שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

המנהל האזרחי חילק צו לחידוש הריסת ישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר

על פי הערכות, מדובר באחד מצעדי האכיפה בעקבות אירועי יום העצמאות ביישוב, בהם התעמתו בני הישיבה עם כוחות הביטחון

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

המנהל האזרחי חילק היום (ראשון) צו לחידוש הליכים להריסת ישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר, החתום אישית על ידי מפקד המנהל, תא"ל יואב מרדכי. מדובר באחד מצעדי האכיפה בעקבות אירועי יום העצמאות ביישוב, בהם התפרעו בני הישיבה והתעמתו עם כוחות הביטחון.

מדובר בישיבת עוד יוסף חי, אליה הפנו בצבא לאחרונה חיצי ביקורת בשל מעורבות תלמידיה במספר אירועים אלימים באזור. לישיבה הוצא צו הריסה בשנת 99. אך בשנה האחרונה נמשכה במקום הבנייה. בעקבות אירועי יום העצמאות הוחלט על הגברת האכיפה בתחום הבנייה הבלתי חוקית, ובין היתר הוחלט לחדש את ההליכים בנוגע לישיבה. כעת, הישיבה יכולה לערער לוועדת המשנה לפיקוח, ומשם לבתי המשפט, בטרם הצו יהפוך לחלוט.

גורם אכיפה בכיר אמר ל"הארץ" כי מדובר באיתות לישיבה ביצהר, והריסת המקום היא מוצא אחרון. כך או כך, לפי סדרי העדיפויות עליהם הצהירה המדינה בבג"ץ לגבי הריסת מבנים בלתי חוקיים, ניתן להעריך כי יעבור עוד זמן לפני מימוש הצו. ברחבי הגדה יש אלפי צוי הריסה, במגזר היהודי והפלסטיני, שלא נאכפים. ביצהר למשל, יש צו תיחום למאחז מצפה יצהר שהוצא על ידי אלוף הפיקוד בשנת 2004, והוארך מספר פעמים.

מישיבת עוד יוסף חי נמסר לאתר ערוץ 7 כי "מתברר שהשלטונות עושים מאמצים מיוחדים לפגוע בישיבה, בצורה מגמתית ונקמנית. יצויין כי מדובר במבנה קבע מפואר בגודל 1300 מ"ר, שנבנה בסיוע משרד השיכון ואושר על ידי הרשויות השונות לשמש כמוסד חינוכי. בצו ההריסה נכתב שהוא מבוסס על צו הפסקת עבודה שניתן לפני 11 שנים - צו שאנו שומעים עליו עכשיו לראשונה".

המנהל האזרחי מסר בתגובה כי "מדובר במבנה שנבנה ללא היתר בניה, מחוץ לתוכנית מתאר בתוקף ובשטח שייעודו חקלאי, אשר בעניינו ננקטו הליכי פיקוח אשר החלו עוד בשנת 1999. כחלק מהליך המתנהל מול חריגות מסוג זה, הוחלט לפעול בהתאם לנהלים המקובלים ולאחר הערכת מצב שהתקיימה על ידי כלל גורמי הביטחון. יש לציין כי לפנים משורת הדין ולאור הזמן שחלף מאז מסירת הצו בשנת 1999, קיימת למחזיק בבנייה זכות להעביר את השגותיו ככל שישנן, תוך שבוע ממועד מסירת הצו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ