שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מזל מועלם
דן אבן
מזל מועלם
דן אבן

הממשלה אישרה היום (ראשון) על חודו של קול את החלטת סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, לבניית אגף חדש ממוגן של בית החולים ברזילי במתחם מרוחק מהאתר המקורי המתוכנן. בהחלטה תמכו 11 שרים לעומת 10 מתנגדים.

בניית האגף מעוכבת כבר יותר משנתיים, לאחר שאותרו באתר הבנייה המקורי קברים. האגף החדש מתוכנן לשטח של 20 אלף מ"ר, ומתוכננים בו חדר מיון וחדר ניתוח ממוגנים. בינואר 2008 כבר נבחר קבלן לביצוע העבודות, אך אלה עוכבו לאחר שהועלתה הסברה שהקברים הם של יהודים.

בחודשים האחרונים ביקשו בברזילי להפשיר את התוכניות, לאחר שהרבנות הראשית אישרה את העברת הקברים ממקומם. אבל ליצמן דחה את התוכנית והורה להעביר את הפרויקט למתחם מרוחק בבית החולים, שם מצוי מגרש חניה. הדבר מייקר את הפרויקט בכ-90 מיליון שקל ומעכב אותו בשנה לפחות.

באחרונה נדרשה הממשלה לגבש עמדה בעניין, בעקבות עתירה לבג"ץ של תושבי אשקלון. פרקליטות המדינה נדרשה לנמק מדוע לא בוצעה העברת הקברים ומדוע לא החלה הבנייה. לאחר שליצמן איים להתפטר אם יועברו הקברים, הסכים ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לאפשר את העברת התוכניות לאתר החדש.

בהצעת הממשלה סוכם שאת מחצית הסכום הנוסף הנדרש לפרויקט יממן האוצר ואת מחציתו משרד הבריאות. הדבר יוביל אם כן לקיצוצים במערכת הבריאות בהיקף של 45 מיליון שקל. בכיר באוצר מסר לאחרונה שייתכן בהמשך קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה למימון התוכנית.

עד לאיתור המקורות התקציביים, מוקפאים כל הכספים המיועדים למיגון בתי חולים בישראל מפני טילים. כפי שפורסם ב"הארץ", מנהל בית החולים שיבא, פרופ' זאב רוטשטיין, הודיע באחרונה שייאלץ להקים בית חולים חדש לנשים ויולדות ללא מרתף ממוגן.

אישור הצעת ליצמן בממשלה תביא ככל הנראה להתפטרות מנכ"ל משרד הבריאות, הד"ר איתן חי-עם, שהשתתף בישיבת הממשלה והציג את עמדת אנשי המקצוע במשרד הבריאות, המנוגדת לעמדת ליצמן.

בתגובה להחלטה, אמר ח"כ חיים אורון כי "זו ממשלה בעלת סדר יום פונדמנטליסטי שעוסקת בנקרופיליה. הגיע הזמן להניח למתים ולהתחיל לספור את החיים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ