שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
גידי וייץ
גידי וייץ
שרה ובנימין נתניהו. 2011
שרה ובנימין נתניהו. 2011צילום: עמוס בן גרשום / לע
גידי וייץ
גידי וייץ

בשנת 1993, רגע לפני השירות הצבאי, עבדתי כמלצר במסעדה איטלקית בירושלים. בני הזוג נתניהו נמנו עם לקוחות המסעדה ויצא לי לשרת אותם כמה פעמים. היו אלה סצינות מסיטקום: נתניהו, אז כבר יו"ר האופוזיציה, התעלם מקיומי לחלוטין, ומי שניהלה את הזמנת המנות, בחביבות ובאסרטיוויות, היתה שרה.

הדרישות שלה היו משונות מאוד. פעם אחת ביקשה מנה וחצי של פסטה עם שני מזלגות "במחיר של מנה אחת". בהזדמנות אחרת הזמינה כדור שוקולד אחד (המנה המקורית מנתה שלושה כדורים. המחיר: 10 שקלים), אך דרשה שלא אחייב אותם במחיר. במרבית הפעמים, בסיום הארוחה, הזוג נתניהו עזב את השולחן בלי לשלם. על טיפ אין מה לדבר.

שאלתי את עצמי אז מדוע שרה מנהלת מו"מ קשוח לפני הזמנת המנות, אם בסופו של דבר היא אינה מתכוונת לשלם עליהן? האם היא שואבת הנאה מהטקס הביזארי? ומדוע נתניהו בוהה בנקודה בלתי ברורה בחלל המסעדה כשהמחזה הזה מתרחש?

זוכרים עוד כתבות טובות שפורסמו בהארץ? עשו לנו לייק בפייסבוק, ספרו לנו ונפרסם אותן מחדש

ב-1994 פירסם יואב קווה בשבועון "כל העיר" תחקיר מקיף - "חגיגת ההנחות של נתניהו" - שהבהיר כי מדובר בשיטה, וכי בני הזוג נהגו לקבל ארוחות במסעדות רבות בבירה, כמו גם שלל שירותים אחרים, במחירי מבצע או בלי להכניס כלל את היד לארנק. בתמימותי חשבתי אז, שנתניהו גמר את הקריירה, שההתנהגות הפסולה שנחשפה בתחקיר תמנע ממנו לחזור לשלטון. אבל ב-1996 הוא נבחר לראשונה לתפקיד ראש הממשלה.

כמה חודשים אחרי שהובס ונהפך לאזרח מודאג, פירסם העיתונאי מרדכי גילת ב"ידיעות אחרונות" תחקיר מהדהד על האופן שבו נטלו בני הזוג מאות מתנות שקיבלו במסגרת תפקידם הממלכתי ואיך ניסו להסב תשלומים פרטיים על חשבון משרד ראש הממשלה. התחקיר התגלגל לחקירת משטרה, שטילטלה את חייהם של בני הזוג. שניהם הפגינו במהלכה תחושות לחץ וזעם: נתניהו האשים את החוקרים שגרמו למותה של אמו. שרה צעקה עליהם. הם נחלצו אז, בעור שיניהם, מהעמדה לדין והדרך לצמרת השלטון נפתחה מחדש: ב-2002 חזר נתניהו לממשלת שרון לתפקיד שר החוץ.

בשבוע שעבר פירסם רביב דרוקר בערוץ 10 תחקיר מרשים, שגולל את קורותיהן של מסעות יוקרה רבים, שערכה משפחת נתניהו, במימון מיליונרים ועמותות שונות. שאלתי את עצמי השבוע מדוע נתניהו משכפל את הדפוס המקומם הזה פעם אחר פעם. יכול להיות שהוא מבין בחושיו הפוליטיים, שהגילויים המביכים פשוט לא מזיזים למצביעים שלו, ושהוא לא עלול לשלם עליהם מחיר ציבורי או משפטי כבד.

אבל העניין המדאיג באמת הוא לא התרדמת של דעת הקהל, אלא העדר שיפוט המציאות של נתניהו. הפרשות שנקשרות בשמו זה שני עשורים חושפות פגם חמור בשיקול דעתו של ראש הממשלה וחוסר יכולת להבחין, בגיל מתקדם, בין אסור למותר. הן גם רומזות על דפוס התנהגות בלתי נשלט, פרי של יחס פתולוגי לכסף. ספק אם אפשר לסמוך על שיקול דעתו של אדם כזה ולהפקיד בידיו החלטות קצת יותר משמעותיות מתשלום מלא על ארוחה איטלקית: מה, למשל, לעשות כשהגראד הבא ינחת באשדוד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ