרוסיה. היחסים בין שתי המדינות הידרדרו באחרונה לכדי "מלחמת מלים" - הכוללת מלבד האשמות הדדיות, גם חרם על יין מגרוזיה - אחד ממוצרי היצוא המרכזיים של המדינה.

שלטונות רוסיה טענו כי מצאו רמות גבוהות של חומר הדברה ביין הגרוזיני. בתגובה שהכעיסה את רשויות רוסיה, אמר בשבוע שעבר שר הביטחון של גרוזיה שהשוק הרוסי רווי ביינות מזויפים עד שאפילו "צואה" תמצא שם קונים. הוא לא הסתפק בכך, וקרא גם לחרם על בירה מרוסיה. "ברור לחלוטין שרוסיה נלחמת בכל דבר גרוזיני כיום", אמר שר החקלאות הגרוזיני.

האשמות השר לא נשמעות בלתי סבירות אם לוקחים בחשבון קורבן נוסף של היחסים העכורים בין שתי המדינות - מים מינרליים. אם לא די בהפסקת יבוא היין הגרוזיני, רוסיה הפסיקה גם לייבא את מה שרבים מחשיבים כפתרון מושלם להאנגאובר - "בורג'ומי", מים מינרליים ממדינת הקווקז המכילים מלחים ומינרליים.

הסיבה הרשמית שבגינה אסרה רוסיה על מכירת "בורג'ומי" בחנויות ומסעדות, היא בריאותית - מים מזויפים וחוסר עמידה בתקנים סניטריים - ואולם בעיני גרוזיה המניעים הם פוליטיים גרידא. זאת בדומה למה שנטען לגבי משבר הגז בין רוסיה לאוקראינה בתחילת השנה. "'בוג'ורמי' הם המים המינרליים הטובים בעולם", אמר שר החקלאות.

גרוזיה, שנאבקת להתנתק מעברה הסובייטי ולהשתחרר מהתלות הכלכלית ברוסיה, תלויה רבות ביצוא יין. מאז התמוטטות ברית המועצות ב-1991, המדינה טוענת לניסיונות השתלטות מצד רוסיה. ביום שישי שעבר אמר בכיר בנאט"ו כי החרם שמטילה רוסיה הוא לא רק בעיה של גרוזיה, אלא של אירופה כולה.

בניסיון להניע את הכלכלה המקרטעת, ולתת זריקת עידוד לתעשיית היין, הגתה הממשלה הגרוזינית רעיון לא שגרתי: להזמין את ג'ניפר לופז לחגיגות יום העצמאות. על פי ה"גרדיאן", טביליסי הציעה ללופז חצי מיליון דולר כדי שתופיע במדינה ב-26 במאי ותקדם את היין הגרוזיני. למרבה הצער לופז סירבה, לאחר שהסכום שהוצע לה לא היה גבוה מספיק, וספק אם המדינה הקטנה יכולה להרשות לעצמה לשלם כל כך הרבה כסף.

בימים האחרונים מנסה נשיא גרוזיה מיכאיל סאאקאשווילי לרכך את המשבר. לדבריו, המדינה מעוניינת לפתח יחסים טובים עם רוסיה. "אנחנו רוצים לראות את התיירים שלכם", הוא צוטט בסוכנות הידיעות הרוסית נובוסטי. "אנחנו רוצים להביא את המוצרים שלנו לשוק שלכם, אבל עליכם להבין שגרוזיה היא מדינה עצמאית". הוא הוסיף כי על הרוסים להפסיק לראות את העם הגרוזיני כ"דמות מצוירת - איש עם שפם שמסוגל רק לבשל קבב, למכור מנדרינות בשוק ולהשיק כוסות".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ