שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עמוס הראל
תצלומים: מוטי מילרוד
עמוס הראל
תצלומים: מוטי מילרוד

אין כמו מערכת הביטחון כדי לתאר את מצבה המדיני של ישראל בימי ראשית הקיץ של 2010 בכמה מלים תמציתיות ונוקבות. הנה נוסח השלט שהוצב באחרונה בירידה, החסומה בסלעים, מכביש 443 לכפר פלסטיני סמוך: "ישראלי, שים לב, אם הגעת עד לכאן טעית!"

כביש 443 מירושלים למודיעין, שמכוניות פלסטיניות עדיין נדירות בו כמים במדבר גם אחרי שצה"ל התיר להן תנועה בחלקו, הוא רק סימפטום. התערובת של אפס מעשה מדיני לצד הקצנה אידיאולוגית בכמה מן המדינות השכנות מגבירה את הפוטנציאל להסלמה צבאית. באמ"ן לא מזהים אינטרס מובהק של סוריה, חיזבאללה או חמאס לפתוח במלחמה יזומה עם ישראל. במובן זה, ההרתעה שהשיגו המכות החריפות שהנחיתה ישראל בלבנון ב-2006 ובעזה בשלהי 2008, עודנה עומדת. לעומת זאת, גברה הסכנה שרצף של אי הבנות בתוך סביבה דליקה יוביל לבסוף להתפרצות.

שר הביטחון אהוד ברק, שמודע לכך, נסע השבוע לביקור נוסף בארצות הברית כדי לשקם במקצת את מערכת היחסים הרעועה עם ממשל אובמה. ברק, דווח בשבוע שעבר ב"הארץ", לוחץ כעת על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לקדם יוזמה מדינית חדשה בערוץ הפלסטיני. זה גם הרקע לשתי ארוחות הערב שקיים השבוע נשיא המדינה, שמעון פרס, עם בני הזוג נתניהו. בה בעת מתרבים הדיווחים בדבר חידוש המגעים על הכנסת "קדימה" לקואליציה.

באמצע השבוע נדמה היה לרגע שראש הממשלה יוצא למתקפת נגד, אבל התברר שאין זה אלא אוסף של תירוצים ושיהוקים. יועצו המדיני של נתניהו, עוזי ארד, קרא לגלות זהירות והזהיר מהרפתקנות מדינית. נתניהו עצמו הסביר שישראל נתונה למתקפה על הלגיטימציה לעצם קיומה וטען, במידה של צדק, שלא יהיה די בתהליך מדיני מחודש כדי להדוף את המגמה. מה מציעים נתניהו וארד כתחליף? לא ברור.

מראית של תזזית

ממשלת נתניהו-ברק מצליחה לגייס מעט מאוד סובלנות ואמפתיה בזירה הבינלאומית. האמריקאים עוד מנומסים יחסית. התגובה החריפה באירופה לעצירת משט הסיוע לרצועת עזה אינה רק פונקציה של המעשה עצמו. "לא צריך לתלות את כל הצרות של מדינת ישראל על הפאסט-רופ של השייטת", אמר השבוע בכיר במערכת הביטחון והזכיר שהבידוד הבינלאומי, כמו המשבר החמור עם טורקיה, החלו קודם.

בצה"ל מכירים בהדרגה בכך שפישלו בגיבוש התוכנית למבצע "רוחות שמים 7", למרות הצל"ש היחידתי שהעניק השבוע הרמטכ"ל, גבי אשכנזי, לקומנדו הימי על פעולות עלומות קודמות (מעט רגישות היתה מביאה לדחיית הטקס עד להגשת מסקנות ועדת איילנד על פרשת המשט). גם חברי הצוות של גיורא איילנד, שהחלו השבוע לזמן לעדויות מעורבים בהכנת המבצע, יודעים זאת. ועדיין, אפילו מבצע "עופרת יצוקה" על מאות הרוגיו האזרחים בעזה, לא התקבל בעולם בעוינות כזאת. מיד בתום הלחימה הגיעו כמה מנהיגים זרים למפגן תמיכה בראש הממשלה אז, אהוד אולמרט (דו"ח גולדסטון, שהתפרסם בהמשך, כבר הונח לפתחה של ממשלת נתניהו). לאולמרט היה יתרון אחד על יורשו בתפקיד: השיחות שניהל, בערוץ הסורי ובערוץ הפלסטיני, יצרו מראית עין של תזוזה מדינית, גם אם בפועל חוסר הפופולריות שלו שלל ממנו מנדט ציבורי להתקדמות מעשית.

אצל נתניהו הקיפאון מוחלט. לא רק ששיחות הקרבה עם הפלסטינים לא יולידו דבר, במערכת הפוליטית כבר החלו בספירה לאחור לקראת תום תקופת הקפאת הבנייה בשטחים בסוף ספטמבר. שר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר שלשום כי הבנייה תחודש מיד בסיום ההקפאה. מול ליברמן, לחץ המתנחלים ובעיקר האגף הימני בליכוד, יתקשה ראש הממשלה להכריז על המשך ההקפאה. מנגד, ביטולה יסבך אותו עם הבית הלבן. בהעדר פתרון מחפשים קונץ-פטנט חדש, נוסחת פשרה שתאפשר לנתניהו ללכת עם ולהרגיש בלי. זה עשוי להיות כרוך בשינויים בקואליציה, אבל בירושלים לוטשים עיניים דווקא להתפתחויות הפוליטיות בוושינגטון.

בלשכת ראש הממשלה מקווים שאיכשהו אפשר יהיה למרוח את העניינים עד נובמבר, מועד בחירות אמצע הכהונה בקונגרס. ואז, אם יחוללו הרפובליקאים מהפך קטן, אולי יאבד הנשיא ברק אובמה את התיאבון לעימות פומבי נוסף עם ישראל. כבר עכשיו לא חסרות לאובמה צרות משלו, האחרונה שבהן פיטורי מפקד כוחות נאט"ו באפגניסטאן, הגנרל סטנלי מקריסטל. כרגע אין דרך לחזות כמה קשב יוכל הנשיא להקדיש לאזורנו בין ספטמבר לנובמבר. נתניהו, כל עוד אינו יודע לאן נושבת הרוח, כנראה לא יכריע. החלטות יקבל רק עם אקדח לרקה, בדיוק כמו שהוא אוהב, בדיוק כפי שעשה השבוע כשנאלץ להקל את הסגר על עזה בשל הסתבכות המשט.

מסלולים עוקפים

חבורת המח"טים לשעבר של גולני נותרה אכפתית ומעורבת זמן רב אחרי שנפרדה מהמדים הירוקים. החודש יצא מועדון המח"טים (בלי רב-אלוף אשכנזי, שעודנו בתפקיד פעיל) לביקור בהתנחלויות - וחבריו הופתעו לראות שהקפאת הבנייה בגדה המערבית שונה מכפי שהיא מצטיירת בסיקור התקשורתי. באחת ההתנחלויות בגושי ההתיישבות הגדולים ראו הגנרלים בדימוס בנייה מאסיבית. ראש המועצה הסביר להם שההקפאה אמנם עצרה פרויקטים רבים בתהליכי התכנון, אבל כל מי שהספיק להניח יסודות בקרקע בטרם נכנסה לתוקף, ממשיך לבנות בקצב. "כבר שנים שלא היתה אצלנו בנייה כזאת", הודה.

להחלטת נתניהו על הקפאת הבנייה היתה חשיבות הצהרתית. אין להתעלם גם מהקושי הגדול שגרמה ההחלטה למאות משפחות, שנתקעו עם בתים מתוכננים שכבר החלו לשלם עליהם. אבל סיור בכעשר התנחלויות ומאחזים השבוע, לצד נתונים שנאספו ביישובים אחרים, מלמד שבבסיסה, ההקפאה היא קומבינה ישראלית טיפוסית. עוד לפני שההחלטה נכנסה לתוקף, נמצאו לה מסלולים עוקפים שרק הורחבו בהמשך. חבר השביעייה בני בגין, איש אמת, היה היחיד שהבטיח לפני כמה חודשים (בהרצאה בפאנל של צעירי המפלגות), כי "בסוף ההקפאה יהיו יותר מ-10,000 יהודים נוספים ביהודה ושומרון". בגין לא דיבר על גידול טבעי.

אכיפת צו ההקפאה מתנהלת באופן מסודר. אלוף פיקוד המרכז, אבי מזרחי, וראש המינהל האזרחי, תת אלוף יואב מרדכי, מקפידים שהשטח יצולם מהאוויר בתדירות גבוהה. עד כה הוצאו יותר מ-400 צווי הפסקת בנייה ובכמה מקרים גם הוחרם ציוד. נכון גם שבשנים האחרונות לא הוקמו מאחזים חדשים, משום שצה"ל מיהר לקטוע כל ניסיון כזה. יחידת הפקחים של המינהל האזרחי, מרביתם תושבי ההתנחלויות, סובלת מהטרדות בלתי פוסקות מצד תושבים, בשל מעורבותה באכיפת ההקפאה. אבל התמונה המלאה מורכבת יותר. היא נשענת בעיקר על מה שקרה בחודשים שקדמו להוצאת הצו.

ההחלטה על הקפאת הבנייה התעכבה במשך כמה חודשים, שבהם דאגה סביבת נתניהו לרמוז למתנחלים שהזמן דוחק ומוטב לנצלו. בניין שיסודותיו נבנו, עם כניסת ההקפאה לתוקף בנובמבר 2009, אפשר יהיה להמשיך לבנות. המתנחלים נערכו בהתאם. כיום יש בהתנחלויות כ-2,500 בתים כאלה, שבנייתם נמשכת. המינהל גם אינו בודק בציציות ואינו מתערב במקרה שהבתים נבנו שלא כחוק, בלא תוכניות מתאר. היה גם עיכוב טכני שסייע למתנחלים. גיחת צילום שבוצעה ביום הקובע של ההקפאה לא עלתה יפה ועד שתוקן הפער חלפו עוד שבועיים, שנוצלו היטב. ערב ההקפאה אישר שר הביטחון, באופן חריג, את בנייתן של כ-490 יחידות דיור בכמה התנחלויות ולצדן גם את המשך הבנייה של מבני ציבור. בנוסף, בשל ההתמקדות בהתנחלויות הממוסדות, מקדיש המינהל פחות מאמץ למאחזים. שם, תוך כדי ההקפאה, נרשמת תנופת בנייה.

בדצמבר שעבר באה הקלה משמעותית. מערכת הביטחון ביטלה את האיסור על קידום הליכי תכנון בעת ההקפאה, בנימוק שהפרשנות שניתנה להחלטה היתה מחמירה מדי. המועצות בגדה ריכזו מאמץ וברגע שתסתיים ההקפאה יהיו מוכנות למימוש תוכניות לבניית אלפי בתים נוספים. תא"ל (מיל') אילן פז, חבר המועצה לשלום וביטחון ובעבר ראש המינהל האזרחי, טוען: "נתניהו פגע במתנחלים בטווח הקצר והעניק להם בתמורה נכסים אמיתיים בטווח הרחוק. התוצאה המעשית היא שבשטח מתנהלת בנייה תוך כדי ההקפאה וקיימת היערכות לבנייה מאסיבית אף יותר ברגע שהתקופה תסתיים".

לקט מקרי של בנייה שאפשר היה להבחין בה השבוע, רובה על יסודות שהונחו לפני ההקפאה: בנייה בהר ברכה, ביצהר, בתפוח ובאיתמר באזור שכם, עשרות בתים ביקיר ליד קלקיליה, כעשרים בתים במעלה מכמש ממזרח לרמאללה, בנייה בדולב, בנילי ובנעלה ממערב לרמאללה, עשרות בתים בקידר ליד מעלה אדומים ובנייה במודיעין עילית, בביתר עילית, בכפר-עציון, בראש צורים ובאלעזר שבגוש עציון.

גורם בכיר במשרד הביטחון אומר בתגובה שאכיפת ההקפאה היא הצלחה. "מרבית המתנחלים מכבדים את החוק ומממשים אותו. יש לנו דיאלוג שוטף עם ראשי הרשויות ואנחנו משתדלים להתחשב בצרכים הקהילתיים. אישרנו כמה עשרות בודדות של בתים, תוך כדי ההקפאה, במקרים חריגים שהצריכו התחשבות במצוקה שאליה נקלעו קוני בתים. פרט לכך, מה שאתה רואה בשטח הוא בנייה על יסודות שהונחו מראש ואינני חושב שמדובר בכמות גדולה או יוצאת דופן".

בגדה המערבית נמדדו בתחילת השבוע 40 מעלות חום. אולי זה רק מזג האוויר, אבל נדמה שבעזרת כל הערוצים העוקפים, גם תוכנית ההקפאה נמסה בהדרגה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ