טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

אלגרה למרמיטה

דוב חום המכונה "לומפאץ", פארק לאומי שלא מכבים בו שריפות, ושפת הרומאנש הנשמרת מכל משמר - טיול בעמק אנגאדין, אזור לא מתויר מדי בדרום-מזרח שווייץ

תגובות

קלאודיו דושלטה נראה מאושר. עשרות צבאים ואיילים אלפיניים רעו בשלווה במרחק 300 מטר מאתנו. יום קודם לכן הבטיח דושלטה למשתתפי הטיול הרגלי שנראה הרבה מאוד בעלי חיים חופשיים, שחיים בחיק הטבע. "לא פרות", הדגיש, וכמה גבות הורמו בספקנות. בבוקר שלמחרת, לאחר שלוש שעות הליכה, עמדנו בלב הפארק הלאומי של שווייץ והתבוננו במשקפות בקרניים המרשימות של בעלי החיים הרועים. לא. אלה בהחלט לא פרות. דושלטה מדגיש שאסור לרדת מן השביל, אסור להתקרב אל החיות, אסור להשמיע רעשים ומוטב להצניע את נוכחותנו ככל האפשר. מותר להתבונן.

בעודנו שקועים במשקפות הוא מספר על גאוות האזור - דוב חום גדול שנראה משוטט כאן בשנה שעברה. המקומיים הצמידו לו את הכינוי "לומפאץ", שפירושו ילד שובב, אבל הדוב החשדן נעלם, כנראה מעבר לגבול האיטלקי, וההשערות הן שנורה שם בידי ציידים. בכלל, לדושלטה אין דעה טובה במיוחד על פארקים ושמורות טבע באיטליה. "מרשים שם הרבה דברים שאצלנו בפארק הלאומי לא יעלו על הדעת", הוא מסביר. "למשל רכיבה באופני הרים בלב הפארק". אחר כך מתברר שהוא רוכב אובססיווי שמטפס באופני ההרים שלו כמה עשרות קילומטרים בכל שבוע, אבל נמנע מלהיכנס לשטח הפארק.

הדימוי השווייצי הכפרי המקובל כולל בית מתקתק ופסטורלי עם עשרות אדניות גרניום, גג משופע, פרות רועות באחו והרבה מאוד התערבות אנושית בנוף הטבעי. דושלטה, מדריך ומנהל לשכת התיירות של חבל אנגאדין (Engadin) בקנטון גראובונדן (Graubunden) שבקצה הדרום-מזרחי של שווייץ, מדגיש בעיקר את העובדה שאפשר למצוא במזרח המדינה נופים אחרים, פראיים הרבה יותר, טבעיים, ללא התערבות אנושית או עם מעט מאוד התערבות כזאת.

עמק אנגאדין והפארק הלאומי של שווייץ אינם במרכזה של מפת התיירות השווייצית. בייחוד לא בקיץ. בחורף, כאשר המדרונות מתכסים בשלג, קל יותר למשוך לכאן מבקרים, אבל כמו במקומות רבים אחרים, השווייצים יודעים היטב שתיירות השלג נעשית בעייתית יותר בכל שנה. הסיבה פשוטה - אין מספיק שלג, ומכיוון שרבים מאוד באזור הזה מתפרנסים מתיירות הם משתדלים למשוך מבקרים גם בקיץ ובסתיו.

הפארק הלאומי הוותיק, שהוקם כבר ב-1914, הוא כוח משיכה מצוין. זה הפארק הלאומי היחיד במדינה ואחד הוותיקים באירופה. שטחו 172 קילומטרים רבועים, ושבילים באורך 80 קילומטרים מתפתלים בו בין גובה 1,400 מטר לגובה 3,200 מטר מעל פני הים. חלקים מן הפארק מכוסים כל השנה בשלג וגם בימים הראשונים של ספטמבר ירד כאן במשך כמה שעות שלג קל, מרחף, שכמעט אינו מצטבר על האדמה. חוקי השימור וההתערבות האנושית בפארק נוקשים במיוחד - הפארק פתוח רק שישה חודשים בשנה, בין מאי לנובמבר, ולמעשה אסורה בו התערבות אנושית מכל סוג. אם פורצת בשטח הפארק שריפה, הפקחים לא יכבו אותה.

במשך יום הליכה בפארק צעדנו כ-15 קילומטרים. עלינו מגובה 1,600 מטר לגובה 2,200 מטר ומלבד צבאים ואיילים ראינו גם מרמיטות (יונק מכרסם) חששניות ונשרים מרשימים. בסיומה של ההליכה התיישבנו לאכול מרק שעורה סמיך עם כוס יין אדום בבקתת ההרים וארוש (Varusch), על גבול הפארק.

עמק אנגאדין נקרא על שמו של הנהר אן (Inn) שמוצאו במעבר האלפים מאלויה (Maloja). הנהר אן זורם לכיוון צפון-מזרח, חולף על פני עיירת הנופש הדחוסה, הבנויה לעייפה והמשעממת סן מוריץ בגובה 1,800 מטר וממשיך אל הכפרים הקטנים, הפחות מפותחים ולכן היפים והמעניינים ביותר באזור אנגאדין: סאמדאן (Samedan), צואוץ (Zuoz), שאנף (S-chanf) וצרנץ (Zernez). העונה היפה ביותר באזור היא בספטמבר-אוקטובר, אז יורד על העמק "קיץ אינדיאני" עם עלים אדומים וזהובים.

אורך קטע הנהר אן שזורם בשווייץ עד לגבול האוסטרי (ולאחר מכן אל הדנובה) רק כ-100 קילומטרים, אבל כמה סיבות הקנו לאזור שם ומוניטין מיוחדים במינם. הפארק הלאומי שמשתרע בין צואוץ לצרנץ ממזרח לנהר הוא רק אחת מהן. הסיבה המרכזית לייחודו של עמק אנגאדין היא שפת הרומאנש, שתושבי האזור עדיין דבקים בה בגאווה עצומה.

זה ניכר הרבה פחות בעיירה גדולה כמו סן מוריץ, אבל בצואוץ, כפר מסורתי וקהילה סגורה השוכנת בגובה 1,730 מטר, מדברים רוב התושבים רומאנש. בכל מקום שאליו נכנסים מקדמים את האורח בברכת הרומאנש "אלגרה". הם יודעים היטב שאינך דובר השפה, אבל חשוב להם להדגיש שהם דווקא כן.

סך הכל 60 אלף אנשים שולטים בשפת רומאנש, אבל הפעילות שמלווה את שימור השפה והתרבות שלה מרשימה. כאשר מבקשים מדושלטה, דובר רומאנש נאמן וותיק, שנולד בעמק אנגאדין, להסביר מהי שפת הרומאנש, הוא מתמלא גאווה שאפילו ביקורו הזכור לטוב של הדוב לומפאץ אינו מפיח בו. "השם אנגאדין עצמו", הוא פותח בהתלהבות, "פירושו ברומאנש 'הנהר אן'. אנחנו עושים מאמץ גדול להנחיל את השפה המיוחדת שלנו גם לדור הבא. הבנות שלי, כמו כל תלמידי בתי הספר באזור העמק, לומדות את כל השיעורים רק ברומאנש עד לשנת הלימודים הרביעית. רק אחר כך יתחילו ללמוד גם בגרמנית, ובשנת הלימודים השביעית בצרפתית, באיטלקית ובאנגלית. בכל שבוע יש כאן כינוסים שעוסקים בשפה, בפולקלור ובתרבות של הרומאנש. יש מקהלות, חוג לריקודי עם, חוגי דיון, תפילות בכנסייה והכל בשפה המקומית הזאת, שרק כמה עשרות אלפי בני אדם דוברים אותה. זו אחריות גדולה שמונחת על כתפינו וגם משימה שקיבלנו עלינו. שני דברים מעניקים לנו גאווה מקומית - השפה ונוף הטבע באזור. את שניהם אנחנו מנסים לשמר כמיטב יכולתנו". דושלטה מודה ברצון שהוא חש קרבה כמעט משפחתית לכל מי שדובר רומאנש.

במשך הסיור בצואוץ, כפר לא גדול ובו בתי אבן מסיוויים, רובם מן המאה ה-16, אפשר להבין עד כמה חשובה השפה לתרבות המקומית. על רבים מן הבתים מופיעות כתובות חקוקות על שיש או מצוירות בצבעים בולטים שנקראות סגראפיטו. רבות מן הכתובות האלה בנות מאות שנים. כאשר מפצירים בדושלטה לתרגם אחת מהן הוא בוחר כתובת על בית אדמדם ומדקלם בשמחה את הפתגם החינוכי הבא: "חיינו הם מסכת של שקרים. כל אחד אומר שהוא שותה מים מן המזרקה, אבל בעצם כולם שותים יין מהחבית". מיד לאחר מכן הוא מציע לנו לשתות קפה עם עוגות מקומיות, שעושים רק באנגאדין.

הגעה

הגעה ברכבת: לעמק אנגאדין התחתון קל להגיע ברכבת שנוסעת מציריך ללנדקווארט (Landquart) ומשם דרך מנהרת וראינה ליישובי העמק. לעמק אנגאדין העליון כדאי לנסוע אל קור (Chur) ומשם אל סאמדאן (Samedan). הגעה באוטובוס: מדאבוס, דרך פלואלה פאס אל צרנץ (Zernez). הגעה במכונית: מציריך דרך לנדקווארט ומעבר ההרים פלואלה (Fluela) אל אנגאדין.

הכניסה לפארק הלאומי חופשית והוא פתוח בכל יום מ-8:30 עד 18:00.

לינה

קמפינג: אסור בתחומי הפארק, אבל יש קמפינג מוסדר בצרנץ ובכפרים נוספים. בקתה בהרים: Chamanna Cluozza - בתחומי הפארק, במרחק שלוש שעות הליכה מצרנץ. טל' 41818561235, cluozza@hotmail.com. מלון: Castell - מלון ארבעה כוכבים עם אתר ספא מהודר בכפר צואוץ. טל' 41818515253, אתר www.hotelcastell.ch.

הכותב היה אורח לשכת התיירות של שווייץהפארק הלאומי של שווייץ בעמק אנגאדין. אסורה בו התערבות אנושית מכל סוגתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות