שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
דנה הרמן
(לונדון), ג'קי חורי
דנה הרמן
(לונדון), ג'קי חורי

ראש ממשלת בריטניה, דייוויד קמרון, התנצל היום (שלישי) על הרג 14 מפגינים מירי של חיילים בריטים בצפון אירלנד, באירועים המוכרים כאירועי "יום ראשון הארור" (Bloody Sunday). "לא ניתן להצדיק את האירועים", הצהיר קמרון בפני הפרלמנט בלונדון בעקבות פרסום דו"ח חקירה בן 5,000 עמודים על הטבח שהתרחש ב-1972.

"מה שאירע לא היה צריך להתרחש", טען ראש הממשלה הבריטי החדש, "חלק מאנשי הצבא שלנו נהגו באופן מוטעה", הוסיף. קמרון ציין כי הירייה הראשונה באזור ההפגנה נורתה על ידי הצבא הבריטי, וכי אף אחד מהקורבנות לא היה חמוש. בעבר נטען בבריטניה כי המפגינים היו חמושים. לדברי קמרון, "חלק מהחיילים העלו האשמות שווא באופן מודע כדי להצדיק את הירי".

את ההחלטה לחקור שוב את האירועים קיבל ראש הממשלה לשעבר טוני בלייר ב-1998. הוא מינה את הלורד סביל לעמוד בראש ועדת הבדיקה שהגישה היום את ממצאיה לאחר שגבתה 1,000 עדויות מחיילים, שוטרים, אזרחים, פוליטיקאים ופעילים בארגון האי-אר-איי. "מה שקרה ביום ראשון הארור חיזק את האי-אר-איי, הגביר את הטינה והעוינות כלפי הצבא והחריף את העימות בשנים שלאחר מכן", אמר הלורד סביל שעמד בראש הוועדה.

"יום ראשון הארור" נחשב לאחד האירועים הטראומתיים ביותר בסכסוך בן עשרות השנים בצפון אירלנד. במהלך מצעד זכויות אדם בעיר דרי, ירו כוחות צנחנים בריטים ב-14 מפגינים והרגו אותם. האירוע הצית את המאבק המזוין בכוחות הבריטיים והביא לגיוס מסיבי של קתולים לשורות ארגון האי-אר-איי. בעקבות האירוע נפתחה חקירה, אך היא זיכתה את החיילים.

עדאלה: על ישראל ללמוד את הלקח

בתגובה להתנצלות על אירועי "יום ראשון הארור", אמרו במרכז המשפטי עדאלה כי על ישראל ללמוד את הלקח מהחקירה שערכו הבריטים - בכל הנוגע לאירועי אוקטובר 2000. "הדמיון בין שני המקרים הינו מובהק, הן במספר ההרוגים והן בנסיבות הפוליטיות", נמסר מעדאלה. "על אף מסקנות ועדת אור, רשויות אכיפת החוק בישראל לא הגישו אף כתב אישום נגד האחראים על הרג 13 הצעירים הערבים ופציעתם של מאות, והוכיחו שהן אדישות להרג ערבים.

"הניסיון האירי-אנגלי נותן היום עוצמה רבה למשפחות הרוגי אוקטובר 2000 להמשיך במאבקן הצודק עד שהצדק ייראה וגם ייעשה בעניין יקיריהן שנהרגו בניגוד לכל דין".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ