שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

התקוות שוב התנפצו

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

ממעוף מטוסי הקרב האמריקאיים שחגים מעל עיר הבירה בישקק, בדרכם חזרה מעוד יום קרב באפגניסטאן, רואים בעיקר פסגות שלוות, במדינה שכמחצית שטחה הוא בגובה של יותר מ-3,000 מטר מעל פני הים. אבל נדמה שגם מהקרקע מתקשה המעצמה המערבית לקרוא נכוחה את המציאות ברפובליקה הקטנה וחסרת המשאבים. אחרת, קשה להסביר מדוע קיבלו בברכה כל כך גדולה את חילופי השלטון השקטים, "מהפיכת הצבעונים", במארס 2005. אולי היה זה שיכרון הצלחתה של "המהפכה הכתומה" באוקראינה שבינתיים נהפך להנג-אובר מאוד לא נעים, שהוביל אותם לייעץ לנשיא הלא פופולרי אסקר אקייב לנוס מהמדינה ולפנות את הכיסא למנהיג האופוזיציה, קורמנבק בקייב.

הקירגיזים אמנם זיכו את בקייב בבחירות שנערכו לאחר מכן ב-88.9% תמיכה, אבל מהר מאוד התברר להם שהשוני בין השניים מתמצה באות הראשונה של שם משפחתם - בקייב מול אקייב. בקירגיזסטאן מאוכזבים, בלשון המעטה, מהתנפצות ההבטחות להילחם עד חורמה בשחיתות. את המושחתים של המשטר הקודם החליפו מושחתים אחרים, שלא ידעו שנות שובע בשלטון.

אנשי הממשל הקודם הצליחו לצבור ניסיון בניהול המדינה, בעוד המשטר החדש מתקשה להשליט סדר. את הכאוס הזה מריחות קבוצות שוליים שטוענות לשלטון או רוצות נתח ממנו. התוצאה: שלושה מחברי הפרלמנט שנבחר במארס 2005 נרצחו מאז. אחיו של אחד הנרצחים נרצח אף הוא לאחר שזכה במושב הפרלמנט של המנוח. שנה וחצי אחרי, מה שהוגדר על ידי משרד החוץ האמריקאי כניצחון "החברה האזרחית" בקירגיזסטאן, נראה כמו הדבר הכי לא טוב שקרה למדינה ב-15 שנות עצמאותה.

כרטיס ביקור קירגיזסטאן

* בירה: בישקק * שטח: 198,500 קמ"ר * אוכלוסייה: 5,213,000 * תל"ג לנפש: 2,100$ * ענפי כלכלה מרכזיים: טבק, צאן, טקסטיל, עץ מעובד, זהב * ציון לדמוקרטיה: 5.68 * יהודים: 700 * עוד פרט לאוסף: האפוס הלאומי של קירגיזסטן "מאנאס" הוא מן הפואמות הארוכות בתולדות האנושות. מספר השורות באפוס עולה על חצי מיליון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ