האם שיטת האילוף החיובי של כלבים יעילה? - כללי - הארץ

האם שיטת האילוף החיובי של כלבים יעילה?

שיטת האילוף החיובי של כלבים, השוללת שימוש בכוח, קונה לה מעמד בקרב המאלפים וקוצרת שבחים מבעלי חיות המחמד. אך רוב המאלפים עדיין סבורים, שהשיטה אינה יעילה ומנוגדת לטבעם של הכלבים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עוד כשהיתה גורה, היה לבתיה אופי נרגן למדי. כל שינוי הכעיס אותה מאוד, היא נבחה הרבה וגם נשכה לא פעם, מספרים בעליה, אביגיל רובין ויואב ברתל מיפו. "אחרי שהיא נשכה את האחיינית שלי, בת 11, ואחרי שנכנסתי להריון, הבנו שאנחנו חייבים לטפל בה", אומרת רובין. כך הגיעו בני הזוג למאלפת נגה רונן מתל אביב, שבניגוד למאלפים אחרים, מצהירה שהיא פועלת בשיטות חיוביות בלבד. כלומר, ללא ענישת הכלב.

"התחלנו לתגמל אותה בממתק בכל פעם שהיא עושה פעולות שרצינו שתעשה", אומרת רובין. "היא הבינה את השיטה. היום למשל היא לא קופצת על אורחים שבאים, וכשהיא שומעת את פעמון הדלת מצלצל היא הולכת למקום שהכנו לה".

רונן עובדת בשיטת ה"קליקר", שפיתחה אחת ממובילות האילוף החיובי בעולם, קארן פראיור. בשיטה זו, המאלף משתמש באביזר פלסטיק המשמיע צליל "קליק" שנועד ללמד את הכלב. "המטרה היא לתת לכלב לגלות מה מתגמל אותו", אומרת רונן. "כשהכלב עושה דבר רצוי, הוא שומע את צליל הקליק, מקבל פרס ולומד לקשר בין הצליל להתנהגות רצויה. את התוקפנות מונעים בשמירה על רמת מתח נמוכה. כשהכלב טועה, מתעלמים מהטעות".

לרבים מהמאלפים יש דוגמאות של כלבים שהצליחו לאלף, לאחר כישלון באילוף מסוג אחר. בקהאם, למשל, כלב הבולדוג של משפחת פסי מכוכב יאיר, החל להיות תוקפני בגיל שנתיים, לאחר שבעליו הביאו כלבת בולדוג חדשה ביתה. המאלף שייעץ למשפחה תמך בשיטות שנראו לבני הבית אגרסיוויות מדי. "היינו אמורים לזרוק עליו דברים כשהוא עשה משהו לא טוב, להבהיל אותו ולהבהיר לו את מקומו", מספרת כלנית פסי. "לעתים גם היינו אמורים להכניע אותו - להשכיב אותו על הגב. זה ממש לא התאים לי וחיפשתי משהו אחר".

כך הגיעה פסי אל האילוף החיובי. "אנחנו עדיין בתוך התהליך", היא מספרת, "ואני לא יכולה להגיד שכל הבעיות נפתרו, אבל יש שיפור". חלק ניכר מהתהליך נעשה בעזרת שינוי הרגלים, בעזרת מתן חיזוקים חיוביים בדמות חטיפים טעימים על התנהגות רצויה.

הגישה החיובית באילוף החלה להתפתח בשנות ה-90, כקריאת תיגר על האילוף הקלאסי. בשיטה הקלאסית, הכלב צריך להבין, גם באמצעים כוחניים, את מעמדו הנמוך בהיררכיה המשפחתית. "האילוף הקלאסי התפתח במזרח אירופה במלחמת העולם הראשונה", אומר אבנר רז, בעל בית ספר למאלפים. "היה צורך במשמעת חזקה והשתמשו בשיטת המקל והגזר. המקל היה אגרסיווי למדי".

לעשות לכלב תיקון

עם השנים פותחו אביזרי אילוף מתקדמים. מאלפים החלו להתייחס לרעיונות של הפסיכולוגים סקינר ופאבלוב, שכתבו על עיצוב התנהגות בעזרת חיזוקים חיוביים ושליליים, ולשים דגש חזק יותר על חיזוקים חיוביים.

רוב המאלפים מצהירים כיום שהם משתדלים לאלף את הכלב בעיקר בעזרת אמצעים חיוביים ומשחק. אך רובם מאמינים שיש לפעמים צורך ב"תיקונים" - כלומר שימוש באמצעי ענישה כמו קולר חנק, קולר דוקרנים או קולר חשמלי.

"תיקון הוא חלק מהעבודה עם כלבים, כי זאת דרך התקשורת שלהם", אומר ראש תחום בעלי חיים במכון וינגייט, עמרי לבני. "המטרה היא להחליף התנהגויות שליליות ברצויות. לפעמים יש צורך להגיב ב'לא' להתנהגות של הכלב, בגערה או במשיכה בקולר חנק. לא אלימות, אבל תיקון. אם הכלב קופץ על הבעלים כשהוא בא הביתה, אנחנו נוביל אותו להתנהגות אחרת, למשל משחק בכדור, והוא יקבל חיזוק חיובי. אבל לפעמים יש צורך להגיב ב'לא', בגערה או במשיכה בקולר חנק".

מידת השימוש בתיקונים הללו, אומר לבני, משתנה ממאלף למאלף. "מצד אחד, יש אנשי הגישה החיובית שמתנגדים לכל תיקון. ומהצד השני יש מאלפים שמשתמשים יותר בתיקונים ובכוחניות. רוב המאלפים נמצאים באמצע".

מקס, הרועה הגרמני של רמי כהן מתל אביב, עבר אילוף שהתבסס על חיזוקים חיוביים כשהיה גור, אך התנהגותו המשיכה להיות בעייתית. "הוא לא היה ממושמע, תקף, נשך והרס את הבית", אומר כהן. "הוא ידע למלא פקודות מסוימות אם הייתי נותן לו אוכל בתמורה, אבל הוא לא הפנים מה אסור לו לעשות".

כשמקס היה בן ארבע, לקח אותו כהן לאילוף אצל אמיר שורץ, שהוא גם יו"ר התאחדות מאלפי הכלבים. מאז, הוא אומר, הכלב הבין את מקומו. "לא הייתי נוכח באילוף, אבל הסבירו לי שמלמדים אותו שיש מעמדות בבית. גם בעזרת קולר תיקון. הדגש הוא על נקודת המבט של הכלב, שצריך להבין מי המנהיג ולהיכנע לו. המטרה של הקולר היא לא לחנוק את הכלב, אלא לבטא שליטה באמצעות התנועה עם הקולר. השימוש בו מינימלי".

תמדדו את הקולר, בבקשה

"לפעמים אין ברירה", מספר המאלף גבע צין, "אם לא אסלק בעיה מסוימת, של תוקפנות למשל, הבעלים עלול להתייאש ולהוציא את הכלב מהבית. אם נכשלו אמצעים אחרים, אפשר להשתמש גם באמצעי כמו קולר חשמלי. זה נשמע נורא, אבל זה ממש לא ככה. זה לא כואב. אני תמיד מבקש מהבעלים לנסות אותו על עצמם לפני תחילת העבודה".

הקולר החשמלי מתאים, למשל, לטיפול בגורים שרודפים אחרי כלי רכב. "כבר בהתחלה הבעלים צריכים להגיד לגור ?שב' ולמנוע ממנו לעשות את זה", אומר צין. "כשהכלב בן שנה זה כבר קשה, ואם אמצעים אחרים לא עזרו, אפשר להשתמש בקולר חשמלי". אמצעי תיקון אחר הוא קולר חנק שמטרתו, לדברי צין, לדמות את הצביטה של האם בצוואר, על ידי יצירת תחושת מחנק קצרה.

בכל אילוף משתמש שורץ ברצועה ובקולר חנק, אך לדבריו גם הוא, עובדיו ותלמידיו, מחפשים תמיד דרכים נעימות יותר. "יש איזו הטעיה, מכוונת או לא מכוונת, שלפיה מאלפים מסוימים משתמשים באמצעים חיוביים בלבד", הוא אומר. "אין כזה דבר. ברגע שיש ציפייה למשהו והוא לא מגיע, גם זה סוג של ענישה. גם אם מתעלמים מהכלב או לא מלטפים אותו זה סוג של ענישה".

לדבריו, אילוף מורכב משלושה שלבים: לימוד, דרישה והטמעה. "אסור להיות כוחניים בשלב הלימוד, ורצוי להשתמש ביצר וברצון הטבעי של הכלב לשתף פעולה", הוא אומר. "אבל בהמשך, כדי להבהיר לכלב מה נדרש ממנו, אפשר להשתמש בסוגי ענישה, בתנאי שהענישה מידתית, מתוזמנת נכון ולא באה לפרוק תסכולים של המאלף. ובתנאי שאחריה יוזמים התנהגות רצויה של הכלב, שתתוגמל בחיזוק חיובי".

איך בונים אמון

לפני כשנה ניסתה רונן לקדם עצומה בינלאומית הקוראת להפסיק את השימוש באביזרי אילוף כמו קולר חנק וקולר חשמלי, ונתקלה בהתנגדות ובכעס של מאלפים רבים. "המעמד שלנו והרגשות שלנו כלפי הכלב דומים יותר לאלה של הורה, מאשר לאלה של מפקד", היא מסבירה. "אין צורך ללמד באמצעות כאב, גם אם זה כאב קל. איך אפשר לבנות אמון של הכלב, אם הוא חווה את הבעלים ואת המאלף כמאיימים ומכאיבים? תוקפנות היא דבר מידבק, ואם המאלף תוקפני גם הכלב יהיה תוקפני. תוקפנות רק שוברת את מערכת היחסים בין הכלב לבעלים שלו".

תגובה זו הובילה את ענת ווליניץ לעבור הסבה לאילוף בגישות חיוביות בלבד. "תמיד אהבתי חיות והייתי מאוד רגישה אליהם", היא אומרת. "ופתאום, כשהגעתי לקורס האילוף הראשון הבנתי שמצפים ממני להיות קשוחה ולהבהיר לכלב מי הבוס. זה סותר את הנטייה הטבעית שלי. אחרי כמה שנים, כשגיליתי את האילוף החיובי, הבנתי שמצאתי את המקום שלי. חזרתי לעצמי".

כדי להיות מאלף כלבים, אין צורך בתעודה או בהכשרה פורמלית, שכן בישראל אין פיקוח על התחום. אמיר שורץ, יו"ר התאחדות המאלפים, שמאגדת כ-130 מאלפים, אומר כי מלבד החברים בהתאחדות יש מאלפים נוספים, אך "לחלק מהם אין כלל השכלה פורמלית שהם יכולים להצביע עליה, וחלק לא מעוניינים שיהיה גוף שיקבע כללים שיחייבו אותם". מאלפים לומדים את המקצוע בבתי ספר פרטיים, במכללות, במסגרת לימודי כלבנות ובמערכת הביטחון.

לימור גל

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ