שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

משבר בצמרת החמאס: מחמוד א-זהאר פרש מצוות המו"מ בעניין שליט

גורמים פלסטיניים מסרו ל"הארץ" כי בכיר החמאס, שהוביל קו מתון יחסית מול ישראל, פרש מצוות המו"מ בעקבות הפערים בינו לבין משעל ואל-ג'עברי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

פרסום ראשון: משבר בצמרת החמאס סביב נושא גלעד שליט. ל"הארץ" נודע, כי אחד מראשי הארגון והבכיר שבהם בהנהגת רצועת עזה, מחמוד א-זאהר, פרש כבר לפני כשבועיים מצוות המשא ומתן המנהל את המגעים סביב עסקת גלעד שליט. זאת בעקבות החרפת המחלוקת בינו לבין ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, היושב בדמשק, סביב סוגיה זו. א-זאהר הוביל את הקו המתון בקרב בכירי החמאס, שביקש להגיע לפשרה מול ישראל, בעוד משעל ומפקד הזרוע הצבאית של החמאס, אחמד אל-ג'עברי הובילו קו ניצי יותר, שסרב להתפשר באשר לעמדות הארגון ודרישותיו במשא ומתן.

המגעים בין ישראל והחמאס בתיווך איש המודיעין הגרמני גרהארד קונרד, הופסקו, לאחר שהפערים בין הצדדים נותרו ניכרים. ישראל סירבה לשחרר קבוצה של מבוקשים, מהבכירים והמסוכנים ביותר שהופיעו ברשימה שהחמאס העביר לצד הישראלי. בין היתר הודיעה ישראל כי לא תשחרר את עבדאללה ברגותי, איברהים חאמד, עבאס א-סייד, ואחרים מקרב ראשי הזרוע הצבאית של החמאס וכן את מרוואן ברגותי, מפקד התנזים מהפתח ואחמד סעדאת, מזכ"ל החזית העממית. בנוסף דרשה ישראל לגרש יותר ממאה מאותם מבוקשים שהיו מיועדים לשחרור.

בחמאס, ובעיקר בהנהגת הארגון בדמשק, סירבו לכך בתוקף והסכימו כי רק מספר קטן של אנשי חמאס יגורש מהגדה וגם זאת בתנאי שיסכימו לכך. א-זאהר הביע נכונות להתפשר בשני הנושאים מול הדרישות הישראליות. אולם בעקבות כישלון המגעים פרש באחרונה מצוות המשא ומתן. לדברי מקורות פלסטיניים, משעל אל-ג'עברי וכן ניזאר עוודאללה ומרואן עיסא, שניים מראשי הזרוע הצבאית הקשורים לדרג המדיני אשר ניהלו קמפיין נגד עסקת שליט, לחצו עליו לעזוב נוכח הפער בעמדות ביניהם ואין מדובר בפרישה מרצון.

ההשלכות על ניהול המשא ומתן ברורות. א-זאהר היה "הקול השפוי" מצד החמאס בניהול השיחות ולמעשה ניהול המגעים נותר כעת בידי מובילי הקו הניצי - משעל ושות', שמסרבים לכל פשרה. מכאן גם שחמאס ימשיך לעמוד בסירובו בזמן הקרוב לדרישות הישראליות להתפשר בסוגיית שליט.

א-זאהר הוביל בעבר דווקא את הקו הניצי יותר ברצועת עזה בהשוואה לבכירים אחרים כמו איסמעיל הנייה. שניים מילדיו נהרגו במהלך תקיפות ישראליות. גורם שהיה מעורב בעבר בשיחות בין הצדדים, אמר עליו כי היה "אחד הנושאים והנותנים, אך בוודאי לא מקבל ההחלטות הרשמי". את תגובת א-זאהר לא ניתן היה להשיג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ