שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

400 כלות ל-1,000 גברים

שחר אילן
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שחר אילן

ב-1990 התחתנו בקפריסין 270 ישראלים. בשנת 2000 הגיע מספר הישראלים שנישאו באי השכן ל-3,340, יותר מפי 12. האם המספרים עלו בגלל 300 אלף העולים הלא-יהודים שהגיעו בעשור הזה מברית המועצות המתפרקת? כך סבור, כנראה, מנהיג ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, שתובע להעביר את חוק ברית הזוגיות כתנאי לכניסת מפלגתו לקואליציה. אבל אולי העלייה במספר הנישאים בחו"ל היא תוצאה של מרד הולך וגובר של צעירים ישראלים במוסדות הרבנות?

אחד הדברים שמקשים מאוד על הבנת תופעת הנישואים בחו"ל הוא העדר נתונים בדוקים. בסופו של דבר, מדובר בנישואים שנערכים בעשרות, ואולי במאות מקומות שונים בעולם. משרד הפנים יודע עליהם רק אם הזוגות מדווחים לו. חלק מהזוגות כלל אינם טורחים לדווח, ורבים עושים זאת באיחור ניכר.

בעיה גדולה לא פחות היא שמשרד הפנים רושם רק את בני הזוג הישראלים. בשנת 2000, לדוגמה, התחתנו לפי נתוני משרד הפנים בחו"ל 8,119 ישראלים. איך יכול להיות מספר לא-זוגי של נישאים? פשוט מאוד, חלקם התחתנו עם לא-ישראלים. אז בכמה זוגות מדובר? ומה מאפיין אותם?

בגיליון האחרון של כתב העת למדעי ההתנהגות "מגמות", פירסמה נורית דוברין, ראש גף סקר חברתי בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מחקר על המתחתנים בחו"ל. מהמחקר עולה שרק כ-2,230 זוגות שהתחתנו בחו"ל בשנת 2000 היו של שני ישראלים. 3,660 זוגות היו של ישראלי עם לא-ישראלי. בסך הכל היו כ-5,900 טקסי נישואים של ישראלים בחו"ל. לפי הנתונים, אחד מכל עשרה ישראלים התחתן בשנת 2000 בחו"ל. עד כמה נתוני 2000 דומים לנתוני היום? כדאי להביא בחשבון שלפי דו"ח ארגון "משפחה חדשה", חלה מאז ירידה משמעותית במספר המתחתנים, בישראל ובחו"ל.

התשובה לשאלה מי מתחתן בחו"ל די ברורה: רק אחד מכל שלושה ישראלים שנישאים בחו"ל הוא יליד הארץ. 42% מהמתחתנים בחו"ל הם עולי חבר המדינות משנות ה-90, ו-25% הם ילידי מדינות אחרות או עולים מברית המועצות בשנים מוקדמות יותר. הסיכוי של יליד חבר המדינות (מכל העליות) להינשא בחו"ל גבוה פי 3 ויותר מהסיכוי של ילידי ישראל לעשות כן.

מכיוון שנישואים בחו"ל הם עניין יקר, אפשר להניח שחלק גדול מהנישאים בחו"ל עושים זאת בעיקר מכיוון שאינם יכולים להינשא בארץ. לדוגמה: כ-1,400 חסרי דת התח תנו בחו"ל (17.5% מכלל הנישאים בחו"ל) בשנת 2000. שיעור המתחתנים בחו"ל בציבור זה הוא 100%, מכיוון שהחוק כלל אינו מאפשר להם להתחתן בארץ.

ארבעה מכל עשרה ישראלים שמתחתנים בחו"ל (41%) עושים זאת בקפריסין, 16% מתחתנים בחבר המדינות, 14% בארה"ב. מספר הגברים הישראלים שמתחתנים בחבר המדינות מתקרב לאלף. מספר הישראליות שמתחתנות שם נמוך מ-400. המסקנה המתבקשת: מאות גברים ישראלים "מייבאים" לעצמם נשים מחבר המדינות.

דוברין בדקה עוד כמה מאפיינים של הנישאים בחו"ל. שליש מהם אינם רווקים (רובם גרושים). כלומר, אפשר להניח שניסיון רע עם הרבנות הוא אחת הסיבות לנישואים בחו"ל. המתחתנים בחו"ל גם מבוגרים בממוצע בשלוש שנים וחצי מהמתחתנים בישראל. הגיל הממוצע של גברים הנישאים בחו"ל הוא 31, ושל נשים 28.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ