שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
זאב שיף
זאב שיף
זאב שיף
זאב שיף

האם אלוף פיקוד הצפון החדש גדי אייזנקוט - שדבר מינויו פורסם אתמול - יכול לתקן במהירות את הליקויים שהתגלו בפיקוד בעת המלחמה? זוהי שאלת מפתח מרכזית מבחינת צה"ל והביטחון הלאומי. הליקויים שהתגלו הם רבים - החל מבעיות קשות בתחום הלוגיסטי ובתחום המודיעין הטקטי, וכלה בדרכי הטיפול הכושלות ביישובים ובאוכלוסייה האזרחית שבאחריות הפיקוד. על מנת להצליח במשימה כבדה זו לא יהיה מנוס מחילופי גברי ברמות הקצונה הגבוהות בפיקוד. כדי לסייע לאייזנקוט יש צורך בבדיקה יסודית בשיתוף המטכ"ל לגבי יכולתה של קבוצת מפקדי האוגדות.

ההחלטה למנות את אייזנקוט לאלוף פיקוד הצפון טובה, ויש סיכוי רב שתהפוך להצלחה. ואולם, למינוי גם חסרון, שלא נעלם מעיניהם של שר הביטחון, עמיר פרץ, והרמטכ"ל, דן חלוץ: אלוף אייזנקוט, שעמד בראש אגף המבצעים במטכ"ל, יהיה עסוק מאוד בחודשים הקרובים בהכנת עדותו בפני ועדת הבדיקה, בראשותו של השופט וינוגרד.

עדותו תהיה אחת החשובות ומן הסתם גם אחת המעניינות. אגף המבצעים היה אחראי לתכנון הפעלת כוחות צה"ל במלחמה, ביבשה, באוויר ובים, וגם לתכנון הפעולות המיוחדות. כל זה היה ידוע לרמטכ"ל ולשר הביטחון בעת שקיבלו את החלטתם. גם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, גילה עניין רב במינויו של אלוף פיקוד הצפון.

אייזנקוט הצליח בתפקידיו הקודמים לפני שהגיע למטכ"ל; כך כמפקד אוגדה בפיקוד מרכז וגם כמזכיר צבאי של ראשי הממשלה, אהוד ברק ואריאל שרון. בתום כהונתו הנוכחית נועד להתמנות לאלוף פיקוד המרכז. העברתו לצפון תצריך, כמובן, מינוי אחרים לפיקוד המרכז וגם לאגף המבצעים.

הכלל הידוע, שאין אומרים שבחו של אדם בפניו, נכון גם כאשר דנים בקצינים בכירים. ואולם, המינוי הנוכחי של אייזנקוט, לתפקיד ברמה של מצביאות, מתיר לחרוג מכך מעט. אייזנקוט הוא אחד האלופים החכמים, ישר דרך, אינו נרתע מלהודות בטעויות וכשלונות, גם אלה של המלחמה האחרונה. הוא מקצועי ואיש ספר. אדם שאינו נוח לכעוס. זה יאפשר לו לרכז צוות חדש ומקצועי.

הדבר חשוב משום שמול ישראל עומד בצפון לא רק חיזבאללה, אלא גם הצבא הסורי, ושניהם יחד מקבלים סיוע מאיראן. לבנון היא ביצה טובענית וגם ממשלתה, המציגה עצמה כחלשה, היא קנה רצוץ שיש להיזהר ממנו. אלוף פיקוד הצפון צריך להיות גם דיפלומט צבאי במגעיו עם הכח הרב-לאומי. קודמו בתפקיד, אודי אדם, הצליח במשימה זו מול יוניפי"ל.

אחת המשימות המיידיות של אייזנקוט בפיקוד הצפון היא לסכל את תחבולותיו של חיזבאללה, המבקש לחזור לקו הגבול בצדו הלבנוני, תחילה בהפגנות והנפת דגלים, לאחר מכן ביידוי אבנים, אחר כך בהקמת עמדות ללא נשק ובהמשך גם בחטיפות של ישראלים, חיילים ואזרחים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ