שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

אלופים במיל' לחלוץ: צה"ל לא הפגין דבקות במשימה

בכנס, בהשתתפות עשרות אלופים בדימוס, קראו הקצינים לרמטכ"ל חלוץ לקחת אחריות ולהודות בתקלות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמוס הראל
עמוס הראל

הרמטכ"ל, רב-אלוף דן חלוץ, נתקל אתמול בביקורת החריפה ביותר שספג מאז סיום המלחמה בלבנון. בכנס בהשתתפות עשרות אלופים בדימוס, שהתקיים בבסיס צריפין, הטיחו בו האלופים הוותיקים טענות כלפי ניהול המלחמה. הפער בין תיאור המלחמה כפי שהציג הרמטכ"ל לזה שראו האלופים, אמר אחד המשתתפים ל"הארץ", "היה פשוט ההבדל שבין שמיים וארץ". עם זאת, התרשמו, חלוץ הקשיב לביקורת בתשומת לב. במהלך הכנס אמר האלוף (מיל') יורם יאיר כי לא הגנתם על האזרחים.

הכנס התקיים בבסיס צריפין וארך כחמש שעות. כ-25 אלופים בדימוס נרשמו לדבר, אולם רק כמחציתם הספיקו. הרמטכ"ל נאם במשך כשעה ורבע. בזמן הקרוב יתקיים כנס נוסף של אותו פורום. האלופים מתחו ביקורת קשה על תפקוד המטכ"ל במלחמה, אולם איש מהם לא קרא לחלוץ באופן מפורש להתפטר. האלוף (מיל') רן גורן, בעבר מבכירי חיל האוויר, אמר לחלוץ: "עליך לקחת אחריות למה שקרה. אינני חושב שאתה צריך להתפטר, אך עליך להודות באחריות למשגים ולתקלות שאירעו".

בין הקצינים הבכירים שדיברו בטקס היו האלופים בדימוס אורי שגיא, יוסי פלד, יורם יאיר, עמנואל סקל ויעקב אבן. הטענות עסקו בשורה ארוכה של סוגיות. ביניהן: ההחלטות שקדמו למלחמה (וחלקן התקבלו בתקופת קודמו של חלוץ, משה יעלון) בדבר קיצוץ מסיווי ביחידות המילואים של צבא היבשה, השינויים התכופים במשימות שניתנו לכוחות תוך כדי המלחמה, הסתמכות היתר על הכוח האווירי, העיכוב בגיוס והפעלת אוגדות המילואים וההתמודדות החלקית בלבד עם איום הקטיושות, שלא הוסר עד הכרזת הפסקת האש. יורם יאיר היה אחד החריפים שבדוברים. לאחר שחלוץ הציג מצגת ממוחשבת ובה תיאור מהלכי המלחמה, אמר לו יאיר: "לא היו כאן כמעט חצים, כי לא היו שום מהלכי קרבות במלחמה הזו".

יאיר הוסיף כי "לא ייתכן שבעורף נהרגים אנשים יום אחר יום וצה"ל אינו נכנס בכל הכוח כדי להפסיק את זה. לא עמדתם במשימת ההגנה על האזרחים".

יאיר סיפר כיצד שימש כמפקד פלוגת החוד של הצנחנים בקרבות סיני במלחמת ששת הימים. "היו הערכות ש-80% מלוחמי כוח החוד ייהרגו במהלך ההבקעה אבל בכל זאת התקדמנו, כי דבקנו במשימה. במלחמה הזו, צה"ל לא הפגין דבקות במשימה". הוא טען כי אי אפשר לגלגל את האשמה בתקלות רק על מצב הימ"חים. לדבריו, בלחימה לא הפגין צה"ל אף אחד מחמשת עקרונות המלחמה. "לא ראינו יוזמה, דבקות במשימה, התקפיות, ריכוז מאמץ ותחבולה. העקרונות נשכחו".

יוסי פלד הזכיר את התוכנית, שהוקפאה עקב פרוץ המלחמה, לקצץ עוד יחידות טנקים בתקופה הקרובה. קצינים אחרים דיברו על הזחיחות שהשתקפה מהחלטת שר הביטחון הקודם, שאול מופז (שחלוץ תמך בה) לקצר את שירות החובה - החלטה שגם היא תוקפא בעקבות המלחמה. כמה מהמשתתפים אמרו לחלוץ כי עליו לשקם את הצבא מן היסוד, אך גם במהירות האפשרית, לקראת אפשרות של סבב לחימה נוסף בצפון. ישראל לא ניצחה במערכה, טענו ואחד היעדים העיקריים בה לא הושג: ההרתעה הישראלית כלפי הערבים לא שוקמה, אלא דווקא נפגעה.

כמה מהדוברים תקפו את העובדה שמפקדי האוגדות וחלק ממפקדי החטיבות בלחימה לא היו בחזית, אלא נותרו מאחור. צה"ל שכח ערך יסוד של "מנהיגות מלפנים" בקרב, טענו. האלופים הוותיקים מחו על כך, שחלוץ לא זימן לכנס את ארבעת מפקדי האוגדות שניהלו את המלחמה. "יש לנו ניסיון בקרבות כאלה. הם היו צריכים להיות כאן ולהקשיב", טענו. כשהציג הרמטכ"ל עשר סוגיות מרכזיות שיבדקו ועדות התחקיר הפנימיות שמינה בצה"ל, אמרו לו בקהל: הסוגיה הראשונה שחייבת להיבדק היא החריגה מערכי הלחימה.

ביקורת נמתחה על החלטת המטכ"ל לבטל את מפקדות הגייס לפני כמה חודשים. "מה היית עושה אילו נפתחה חזית נוספת בצפון, מול הסורים? מי היה מפקד אז על רמת הגולן?" נשאל חלוץ. כמה אלופים בדימוס מתחו ביקורת על הגדרתו של חלוץ בדבר ניצחון בנקודות לישראל. "אין דבר כזה. או שמנצחים או שלא", טענו. הקצינים הזכירו את חוסר הניסיון של המפקדים הנוכחיים של צה"ל בניהול מלחמות בהיקף כזה.

האלוף (מיל') יום-טוב סמיה אמר לחלוץ כי עליו להישאר בתפקידו ולסייע בשיקום הצבא. גם לאחר שיצאו מן הכנס, השמיעו אחדים מהמשתתפים, בשיחות עם "הארץ", ביקורת על דברי הרמטכ"ל. "הוא המשיך עם הקו של 'ניצחנו בנקודות'", אמרו. "זה נשמע כמו עוד נאום הכנה לוועדת החקירה. לא שמענו ממנו הודאה ממשית בטעויות". כשנשאל חלוץ מדוע לא יזם מהלך יבשתי נרחב יותר בשלב מוקדם, סיפרו, רמז כי האשם טמון גם בדרג המדיני. "יועצים בסביבתו של ראש הממשלה סברו שמהלך כזה ייגמר ב-300-500 הרוגים", סיפר.

חלוץ קרא לקצינים בדימוס לקחת חלק בתחקירים ולתרום לצבא מניסיונם.

האלוף (מיל') רן גורן:

"על חלוץ לקחת אחריות. אינני חושב שהוא צריך להתפטר, אך עליו להודות באחריות למשגים"

האלוף (מיל') יורם יאיר:

"לא ייתכן שבעורף נהרגים אנשים וצה"ל אינו נכנס בכל הכוח להפסיק את זה. לא עמדתם במשימת ההגנה על האזרחים"

קצינים בכירים:

"על חלוץ לשקם הצבא מהיסוד. ישראל לא ניצחה במערכה ואחד היעדים העיקריים לא הושג: ההרתעה הישראלית כלפי הערבים לא שוקמה, אלא דווקא נפגעה"

משתתפים בכנס:

"מפקדי האוגדות וחלק ממפקדי החטיבות בלחימה לא היו בחזית, אלא נותרו מאחור. צה"ל שכח ערך יסוד של 'מנהיגות מלפנים'"

דברי הקצינים לחלוץ:

האלוף (מיל') יורם יאיר: "בניגוד לעבר, לא היו שום מהלכי קרבות במלחמה"

האלוף (מיל') רן גורן: "על חלוץ להודות באחריות למה שקרה, אך לא להתפטר"

משתתפים בכנס: "צה"ל שכח את ערך היסוד של 'מנהיגות מלפנים'"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ