שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ספי קרופסקי
ספי קרופסקי

השמועות על מותו של האודיו היו ככל הנראה מוקדמות מדי. לאחר שאופנת הפודקאסט נחלה הצלחה בארץ ומחוצה לה בשנים האחרונות, הצוות האמון על iCast, אתר תכני האודיו הגדול בארץ, משיק אפליקציה חדשה ומשוכנע ש"הווידיאו הרג את כוכב הרדיו, אך הפודקאסט נותן לו חיים חדשים", כך לפחות על פי דברי ההסבר באתר עצמו. לאתר מוזרמים מדי יום תוכניות רדיו, תסכיתים, מוסיקה של יוצרים עצמאיים המעוניינים לפרוץ וכן תוכניות אקטואליה, אקדמיה ורוח. בדיוק כמו ביוטיוב, המאזינים הם אלה שקובעים מה מעניין אותם יותר ומה פחות. ובדיוק כמו ביוטיוב, שבו סרטון עם ילד מצחקק יכול לגרוף אין ספור צפיות, גם כאן התוצאות לפעמים מפתיעות. כך למשל תוכנית ההיסטוריה של רן לוי, שיצר באופן עצמאי ללא תלות בגופי שידור כלשהם, נחשבת לשנייה במדד הפופולריות באתר עם מעל ל-300 אלף האזנות, ותוכנית המשמיעה מוסיקת מטאל בלבד משתרכת לא הרבה מאחור.

לדברי אלון עוזיאל, מנהל התוכן ב-iCast ומי שעומד מאחורי האפליקציה, במקומות אחרים בחו"ל נהוג שתחנות הרדיו הן אלו שמעלות את התכנים לאפליקציות ייעודיות ולא מתווך חיצוני, דוגמת האתר שבו הוא עובד. "מה שקורה בעולם הוא קצת שונה ממה שקורה אצלנו. כל תחנת רדיו מפעילה לעצמה איזשהו אתר עם פודקאסטינג והרוב מתנקז לאייטונז (תוכנת המוסיקה והאודיו של אפל), אך שם אתה לא יכול להאזין בסטרימינג אלא נדרש להוריד את הקובץ ורק אז להאזין לו", הוא אומר.

תכנים מגוונים

בשונה מהנהוג באתרי אודיו אחרים, האפליקציה החדשה של iCast תאפשר למאזינים להקשיב לתכני אודיו מגוונים מתחנות הרדיו העובדות עם האתר (לדברי עוזיאל מדובר ברוב תחנות הרדיו הגדולות בישראל), אך גם לתכנים של גורמים פרטיים, כגון תוכנית ההיסטוריה הפופולארית של רון לוי וכן תוכניות רבות בסטרימינג ישיר. "בקרוב אנחנו מתכוונים לעלות עם אתר חדש שיהיה באווירת האפליקציה", מסביר עוזיאל, "עכשיו, כשהשירות באייפון שלהם, אנשים יוכלו להאזין לתוכניות האהובות עליהם בקלות רבה יותר".

מצורף איור

בדיוק כפי שהרשת מוצפת בתכנים כתובים בבלוגים ובתכנים מתועדים באתרי הסרטונים והתמונות, גם האודיו לא נותר מאחור. "המגמה בעולם באופן כללי היא שהתכנים נעשים הרבה יותר מפורטים ומגוונים, אתר כמו iCast הוא חלק מזה", מסביר עוזיאל, "יש היום יותר היצע והכל הרבה יותר מפולח. אם פעם היו שבע תחנות רדיו גדולות, היום אתה יכול לשמוע מיליון דברים והם יהיו הרבה יותר ספציפיים. אתה לא רק תאזין לתכנית רוק, אלא לתכנית רוק מסצינה של עיר מסוימת".

תרבות ההאזנה לתכני אודיו מלווה לרוב בתחושה קצת נוסטלגית. צרכני התוכן של היום, כך מסתמן, מעדיפים את מנת המוצר שלהם מורכבת מיותר מפריט אחד: קריאה מלווה בתמונות; מוסיקה מודבקת לסרטון ואיור שמצורף לו הסבר. אך לטענת עוזיאל, הממד הנוסטלגי אינו טמון בחוויית ההאזנה, אלא באופן שבו אנחנו תופשים את הרדיו עצמו ככלי מיושן. המעבר לאינטרנט, ועכשיו גם לסלולרי באמצעות האפליקציה החדשה, אמור לשנות את התפישה הזו.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ