בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

משרד שמרון-מלכו מייצג את המדינה - וגם את משפחת נתניהו

עו"ד יצחק מלכו הוא שליחו המדיני של בנימין נתניהו. שותפו, עו"ד דוד שמרון, מגיש בשם נתניהו ורעייתו תביעות דיבה ומייצג אותם בנושאים פרטיים. האם המצב בעייתי? בלשכת ראש הממשלה מבטיחים שבימים הקרובים ייחתם עם מלכו הסדר למניעת ניגוד עניינים

תגובות

<<שני השותפים הבכירים במשרד א.ש. שמרון, י. מלכו, פרסקי ושות', הידוע גם בשם שמרון-מלכו, עסוקים מאוד בתקופה האחרונה. השניים, עו"ד דוד שמרון ועו"ד יצחק מלכו, טרודים בענייניה המשפחתיים של משפחת נתניהו ובמאמציה המדיניים של מדינת ישראל לכינון שלום עם שכנותיה.

כל אחד משני עורכי הדין מתמקד בתחום התמחותו, הקשור בצורה כלשהי לראש הממשלה בנימין נתניהו. האם אין בפעולתם של השניים, בכובעיהם המגוונים, ניגוד עניינים? שמרון מגן בלהט על משפחת נתניהו ורעייתו של ראש הממשלה, שרה, במאבקה המשפטי-האישי מול עוזרת הבית לשעבר ליליאן פרץ.שמרון גם הגיש בשבוע שעבר תביעת דיבה נגד "מעריב" ובן כספית בשל פרסום דיבה לכאורה שעסק בבני הזוג נתניהו.

בעוד שמרון מופיע ומתראיין בתקשורת כפרקליט הפרטי של משפחת נתניהו הצטרף בשבוע שעבר שותפו למשרד הירושלמי, מלכו, לפגישה של שר הביטחון אהוד ברק עם נשיא מצרים חוסני מובארק בשארם א-שייח'. מלכו הצטרף למפגש על תקן יועצו המיוחד של ראש הממשלה למשא ומתן עם הפלסטינים. גם בקדנציה הקודמת של נתניהו כראש הממשלה כיהן מלכו כשליחו המיוחד.

לפני כחודש נפגש מלכו בניו יורק עם השליח האמריקאי למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל. לפגישה זו קדמה פגישה בין השניים בוושינגטון. חודש לפני כן שהה מלכו יותר משבוע בוושינגטון לשיחות עם מיטשל ויועציו. בשנה וחצי האחרונות "קפץ" מלכו לחו"ל עשרות פעמים מתוקף תפקידו המדיני - והכל בהתנדבות. בין שתי הקדנציות של מלכו בתפקידו כשליח מדיני של ראש הממשלה הוא מונה על ידי בית המשפט למנהל מיוחד של נכסי קבוצת חפציבה הקורסת. החברה הותירה כ-4,300 דירות בשלבים שונים של בנייה; אלפי משפחות נקלעו למצוקה נפשית וכלכלית; מאות משפחות שילמו מאות מיליוני שקלים ונותרו ללא ערבות בנקאית; חלק מהדירות נמכרו בעסקות פיקטיוויות למקורבים של בועז יונה, ובפרויקט אחד יונה מכר דירות בעוד הקרקע לבנייה לא היתה בבעלותו.

אחד האתגרים שעמדו בפני מלכו היה לאזן בין האינטרסים של הבנקים, הרוכשים, הספקים וחייבים אחרים, ולמצוא פתרונות הוגנים ושוויוניים לכולם. לצורך כך, היה עליו לשאת ולתת גם עם משרדי ממשלה שונים בנוגע להקצאת כספים לטובת הסדר שיאפשר להשלים את הבנייה בפרויקטים של חפציבה. שכר טרחתו הסופי של מלכו כמנהל המיוחד לנכסי חפציבה נגזר, בין היתר, מהצלחתו בגיבוש ההסדר. לכספים שהעמידו משרדי הממשלה היתה תרומה לגיבוש הסדר מוצלח, אך נדגיש כי בעיקר הנטל הכספי שנדרש לגיבוש ההסדר נשאו רוכשי הדירות והבנקים המלווים, וכי שכר הטרחה נקבע בסופו של דבר על ידי בית המשפט.

מלכו פועל בהתנדבות

בבעלות על משרד עורכי דין פרטי בצד מתן שירות לראש הממשלה קיים פוטנציאל לניגודי עניינים. מסיבה זו מקובל כי פעילות כזו נעשית לאחר או במקביל לגיבוש הסדר ניגוד עניינים המקבל את אישורו של היועץ המשפטי לממשלה. איש אקדמיה בכיר אמר ל-TheMarker כי המשך עבודתו של משרד שמרון-מלכו בענייניו הפרטיים של ראש הממשלה לצד השליחות המדינית של מלכו צריך לזכות להתייחסות בהסדר ניגוד עניינים שנערך בין משרד ראש הממשלה למלכו ומשרדו.

מטעם זה, סבור איש האקדמיה, יש עניין ציבורי ברור בגילויו של ההסדר לציבור. החשש הוא ממצב שבו פרקליט או שותפו למשרד עורכי הדין מטפלים בעניינים הציבוריים והפרטיים של אותו אדם, שהוא ראש ממשלה, ולא ברור מהם הגבולות בין הפרטי והציבורי. לכאורה עלולה להיווצר זליגה בעת הפעלת שיקול הדעת של הפרקליט בין תפקידו כעורך דין פרטי של ראש הממשלה לבין שליחותו המדינית.

מומחים באקדמיה אומרים כי מבחינה משפטית קשה להוכיח הימצאות בניגוד עניינים, ולא ניתן לקבוע אוטומטית אם מצב מסוים שבו מצוי אדם גורם לכך שהוא בניגוד עניינים בין תפקידיו השונים. פסקי הדין שעסקו בנושא קבעו כי ניגוד העניינים ייקבע על ידי השופט הדן בתיק, "לפי חוש המומחיות של המשפטן".

לטענת עורך דין בכיר שעבד עם ראש ממשלה בעבר וביקש שלא להזדהות, אין זה תקין שעו"ד פרטי ייצג את ראש הממשלה בנושאים ממלכתיים, מכיוון שלדבריו לצורך כך קיימים עובדי משרד ראש הממשלה ועובדי מדינה רלוונטיים אחרים. "צריכים לשים קו ברור בין ענייני המדינה, שינוהלו על ידי עובדי המדינה, לעו"ד פרטי שהוא לא חלק מעובדי המדינה. לא ייתכן שראש הממשלה ייקח שר חוץ ללא שכר. זה לא עובד. אתה רוצה לייצג את המדינה? תהיה עובד מדינה. זה לא יכול להיות כעיסוק מהצד", הוא אומר. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "עו"ד יצחק מלכו, שליחו המיוחד של ראש הממשלה לנושאים מדיניים, פועל בהתנדבות. בין עו"ד מלכו לבין משרד ראש הממשלה גובש הסדר ניגוד עניינים העומד להיחתם בימים הקרובים, ועד לחתימתו הסופית של ההסדר נקבע עם עו"ד מלכו הסדר זמני שסוכם בין המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מייק בלס, היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שלומית ברנע פרגו, ועו"ד מלכו".

יועצי התקשורת של ראש הממשלה הוסיפו כי "לעו"ד מלכו אין כל מעורבות בייעוץ המשפטי הניתן לראש הממשלה ולמשפחתו באופן אישי, ואין חשש לניגוד עניינים במתן ייעוץ כזה על ידי שותפו למשרד, עו"ד שמרון". לגבי תפקידו של מלכו כמנהל המיוחד של חפציבה הסבירו כי "עו"ד מלכו, שהוא מנהל מיוחד של חברת חפציבה מטעם בית המשפט המחוזי בירושלים, התחייב לפעול במסגרת תפקידו זה מול משרדי הממשלה בהתאם לתנאי ההסדר שנקבעו על ידי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ועל ידי היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, ובתיאום אתם".

13 דקות לאחר שהתקבלה התגובה מטעמו של ראש הממשלה התקבלה גם תגובת משרד שמרון-מלכו, החוזרת על עיקרי תגובת נתניהו. המשרד הוסיף כי "על פי ההסדר אין עו"ד מלכו מטפל בענייניהם האישיים של ראש הממשלה ומשפחתו. עניינים אלה מטופלים בעיקרו של דבר על ידי עו"ד דוד שמרון כמימים ימימה. עו"ד שמרון אינו עוסק כלל ועיקר בעניינים המדיניים".

לאחר שביקשנו לראות את הסכם ניגוד העניינים, נמסר מלשכת ראש הממשלה: "ההסדר למניעת ניגוד עניינים ביחס לעו"ד יצחק מלכו גובש ונמצא לפני חתימתו. עד לחתימת הסדר כאמור, פועל עו"ד מלכו לפי עקרונות ההסדר. לאחר שייחתם הסדר, ניתן יהיה להעבירו בהתאם לחוק חופש המידע, וכפי שנעשה הדבר ביחס לכל הסדר שנערך לעובדי מדינה בכירים ולפועלים מטעמה או עבורה".

מינוף ההיכרות בשוק הפרטי

היחסים הקרובים שבין ראשי ממשלות לבין פרקליטיהם, אנשי סודם ואמונם, אינם דבר חדש. ראשי הממשלה נוהגים כדבר שבשגרה להיעזר בפרקליטים מהשוק הפרטי ולעתים לעשות בהם גם שימוש לצורכי המדינה.

פרקליטי צמרת המשמשים כבעלי תפקידים במשרד ראש הממשלה או מתנדבים לשליחויות מדיניות זוכים להתחכך בראשי מדינות, אנשי עסקים בכירים ושרים. חלקם פועלים במקביל או מאוחר יותר בשוק הפרטי, וממנפים את היכרותם האישית עם ראש הממשלה לצבירת לקוחות או לפתיחת דלתות מהירה יחסית.

עו"ד אורי מסר, שותפו לשעבר של ראש הממשלה אהוד אולמרט במשרד עורכי דין שניהלו השניים בירושלים, ונותר עמו בקשר חברי הדוק לאורך השנים, הוא דוגמה בולטת מהעת האחרונה. חברותו עם אולמרט סיבכה אותו בחקירה נגד ראש הממשלה בגלל מעורבותו של מסר בייצוג לקוחות מול משרדי ממשלה שאולמרט עמד בראשם. מסר נחלץ באחרונה מהפרשה בעור שיניו ללא כתב אישום.

להבדיל, עו"ד אלי זהר, פרקליטו הצמוד של אולמרט, הוא גם חבר קרוב המלווה אותו זה יותר מ-20 שנה. בתקופת כהונתו של אולמרט כראש ממשלה נשאל זהר לגבי תדירות שיחותיו עם אולמרט והשיב, "אנחנו מדברים הרבה". לשאלה האם הם מדברים כחברים או כפרקליט עם לקוחו, ענה זהר תשובה דיפלומטית: "כמו שני בני אדם שיש ביניהם אמון הדדי".זהר ומשרדו מייצגים את אולמרט במשפטו הפלילי, עוד מהתקופה בה כיהן כראש ממשלה. עו"ד דב וייסגלס כיהן כמנהל לשכת ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון ובמהלך תקופה קצרה גם כיועץ של נתניהו. לוייסגלס ושרון היו יחסים שארכו שנים. וייסגלס ייצג את שרון בתביעת הדיבה שהגיש בשעתו נגד השבועון "טיים". עו"ד יורם ראב"ד היה עורך דינה הפרטי של משפחת שרון וחבר "צוות החווה", חבר יועצים חיצוני שעסק בייעוץ קרוב לשרון במגוון עניינים. בנוסף היה יו"ר הצוות המו"מ הקואליציוני מטעם שרון.

את לשכתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק ניהל עו"ד גלעד שר. עו"ד דורון כהן, אחיה של נאוה ברק, היה אף הוא מקורב מאוד לאהוד ברק בתקופתו כראש ממשלה וייצג את ברק בחלק מענייניו הפרטיים. וייסגלס ושר הקפידו בעת כהונתם הממשלתית שלא לעסוק בעניינים אזרחיים-מסחריים במקביל.
תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו