הנדסת התפלה נכנסת לשוק הגדול ביותר - מדינות ערב - כללי - הארץ

הנדסת התפלה נכנסת לשוק הגדול ביותר - מדינות ערב

החברה חתמה על הסכם עם אקווהסוויס השווייצרית שעשוי לספק לה נגישות לשוק ההתפלה הגדול בעולם - המזרח התיכון, צפון אפריקה ודרום-מזרח אסיה - שבו מותפלים 35 מיליון מ"ק ביום

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יורם גביזון

>> חברת I.D.E (הנדסת התפלה) חתמה בשבוע שעבר על הסכם עם חברת אקווהסוויס (AquaSwiss) השוויצרית שעשוי לספק לה קרש קפיצה לשוק ההתפלה הגדול בעולם - מדינות המפרץ הפרסי. כחלק מההסכם נתנה הנדסת התפלה לאקווהסוויס זכות בלעדית לאחת משתי טכנולוגיות ההתפלה התרמית שבבעלותה, MED (Multi Effect Distillation). אקווהסוויס תהיה רשאית להשתמש בטכנולוגיה זו במזרח התיכון, בצפון אפריקה ובדרום-מזרח אסיה לפרק זמן מוגדר - ולא תוכל להתחרות בהנדסת התפלה מחוץ לאזורים אלה.

ההסכם יאפשר להנדסת התפלה לממש את הפוטנציאל העצום הטמון בשוק ההתפלה במדינות ערב, שהיה חסום בפניה עד עתה מסיבות פוליטיות. שוק ההתפלה העולמי נאמד ב-50 מיליון מ"ק ליום ב-2010. ואולם להנדסת התפלה היתה נגישות רק ל-30% ממנו משום שמרבית פרויקטי ההתפלה הגדולים בעולם מתבצעים במדינות ערביות, כמו בחריין, ערב הסעודית אבו דאבי ודובאי. ההסכם יאפשר להנדסת התפלה לעקוף את הקושי הפוליטי ויספק לה נגישות לשוק שבו מותפלים 35 מיליון מ"ק ליום.

סנג'יב ורמה, מנכ"ל אקווהסוויס, העריך כי רכישת הזכות להשתמש בטכנולוגיה של הנדסת התפלה עשויה להקנות לחברה שלו יתרון תחרותי ביחס לפתרונות ההתפלה הזמינים כיום בשוק הערבי - הן מבחינת יעילות הן מבחינת מחיר. על פי הערכות, 80% מפרויקטי ההתפלה בשוק הערבי מתבצעים באמצעות טכנולוגיית ההתפלה התרמית MED, שבה יש להנדסת התפלה יתרון משמעותי לעומת המתחרים, בהם סידם (Sidem, חברה בת של Veolia).

הטכנולוגיה של הנדסת התפלה, שפותחה על ידי אברהם אופיר ז"ל (לשעבר סמנכ"ל הטכנולוגיה של החברה) מסוגלת לספק פרויקטים במחיר נמוך ב-20%-30% מהמחיר שגובה סידם - צריכת האנרגיה בפרויקטי התפלה המבוססים על הטכנולוגיה של הנדסת התפלה נמוכה בעד 50% מזו שבטכנולוגיה של סידם.

אקווהסוויס הוקמה ב-2009 על ידי קבוצת משקיעים ויזמים בעלי ניסיון בשוק ההתפלה. החברה מנוהלת על ידי ורמה ומחזיקה משרד בדובאי. אתר האינטרנט של החברה מפנה לפרויקטים של הנדסת התפלה בפרו, באיי הבתולה ובסין.

הנדסת התפלה, שבבעלות כימיקלים לישראל (50%) וקבוצת דלק (50%), סיימה את 2009 ברווח נקי של 279 מיליון שקל במחזור של 1.5 מיליארד שקל - לעומת רווח נקי של 38 מיליון שקל במחזור של 969 מיליון שקל ב-2008. החברה ביצעה במארס 2010 מצגת לבנקי השקעות מובילים בעולם כחלק מהכנה להנפקה שיוזמת, בעיקר, קבוצת דלק. בספטמבר 2000 רכשה דלק מכיל 50% ממניות הנדסת התפלה תמורת 22 מיליון דולר בלבד - כך שהיא צפויה לרשום רווח הון עצום על השקעה זו.

על פי הערכות, שלא אושרו, בעלי מניותיה של הנדסת התפלה, שמנוהלת על ידי אבשלום פלבר, חלוקים בנוגע לתועלת שבהנפקת החברה. על פי אותן הערכות, כיל סירבה להנפיק את הנדסת התפלה לפי שווי נמוך ממיליארד דולר בעוד קבוצת דלק מוכנה להסתפק בשווי של 750 מיליון דולר.

נראה כי שאלת הפעילות של הנדסת התפלה במדינות ערב היא אחד השיקולים הגורמים לבעלי המניות להסס בכל הקשור להנפקת החברה. גורם אחר שעיכב בעבר את ההנפקה היה הטענה כי בעלי מניותיה העיקריים, כיל ודלק, ימשיכו לספק לה ערבויות בהיקפים משמעותיים לצורך הקמת פרויקטים - כמו מתקני ההתפלה באשקלון, בחדרה ובשורק - אבל ייאלצו לשתף את הציבור בפירות ההשקעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ