שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עוזניית הנגב, הציפור הגדולה ביותר בישראל, לא תישאר אתנו לאורך זמן. כבת גאה למשפחת הנשרים היא צפתה בנו במשך אלפי שנים ממרומי צוקים, אך בעיקר עסקה בענייניה, ובראשם חיפוש אחר מזון תוך כדי ריחוף מלכותי בשמי המדבר. אחרי שהבאנו להכחדתה בטבע, התברר לאחרונה שהמאמצים להצילה אינם צולחים. על פי רשות הטבע והגנים, זה רק עניין של זמן עד שימותו גם העוזניות האחרונות שנותרו בגני חיות, במה שאמור היה להיות גרעין רבייה והשבה לטבע.

הבשורה על גורלה המר של העוזנייה מגיעה באופן סמלי עם תחילתה של שנת 2010, שהוכרזה על ידי האו"ם "שנת השמירה על המגוון הביולוגי". השנה יפעלו ארגונים לשמירת טבע ברחבי העולם למען הגברת המודעות הציבורית להיעלמות המהירה של מיני הצומח והחי.

המודעות חשובה, אך אין בה די כדי להציל את המינים הרבים הנעלמים מעולמנו, ובכלל זה גם מישראל. חיות הבר זקוקות להגנה מפני מה שגרם להכחדתה של העוזנייה. חוקר הטבע עוזי פז ציין בספרו "לעבדה ולשמרה - שמירת הטבע בישראל", כי העוזניות נורו, הורעלו והתחשמלו מקווי מתח גבוה ולבסוף נכחדו בטבע.

גם כיום נמשכים בישראל זיהום הסביבה בחומרים תעשייתיים, ציד בלתי חוקי והרעלות בקנה מידה נרחב. איום חמור לא פחות הוא התפשטות בלתי פוסקת של בנייה לעומק שטחים פתוחים, שהורסת באופן ישיר את מרחב המחיה של החי וצומח, או קוטעת אותו באופן שמגביל עד מוות חיות בר.

ישראל היא פנינה אמיתית בכל הנוגע למגוון הביולוגי. יחסית לשטחה היא עשירה לאין שיעור במיני צומח וחי בהשוואה למדינות רבות לחופי הים התיכון ובאירופה, הגדולות ממנה בהרבה בשטחן. כל זאת הודות לגיוון הרב של נופים ומערכות אקולוגיות שנוצרו במהלך ההיסטוריה, ולמאמצים הרבים שהושקעו בעשורים האחרונים כדי לשמור על מה שנותר.

הגנה על חיות הבר דורשת יותר מהכרזה על שמורות טבע. היא מחייבת תכנון אחר של פיתוח ובנייה, ואכיפה המונעת הרעלות וציד. היא דורשת הקצאת משאבים שיאפשרו לקיים, בין השאר, תחנות האכלה לעופות דורסים, מיגון קווי חשמל, הקמת בריכות מלאכותיות במקום בריכות חורף טבעיות שנעלמו, ועוד. אין ברירה - כדי לשמור כיום על הטבע, האדם צריך לנהל אותו באופן פעיל. ככל שתגבר התאוששות המינים השונים, הם יוכלו להתקיים מהמשאבים העומדים לרשותם והאדם יוכל להקטין את מעורבותו.

הגיע הזמן שממשלת ישראל תציב כמטרה חשובה לא רק הסכמים מדיניים, לחימה באבטלה, ושיפור מערכות חינוך ובריאות. עליה לפעול למען מטרה דומה לזו שהציבו מדינות רבות בעולם - האטת ועצירת קצב ההכחדה של המגוון הביולוגי, מטרה שלמרבה הצער עדיין לא הושגה, אך כבר מוקדשים לה משאבים ויש כלפיה מחויבות ממשלתית במקומות רבים.

מימוש מטרה זו יביא להשגת שורה ארוכה של יעדים כלכליים וערכיים. שימור המגוון הביולוגי, או בפשטות שימור הטבע, משמעותו הגנה על המולדת ועל נופיה; שמירה על מערכות החיוניות לאיכות החיים, והמספקות, בין השאר, חומרי גלם לתרופות, מקורות מזון וחיץ נגד זיהום. ומה שחשוב לא פחות - מעניקות השראה ותחושת סיפוק והנאה שאין להן תחליף, לא במשחקי מחשב ולא בשום סרט אנימציה הוליוודי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ