שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עדיאל עמזה הוא אנטי-הרבסט

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יוסף סאקס

מאמרו של דן לאור, "כשמנפרד הרבסט פגש את שאול אדלר" ("תרבות וספרות", 24.6), שפורסם במלאות ארבעים שנה ליציאתו לאור של "שירה" לש"י עגנון, הוא הוכחה ל"בן ארבעים לבינה" - לסוג התובנה החדשה שבאה רק אחרי קריאה והתבוננות ממושכת בסוגייה ספרותית.

לאור משווה ומבחין בין מדעי הטבע, המיוצגים על ידי הד"ר שאול אדלר - הדמות ההיסטורית - שסיכן את חייו בחיפוש אחר חיסון למחלת המלריה, לבין מדעי הרוח - המיוצגים בדמותו הפיקטיבית של המרצה להיסטוריה ביזנטית, הד"ר מנפרד הרבסט, גיבור הרומאן "שירה". בסיום אלטרנטיבי, שככל הנראה נגנז ביד עגנון, אבל אמונה עגנון-ירון פירסמה אותו כנספח כשהוציאה לאור את הספר אחרי מותו של אביה, בסיום אלטרנטיבי זה חיקה אם כן הרבסט את מהלכיו של אדלר, ונכנס לבית החולים למצורעים, שם אושפזה המאהבת שלו, האחות שירה. אבל למעשה, הרבסט אינו מגיע לרמתו של אדלר, ואינו מונע על ידי חיפוש האמת, אלא על ידי דחף מיני. בזה מותח עגנון ביקורת על המקצועות ההומניסטיים ובזה הסאטירה על העולם האקדמי.

אבל מעניין שלאור לא ציין כדוגמה את הסיפור "עד עולם", שיצא לאור ב-1954 ונכלל בסוף הכרך "האש והעצים", הספר האחרון שהוציא עגנון בחייו. אמונה ירון העידה כי "לאחר ש'שירה' ראה אור (=ב-1971, שנה אחרי מותו של עגנון) מסרתי לארכיון גם את כתב היד... כשסידר הארכיבר רפי וייזר את כתב היד, מצא כיצד בדף מסוים מצטרף ?עד עולם' ל'שירה', כלומר אי שם נתלש ?עד עולם' מתוך ?שירה' וקיבל חיים בזכות עצמו".

זאת עובדה חשובה, כי גיבור הסיפור "עד עולם", עדיאל עמזה, עסק עשרים שנה בחקר העיר גומלידתא ובסוף הסיפור עבר לגור ולהידבק בבית החולים למצורעים כי רק שמה נמצאו כתבי היד ותעודות שיאפשרו לו לגמור את מחקרו. עמזה הוא אם כן דוגמה למסירות נפש והקרבה למען "חקירה של אמת" במדעי הרוח. עמזה הוא האנטי-הרבסט, אותו הרבסט שאינו מסוגל להשלים את מחקרו, ושהקריב את עצמו (לפי הסוף האלטרנטיבי) לא לשם חוכמה ואמת, אלא רק כדי להגשים את תאוותיו אפילו במחיר חייו.

בסוף "עד עולם" קובע עגנון כי "ברית כרותה לחכמה שאינה מניחה מחכמיה והם אינם מניחים ממנה". מאמרו של לאור הוא עדות לברית זו הכרותה לאלו שעדיין טורחים בהבנת כתבי עגנון 41 שנים אחרי מותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ