בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

תנועת "אם תרצו" לאוניברסיטת בן-גוריון: פטרו מרצים שמאלנים או שנבריח תורמים

תנועת "אם תרצו" מאיימת על נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון, פרופ' רבקה כרמי, כי אם לא תפעל "לשים קץ להטיה האנטי-ציונית" במחלקה לפוליטיקה וממשל, תפעל התנועה מול תורמים בישראל ובחו"ל כדי שיעצרו את תרומותיהם למוסד האקדמי

2תגובות

תנועת "אם תרצו" מאיימת על נשיאת אוניברסיטת בן-גוריון, פרופ' רבקה כרמי, כי אם לא תפעל "לשים קץ להטיה האנטי-ציונית" במחלקה לפוליטיקה וממשל, תפעל התנועה מול תורמים בישראל ובחו"ל כדי שיעצרו את תרומותיהם למוסד האקדמי.

תרומות אלה, כתבו ראשי "אם תרצו" לפרופ' כרמי, "ישוחררו לאוניברסיטה לאחר שיוכח עובדתית כי ההטיה בהרכב הסגל במחלקה ובתוכן הסילבוסים (תוכניות הלימודים - א"ק) תתוקן". בנוסף מאיימים ב"אם תרצו" "להמליץ לסטודנטים למדע המדינה להדיר את רגליהם מהאוניברסיטה". התנועה אף הקציבה לפרופ' כרמי 30 יום להיענות לדרישותיה, שיסתיימו מחר.

אוניברסיטת בן-גוריון לא הגיבה עד כה למכתב ששלחו ראשי "אם תרצו". אתמול, בתגובה המשותפת לכל ראשי האוניברסיטאות, נמסר כי "אף אוניברסיטה בישראל אינה צריכה להוכיח את אהבת המולדת של הסגל שלה לשום גוף".

לדברי דיקן הפקולטה למדעי הרוח והחברה באוניברסיטת בן-גוריון, פרופ' דויד נוימן, המכתב הוא "ניסיון ברור לאיים על האוניברסיטה".

הפגנה שארגנו "אם תרצו" באונ' בן גוריון לאחר אירועי המשט

לפני חודשים ספורים פרסמה תנועת "אם תרצו" דו"ח שמצא "הטיה פוסט-ציונית" בלימודי מדע המדינה באוניברסיטאות השונות. בחודש שעבר החליטה התנועה לפנות למאבק ישיר, חסר תקדים, באקדמיה הישראלית. ב-18 ביולי שלחו יו"ר הארגון, רונן שובל, וראש אגף מדיניות והסברה בתנועה, ארז תדמור, מכתב לפרופ' כרמי, שכותרתו "טיפול בהטיה האנטי-ציונית במחלקה לפוליטיקה וממשל".

על הדו"ח של "אם תרצו" נמתחה ביקורת מתודולוגית רחבה, אך במכתב לפרופ' כרמי כותבים שובל ותדמור כי מחקריהם "מציגים לכאורה תמונה שלפיה המחלקה לפוליטיקה וממשל פועלת נמרצות וביודעין לקידום מסרים אנטי-ציוניים חריפים".

השניים ממשיכים ומקטלגים את חברי המחלקה: 9 מתוך 11 אנשי הסגל האקדמי "מעורבים בפעילות פוליטית, המציגה עמדות של השמאל הקיצוני"; שישה מרצים "חתומים על מכתב תמיכה בסרבנים"; שתי חוקרות, המוגדרות "עמיתות המחלקה", "מוכרות בקרב הסטודנטים כבעלות תפישה אנטי-ציונית"; ושמונה מתוך 19 המורים מן החוץ "מביעים עמדות שמאל רדיקליות" ועוד.

בין השאר מזכירים ראשי "אם תרצו" גם את ראש המחלקה, פרופ' ניב גורדון, "המוכר כפעיל הקורא לחרם תרבותי, כלכלי ופוליטי על ישראל", ומוסיפים שמחקרם "מוכיח הטיה חריפה בתוכן הסילבוסים של המחלקה, המאופיינים בתוכן אנטי-לאומי ואנטי- ציוני".

הדו"ח של "אם תרצו" על לימודי מדע המדינה, שקדם למכתב, זכה לתמיכתו של שר החינוך, גדעון סער. לפני כחודשיים אמר סער בדיון בכנסת כי אמנם לא קרא את הדו"ח, אך ציין כי הוא "חושב שהדו"ח חשוב במובן שהוא מעורר את השיח הציבורי. חשוב לבחון את הנושאים המועלים במסגרתו".

כמה חודשים קודם לכן נאם סער בוועידה השנתית של "אם תרצו". "אני רוצה לברך אתכם, אני מעריך מאוד את הפעילות הזאת", אמר למשתתפים, "זה דבר שמעורר תקווה גדולה. זה מבטא הלך רוח אותנטי בציבור וזה בוודאי נדרש ביתר שאת בקמפוסים שלנו. באתי בעצם לומר שתי מלים: יישר כוח". את תגובת השר סער למכתב "אם תרצו" לאוניברסיטה לא ניתן היה להשיג אמש.

לטענת שובל ותדמור, "משקלם היחסי של חברי הסגל האנטי-ציונים במחלקה לעומת משקל דעותיהם בקרב כלל הציבור בארץ מעורר חשש כבד, שלפיו הבסיס המרכזי לקבלת תפקיד ולקידום במחלקה אינו מקצועי אלא פוליטי". בהמשך הם מאשימים את פרופ' כרמי כי "אדישותך איפשרה לדיקטטורה אקדמית להשתלט על החופש האקדמי... מתוך דאגה כנה לחופש האקדמי של ציבור הסטודנטים, ומתוך חרדה לעתיד האוניברסיטה, אנו מפצירים בך לשים קץ להטיה האנטי-ציונית החריפה ולהדרה של סטודנטים וחוקרים ציוניים במחלקה". מדברים אלה עולה כי "אם תרצו" מצפה מהאוניברסיטה לשנות את הרכב אנשי הסגל במחלקה, ולמעשה להכניס למערכת השיקולים בקבלת מרצים גם את ההשקפה הפוליטית שלהם.

"אנו מבקשים ממך להשיב לנו בהקדם מהם הצעדים המעשיים והמיידיים שבכוונתך לנקוט, על מנת לתקן את המצב המתואר", כותבים ראשי התנועה, "היות ופנינו לדיאלוג קונסטרוקטיבי עמך, לא ננקוט צעדים נוספים במשך חודש ימים. אולם, היה ובקשתנו לא תיענה, ניאלץ לנצל במלואו את חופש הביטוי והמחאה, ונפעל בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו, כדי להביא (את הדברים העולים מהדו"ח - א"ק) לידיעת ציבור הסטודנטים בהווה ובעתיד, ובמיוחד לידיעת הגורמים התומכים באוניברסיטה בארץ ובחו"ל".

באשר לתרומות לאוניברסיטה כותבים השניים כי "נבקש מכל התורמים להעביר את תרומתם לחשבון נאמנות. הכספים ישוחררו לאוניברסיטה לאחר שיוכח עובדתית כי ההטיה המגמתית במחלקה תתוקן". שובל ותדמור לא מפרטים כיצד התיקון המצופה "יוכח עובדתית".

"במקום לשמש מוקד למחקר ומצוינות אקדמית הפכה המחלקה לפוליטיקה וממשל בבן-גוריון למוקד של תעמולה אנטי-ישראלית", אמר אתמול תדמור, "הציבור מצפה מראשי האוניברסיטאות להפסיק לגלגל את עיניהם ולספק תשובות ברורות מדוע הפכה מחלקה זו, וחוגים נוספים באוניברסיטאות, למוקדי תעמולה והסתה אנטי- ישראליים וכיצד בכוונתם להתייחס לנושא".

תדמור הוסיף כי "הדברים המפורטים במכתב ייעשו, וחלקם כבר נעשה. יש תורמים, לא אחד ולא שניים, שהדברים הועברו לידיעתם, וזה ימשיך בצורה יותר רצינית. זו רק ההתחלה". הוא הוסיף שלא נשלחו מכתבים דומים לאוניברסיטאות אחרות.

באוניברסיטת בן-גוריון הוחלט שלא להגיב למכתב "אם תרצו". לדברי גורם באוניברסיטה, "מדובר בדרישות שערורייתיות, שהדיון בהן מנוגד לכל מה שמקודש באקדמיה. עצם המענה על המכתב היה נותן לארגון הימין הזה לגיטימציה".

גורם בכיר אחר באוניברסיטה הוסיף כי "רוב המרצים במחלקה עלו לישראל מארצות המערב. אין מעשה יותר ציוני מזה. המחלקה גם מלמדת את פרחי הטיס של חיל האוויר, שלא היו באים אם מישהו היה חושב שמטיפים כאן לאנטי-ציונות. זה בכלל מגוחך להתחיל ולהוכיח שאנחנו ציונים".

בניגוד לתגובה המהוססת של ראשי האוניברסיטאות ביחס לדו"ח הקודם של "אם תרצו", הוחלט הפעם בוועד ראשי האוניברסיטאות להגיב באופן חד-משמעי, מתוך הבנה כי גם אם בן-גוריון נמצאת כעת במוקד ההתקפה, אוניברסיטאות אחרות צפויות לספוג תגובה דומה. "אף אוניברסיטה בישראל אינה צריכה להוכיח את אהבת המולדת של הסגל שלה לשום גוף, ובוודאי שלא לגוף פוליטי, שמנסה להציג מסמך מגמתי ומניפולטיבי כ'מחקר', וזאת במטרה לעשות לעצמו יחסי ציבור. כראוי למדינה דמוקרטית נאורה, האקדמיה בישראל איננה גוף פוליטי, והסגל האקדמי נבחר על פי אמות מידה אובייקטיביות בלבד של מצוינות במחקר ובהוראה", נמסר מהוועד.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו