שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
דפנה ארד
דפנה ארד
"עמוד ענן"אייטיונס

"עמוד ענן" הוא יישום המבוסס על אחד הפרויקטים היציבים באינטרנט הישראלי, "המדריך הקהילתי לידיעת הארץ", אנציקלופדיית השטח החברתית של ישראל. זוהי מפה טופוגרפית בקנה מידה של 1:50,000 שעליה הזינו גולשים יותר מ-11 אלף נקודות ציון, מרביתן נשלחו היישר מהשטח. חלקן מוכרות מטיולים שנתיים ומדריכי טיולים, אבל ישנן גם אלפי שכיות חמד נסתרות שהיו ידועות רק ליודעי ח"ן וכיום נגישות גם למשתמשי הפרויקט.

"עמוד ענן היה אמצעי הניווט הראשון של עם ישראל - הלכנו אחריו במדבר, בדרך אל הארץ המובטחת", מזכיר יואב רופא, בן 36 מירושלים, אב לשלושה שממתין בימים אלה שאשתו תלד ברביעית. הוא מתייחס לאתר כאל פרויקט חייו. כשמדברים אתו על טיולים ועל מפות, חיוך סדוק נמתח בין אזניו ולחייו בוערות בהתרגשות: "פתחתי אתר מפות לשירות כל תושבי המדינה, בחינם. הפילוסופיה העומדת מאחורי הפרויקט היא הנגשת השטח למטייל, שהוא יידע מה הוא רואה מול עיניו במהלך הטיול. בזכות הפרויקט כל אחד יכול היום לצאת לטייל בישראל עם מפה מעודכנת ומהימנה. זה מקסים בעיני".

רופא עובד במרץ על פיתוח האתר, ויש לו על סדר היום מטרות רבות: "כרגע יש 2,000 ק"מ של שבילים מסומנים באתר. אני מעוניין להזין בסופו של דבר את כל השבילים המסומנים בארץ, ואת כל מסלולי האופניים, לחדד את מנוע הוויקיפדיה בבסיס האתר, להתאים את האפליקציה גם לאנדרואיד, ולהזין מפות ישנות כדי שהגולש יוכל ללמוד על התפתחות הארץ ועל השינויים הגדולים שחלו בה מאז הקמתה", הוא מספר.

בשנת 2004 עלה האתר לראשונה לאינטרנט, בגרסה שונה לחלוטין. "הפרויקט התחיל עם מפות סובייטיות ישנות", נזכר רופא, "היחידות שניתן היה להשתמש בהן ללא תשלום. הן כמובן היו ברוסית, דבר שהיה מעט בעייתי לגולש הישראלי הממוצע".

למרות זאת, הפרויקט החל למשוך גרעין קשה של גולשים חובבי טיולים ולגרוף עם עשרות אלפי כניסות מדי חודש.

כיום מנהל רופא את הפרויקט מהמרתף בבניין מגוריו, במחסן קטן שהוסב למשרד, זאת משום שלדבריו, הצד הכלכלי של המיזם הוא לא העיקר מבחינתו. "אני לא מעוניין לשלב במפה פרסומות, כי אני לא רוצה להציק למשתמשים שלי", הוא אומר. "מיותר לציין שמנהל הבנק שלי לא נורא מבסוט מהגישה הזאת. מרבית ההכנסות שלי מגיעות מתוכנות למחשבי כף יד ומכשירי ניווט, ומעט ממשתמשי אפל. האפליקציה לאייפד ולאייפון היא בחינם, אך מי שמחליט להוריד מפה טופוגרפית ישראלית משלם כ-100 דולר. משתמש המעוניין במפה לסימון שבילים משלם 25 דולר. כך הוא למעשה קונה דרכי את המפה מחברת ?מיפוי ישראל' או מקק"ל. הרווח הפעוט מכל קנייה מחזיק אותי ואת הפרויקט".

אתר מעניין בדימונה

התפנית הדרמתית ברעיון המקורי מאחורי "עמוד ענן" היא שעד מהרה נהפך הפרויקט לזירת מאבקים פוליטיים. מכיוון שהוא עסוק בתקופה האחרונה בעיקר בפיתוח האתר, רופא לקח שני עורכים שיעזרו לו בעריכת התוכן, אבל גם עם כוחות מתוגברים קשה לכבות את האש מהאתרים הקדושים ומיהודה ושומרון, שגורפים הערות חריפות מימין ומשמאל.

"גאוגרפיה היא תחום פוליטי בכל מקום - כאן כמו באירופה ובכל מקום אחר", אומר רופא. "עבודת הפיקוח לא פשוטה כלל. אני מתכנן לעבור על הנקודות מההתחלה, לערוך, לשנות, לצאת לשטח לבדוק את אמיתות הדיווחים. ישנה האמת בשטח וישנה הפוליטיקה. אני מוצא את עצמי מעיר יותר למשתמשים שמזינים ערכים באזורים יהודה ושומרון, ודואג לעקוב אחר שינויים ותוספות לאתרים בעייתיים בעצמי. אין לי שום עניין ביצירת פרובוקציות או דיווחים מוטעים. בסך הכל הכוונות הטובות של מרבית הגולשים, עולות על הכוונות הרעות של גולשים מעטים".

על גבעת ארנון (גבעה 777) נכתב למשל: "ישוב חקלאי של איתמר המונה כמעט 20 מבנים, כן ירבו", ובנוסח הזה מתוארים מאחזים רבים באזור.

"ה'כן ירבו' היא הערה גבולית שאני אדאג למתן. יש גולשים באתר שחושבים שאם יש לנו זכות על ארץ ישראל זה סותר את הרצון לעשות שלום. אני חושב שלא. אין בעיה לחיות, לטייל ולגור בכל מקום. הבסיס לתפישה הפוליטית שלי היא אנושיות, והדעות הפוליטיות שלי לא שוללות את הטיול בארץ מאף אחד".

איך אתה מצליח להשתלט על המידע הרב המשותף באתר? האתר חושף למשל את מיקום מתקנים ביטחוניים בדימונה ובסיסים צבאיים פעילים.

"המתקן בדימונה איננו מקום סודי, הוא אפילו מפורסם ב'גוגל ארץ'. אני דואג למחוק מידע הנחשב למסווג. גם הבסיסים המצוינים באתר מופיעים בוויקיפדיה. אבל יש לי בעיה גדולה עם ערכים שנויים במחלוקת, כמו מתקני מעצר למחבלים שגולש כתב עליהם את ההערה 'גואנטנמו בישראל'. את זה מחקתי".

לצד "עמוד ענן", פועלות ברשת מפות חברתיות רבות, בהן האתרים הבינלאומיים ויקימפיה, TrailBehind וOpenStreetMap, שעליו אומר רופא כי הוא "פרויקט המנסה למפות את כל העולם עם ממד פוליטי מאוד בולט, שם לא מתחולל קרב על המפה בין שני הצדדים - הערבים ניצחו והכריזו על המדינה פלסטינית. כתוב שם בפירוש: Palestine is a country in Asia. גם בגוגל ארץ יש מפות פרובוקטיביות, כמו מפת הנכבה, אבל אין אף גורם ישראלי שעוסק בלבקר אותן, אז הן ממשיכות בפעילותן".

רופא מסביר שהשפה המקובלת באתר "היא רגשית וסובייקטיבית במכוון, כדי שאנשים ירגישו בנוח להגיד על נקודה שהיא ?מדהימה' או 'מרגשת בשעות השקיעה', הערות שלא היו מתקבלות בוויקיפדיה. אני רוצה שהגולשים יביעו דעה, אסתטית ולא פוליטית, לכן אני עובד על פיתוח תקנון מסודר".

אזור יהודה ושומרון מנוקד כמו חולה באבעבועות רוח, ולעומת זאת הנגב ריק כמעט מנקודות.

"הכל תלוי בכמה אנשים חיו במקום מבחינה היסטורית. אני מניח שבאנטרקטיקה יש פחות נקודות עניין מבמיזורי, ובמיזורי פחות מאשר בלונדון. נכון שיש בנגב תופעות טבע יפות, אבל הוא לא עומד בתחרות מול האזורים שבהם היתה התיישבות, או אזורים עם ממד ארכיאולוגי".

על חירבת א-תל נכתב: "במקום מתבצעות לאחרונה חפירות שוד משמעותיות על ידי בני דודינו הישמעאלים מירדן וישראל. נשק ארוך מספיק, או קבוצה רצינית עם נשקים קצרים בולטים לעין".

"הפתרון שאותו מטייל מציע הוא פתרון סביר. בלי להיות שם אני לא יודע אם בדיוק כך צריך להצטייד, אבל זה נשמע לי סביר, דיווח מהימן של גולש מהשטח. אני חושב שדווקא ההתרעה על חפירת שוד יותר חשובה מהרמיזות הפוליטיות שהוא מפזר. זו תופעה מזעזעת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ