שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עדויות: סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ניסה להטות המכרז לביה"ח באשדוד

מסמכים על מעורבות לכאורה של סגן השר במכרז נמסרו למבקר המדינה. בכיר במשרד הבריאות: ייתכן שזה קשור לדרישת ליצמן להעביר את המתחם החדש של ביה"ח ברזילי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

מתיחות שוררת בצמרת משרד הבריאות לקראת ישיבת הממשלה ביום ראשון, שבה תובא לאישור הצעת סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, להעביר ממקומו את המתחם הממוגן המתוכנן בבית החולים ברזילי באשקלון. אישור ההצעה צפוי להוביל להתפטרות מנכ"ל משרד הבריאות, הד"ר איתן חי-עם, שיציג בממשלה את עמדת אנשי המקצוע במשרד, ההפוכה לעמדת ליצמן. השבוע גם נמסרו למשרד מבקר המדינה מסמכים המצביעים על מעורבותו לכאורה של ליצמן, בכוונה להטות את המכרז להקמת בית החולים באשדוד, האמור להתחרות בברזילי על אוכלוסיית האזור.

לפי מסמך שהועבר למבקר המדינה - מכתב ששלח החשב הכללי באוצר, שוקי אורן, לליצמן בפברואר - ליצמן פנה לוועדת המכרזים כדי שתכריע על זהות היזם שיקים ויפעיל את בית החולים באשדוד, וביקש להכליל בתוכנית מבנה שהקימה העמותה החרדית "רפואה וישועה" כמרפאת חירום, סמוך לשטח שבו יקום בית החולים באשדוד.

את עמותת "רפואה וישועה" מייצגת חברת "מיזמים", השותפה עם חברת "אפריקה ישראל" באחת משתי ההצעות המתמודדות על המכרז להקמת בית החולים באשדוד.

המכרז לבית החולים הפך מוקד ללחצים

בפנייתו מבהיר אורן לליצמן שבקשתו לשילוב המבנה של "רפואה וישועה" בתוכנית בית החולים, לפני בחירת היזם במכרז, נדחתה לאחר דיון אנשי מקצוע במשרדי האוצר והבריאות. "נקבע כי המבנה אינו מתאים לשילוב בבית חולים כללי", כתב אורן, והוסיף כי "שילוב המבנה בבית החולים ייצור אפליה ומתן יתרון בלתי הוגן לאחד המתמודדים במכרז". לדבריו, המהלך "יגרום קרוב לוודאי לסיכול המכרז ומניעת תחרות הוגנת". במכתב גם התייחס אורן לעובדה שזו הפעם הראשונה מאז קום המדינה שיבחר יזם פרטי להקמה והפעלה של בית חולים ציבורי-כללי.

המכרז להקמת בית החולים באשדוד הפך בחודשים האחרונים מוקד ללחצים רבים, כפי שמעידים בכירים במערכת הבריאות. לפי תנאי המכרז, הזוכה יידרש להקים את בית החולים בשטח במזרח אשדוד בתוך חמש שנים, ויקבל מהמדינה מענק של 130 מיליון שקל. בית החולים החדש מתוכנן להכיל 184 מיטות בשלב ראשון ו-300 מיטות בשלב שני. המפעיל יוכל להציע בבית החולים שירותי רפואה פרטיים בהיקף של עד 25% מההכנסות.

עמותת "רפואה וישועה", השותפה בקבוצה מועמדת במכרז, קידמה במקביל הקמת מבנה של תשע קומות במזרח אשדוד, ליד השטח המתוכנן לבית החולים. המבנה נמצא בשלבי הצטיידות, והפעלתו צפויה בתוך חודשים.

במכתבו מפרט אורן את הסיבות לסירוב לבקשת ליצמן: המבנה של העמותה מאפשר אכלוס 80-100 מיטות אשפוז בלבד; גודלו שלושה דונם, בעוד השטח לבית החולים גודלו 70 דונם; דרישת פיקוד העורף שבית החולים יהיה ממוגן, בעוד המבנה הנוכחי אינו ממוגן.

לדברי בכירים במשרד הבריאות, הלחצים שהפעיל ליצמן בעניין בית החולים באשדוד קשורים לקרבתו ל"רפואה וישועה" השייכת לחסידות גור, שאליה הוא שייך. עוד לפני מינוי ליצמן לסגן שר הבריאות, בתפקידו הקודם כיו"ר ועדת הכספים, הוא אישר העברת תמיכה בסך 10 מיליון שקל ל"רפואה וישועה" למימון המבנה שהוקם.

בכירים במשרד הבריאות קושרים את הלחצים בעניין בית החולים באשדוד לעמדתו הנחרצת של ליצמן בעד הזזת המתחם הממוגן המתוכנן לבית החולים ברזילי, לאחר שבמתחם המקורי אותרו קברים עתיקים. למרות הודעת רשות העתיקות, שהקברים אינם יהודיים, ולמרות אישור שניתן מהרבנות הראשית להעברת הקברים, ליצמן עומד בסירובו להעברתם מהשטח למתחם הממוגן. הוא הודיע שאם יאושר השטח יתפטר מתפקידו, מהלך שיגרור משבר קואליציוני בממשלת נתניהו.

בתי החולים באשדוד ובאשקלון יתחרו

באחרונה החליטה הממשלה לאמץ את עמדת ליצמן ולהעביר את המתחם הממוגן המתוכנן לשטח מרוחק. המהלך ייקר את התוכניות ב-90 מיליון שקל ויעכבן בשנה. אישור הממשלה להעברת המתחם יוביל לקיצוצים במערכת הבריאות ב-45 מיליון שקל.

בכיר במשרד הבריאות הסביר ש"ככל שברזילי יהיה גדול יותר, כך יש פחות צורך להזדרז בבניית בית חולים באשדוד. שני בתי החולים יתחרו על אותה אוכלוסייה. לכן ייתכן שעמדת ליצמן בעניין ברזילי קשורה ללחצים במכרז לבית החולים באשדוד".

ליצמן מצדו טען בחודש שעבר, בדיון בוועדת הכספים, שיש חשש שהמכרז לבית החולים באשדוד תפור, ועורר את זעמם של נציגי האוצר בוועדה.

בתגובה לטענות אומר ליצמן: "ההאשמה שלחצתי להטות את המכרז לבית החולים באשדוד היא שקר גס. מיד כשנכנסתי לתפקידי נשלח צוות בדיקה להסדרת עניין בית החולים באשדוד, ואין קשר בין נושא זה לבית החולים ברזילי. בעניין בית החולים ברזילי, אני מייצג את עמדת המשרד הבריאות".

נפתלי קולסקי, מעמותת "רפואה וישועה" באשדוד, מסר בתגובה לטענות כי "העמותה איננה מעורבת במשבר בבית החולים ברזילי, ואין לה כל חלק בעניין".

בגלל משבר ברזילי לא ימוגן בית חולים חדש בשיבא

מנהל המרכז הרפואי שיבא, פרופ' זאב רוטשטיין, התריע בפני משרד הבריאות כי בקרוב יחל בהקמת בית חולים חדש ליולדות ללא מרתף ממוגן, כי כל הכספים למיגון בתי החולים בישראל מפני טילים הוקפאו על ידי האוצר, עד לפתרון המשבר בבית החולים ברזילי.

באחרונה הודיע האוצר על הקפאת התוכנית למיגון בתי החולים בישראל מטילים. בסקר שנעשה במשרד הבריאות התברר, שרק 4,000 מ-14,500 מיטות האשפוז בישראל ממוגנים מטילים. תוכנית בהיקף 410 מיליון שקל לשלוש שנים, הממומנת במחציתה מקופת המדינה ובמחציתה מתרומות שיגייסו בתי החולים, הוקפאה לאחרונה, עד שיוסדר המקור התקציבי לשינוי התוכניות בברזילי, בהיקף המוערך בכ-90 מיליון שקל. עלות תוכנית הבינוי בברזילי צפויה להאמיר.

עם השלמת מיגון בתי חולים בצפון לאחר מלחמת לבנון השנייה, עומדים כעת על הפרק גם תוכניות למיגון בתי חולים במרכז הארץ מטילים. הוחלט על הסבת חניונים בבתי החולים להגנה בעת חירום.

משיבא נמסר כי "רוטשטיין בחר שלא להתייחס לדברים".

הרב אלישיב על עמדת מצגר ביחס לקברים: לא להתייחס אליו

המנהיג החרדי-ליטאי הרב יוסף שלום אלישיב התייחס אתמול בלעג לפסק הלכה של הרב הראשי האשכנזי יונה מצגר, שאלישיב עצמו דאג למנותו ב-2003 לתפקיד. הרב הישיש חיזק את החלטת סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, שלא לבנות חדר מיון בשטח שבו נמצאו קברים באשקלון, ואמר לליצמן על מצגר: "אל תתייחס אליו".

הרב מצגר ורבנים ממועצת הרבנות הראשית פרסמו אשתקד פסק הלכה, ולפיו מותר לפנות את הקברים במתחם בית החולים ברזילי באשקלון, להקמת מבנה חדש לחדר המיון. הרב מצגר ועמיתיו קבעו שהדבר מתחייב הלכתית משום "פיקוח נפש". אבל ליצמן עיכב את הפרויקט וקבע באחרונה שהקברים יישארו במקומם. בצל הביקורת שספג, הוא בא אתמול ל"פוסק הדור" הרב אלישיב. ליצמן שאל על פסק ההלכה של הרב מצגר, שבדרך כלל מיישר קו עם פסיקות הרב אלישיב. אדם שנכח בפגישה סיפר, שהרב אלישיב השיב לליצמן: "אתה מכיר את הרב מצגר? אם אתה מכיר אותו אז אין כאן שאלה. אם אתה לא מכיר אותו אז אל תתייחס אליו".

מלשכת הרב מצגר נמסר בתגובה: "מבדיקה מעמיקה שעשינו אצל אנשי ליצמן עולה, כי סגן השר לא העלה לפני הרב אלישיב את עניין תמיכת הרב מצגר בעניין חדר המיון. הערכתו של פוסק הדור הרב אלישיב לרב מצגר אינה צריכה חיזוקים וראיות".

יאיר אטינגר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ