שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הם עמדו ליד השרטונים הנודדים, עוגנים ועוגנים. זה תשע שנים, מאז המלחמה, עגנה האונייה שלהם, רתוקה בשרשרת עוגן ארוכה, בליטה אדומה כאש על פני הים האפורים כצפחה, מכוסה צדפות, עטויה אצות - לבד מפרקי הזמן הקצרים במספנה עמדה לה שם, בימי הקיץ החמים, כשהים הבלטי היה חלק ומסנוור וסכור, ובכל החורפים, כשנחשולים עזים געשו מתחת לאונייה וגושי קרח התחככו בדופנותיה, חורצים בהן חריצים. זאת היתה אוניית מגדלור חלופית ישנה, שהותקנה שוב לשיט אחרי המלחמה והוצאה למים כדי להזהיר את הספינות מפני השרטונים הנודדים ולשמש להן נקודת ניווט אל הנתיב הנקי ממוקשים.

תשע שנים היה הכדור השחור תלוי על התורן שלהם, מסמן שהם בעמדה, אלומת האור המהבהבת של קוד האיתות שלהם היתה חגה על פני המפרץ הארוך ועל פני הים הלילי עד אל האיים, המתנשאים באופק, אפורים ושטוחים ככף משוט. כעת היו שדות המוקשים נקיים, נתיב ההפלגה הוחזק כבטוח, ובעוד שבועיים עתידה היתה אוניית המגדלור הישנה לחזור אל החוף ולצאת מכלל שימוש: זאת היתה המשמרת האחרונה שלהם.

המשמרת האחרונה עתידה היתה להסתיים עוד לפני סופות החורף, שניחתות על המפרץ בנחשולים קצרים ועזים, חותרות תחת צוקי הטיט ומותירות על החוף השטוח קרום מתווה של אצות, של רסיסי קרח ושל עשבי ים דמויי חץ. לפני פרוץ הסופות היה הים הבלטי כאן, מחוץ למפרץ הארוך, שלו; גלי הגיבוע מתנועעים רכים וגולשים, המים נצבעים בצבע כחול-שחור. זהו זמן טוב לדיג: גוויהם המנומרים של דגי המקרל מתנצנצים בלהקות קרוב לפני המים, דגי הסלמון שוחים אל פיתיון המתכת המבהיק, ודגי הבקלה אחוזים היטב בלולאותיה של מכמורת הקרקעית, ממש כאילו נורו לתוכה ברובה ציד. זו גם העונה לשיט חופים, למפרשיות הממונעות הגוצות, לאוניות מפרש גדולות ולסקונרים של עץ שיורדים מפינלנד, נושאים על סיפונם משלוח אחרון של בולי עץ או של קרשים מנוסרים, ומפליגים משם אל מקלטי החורף שלהם. נתיב ההפלגה שמחוץ למפרץ הארוך ובין האיים מלא בהם לפני הסופות, ומאוניית המגדלור אפשר לראות את התהלוכה המטרטרת, הנפתלת, המשתרכת, חולפת על פניהם בדרכה אל חופי המבטחים שמעבר לאופק; ואחרי שהם נעלמים מהעין באים השחפים האפרוריים והשחפים הימיים הכבדים, תחילה יחידים-יחידים, אחר כך בלהקות מצווחות, והם חגים מסביב לאוניית המגדלור, נחים על תרניה או מתעופפים להם מטה אל פני המים, שבבואתה האדמדמה של האונייה משתקפת בהם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ