שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הגינוי לחשיפת המסמכים הסודיים של מחלקת המדינה האמריקאית על ידי אתר ויקיליקס מעלה את השאלה, אם שמירת סודיות תורמת לביטחון ואם חשיפת סודות פוגעת בו. ההנחה המקובלת - ולפיה ככל שהאויב יידע פחות עליך כך ירבו סיכוייך לנצח, ולכן עליך להצפין את יכולותיך וכוונותיך - היתה אולי נכונה בעבר, אך במאה ה-20 היא גרמה למלחמות מיותרות ולאסונות. כאשר צד אחד אינו יודע מהן היכולות והכוונות של היריב הוא נוטה לייחס לו את היכולות והכוונות הזדוניות ביותר. מאידך גיסא, ההיערכות לסכנות הללו מאששת את החשדות הגרועים ביותר של היריב, וכך מידרדרים שני הצדדים לעימות שהיה אפשר למנוע.

דוגמה לכך היא מלחמת האוקיינוס השקט בין ארצות הברית ליפאן, ששום צד לא רצה בה. כל צד גישש באפילה ביחס ליכולות ולכוונות של הצד האחר, התייחס לתרחיש הגרוע ביותר והפעיל אמצעים שנועדו להרתיע, אך גררו למלחמה ארוכה ועקובה מדם. אילו ידעה ארה"ב ב-1941, כי היפאנים נחושים להשתלט על חומרי הגלם של דרום-מזרח אסיה וכי יכולת הלחימה שלהם גבוהה, היא היתה נרתעת מלהטיל אמברגו על יפאן ומגיעה לפשרה של הסרת העיצומים תמורת התחייבות יפאנית להסתפק בחומרי הגלם. אילו ידעו היפאנים מה הפוטנציאל הצבאי האדיר של ארה"ב וכי היא נכונה להילחם עד חורמה במי שיפגע בה, הם היו נרתעים מלתקוף את פרל הרבור.

הנזק הגדול של שמירת סודות התגלה בסוף המלחמה. בקיץ 1945 היתה יפאן הרוסה ונתונה במצור. היפאנים הבינו שהם אבודים, ולכן פנו לברית המועצות, שהיתה אז ביחסי שלום אתם, כדי שתתווך בהשגת כניעה מכובדת. האמריקאים ידעו על הפנייה הזאת, על סמך ציתות לתשדורות היפאניות, אך העדיפו לשמור אותה בסוד ולהתעלם ממנה.

ביולי הושלם פיתוח הפצצה האטומית של ארה"ב ונערך הניסוי הגרעיני במדבר ניו מקסיקו. פצצת האטום היתה הסוד הכמוס ביותר של מלחמת העולם השנייה. אפילו הארי טרומן לא ידע עליה בזמן שהיה סגן נשיא ארה"ב. אילו הסירה וושינגטון את מעטה הסודיות מן הפצצה ופירסמה את הסרט מן הניסוי הגרעיני, היתה יפאן מבינה מיד את הסכנה שנשקפת לה ונכנעת.

הסוד הכמוס השני של המלחמה היה ההבטחה של יוסף סטאלין בוועידת יאלטה בפברואר 1945, כי ברית המועצות תצא למלחמה נגד יפאן חדשיים-שלושה אחרי כניעת גרמניה. אילו ידעו היפאנים שהצבא הסובייטי האדיר עומד לתקוף אותם ואולי אף להשתלט על האיים שלהם, הם היו מעדיפים להקדים להיכנע לארה"ב מלהסתכן בכיבוש קומוניסטי.

הסוד השלישי שהאמריקאים הסתירו היה נכונותם לא לפרק את יפאן אחרי המלחמה, להשאיר את מוסד הקיסרות על כנו, ואפילו להותיר את הקיסר הירוהיטו על כיסאו. אילו ידעו היפאנים שהכיבוש האמריקאי יהיה כה נדיב ונאור, הם היו מסכימים להיכנע.

אך היפאנים לא ידעו את כל הדברים הללו והמשיכו להילחם, מתוך אמונה אווילית שכך ישיגו תנאי כניעה טובים יותר. התוצאה היתה שתי פצצות אטום על יפאן, הכרזת מלחמה של ברית המועצות והשתלטות סובייטית על חלקים עצומים של צפון-מזרח אסיה. נשיא ארה"ב טרומן העדיף לשמור את המידע החיוני בסוד כדי להשיג הפתעה טקטית, אך מה שהשיג היה אסון מיותר ליפאן והפסד אסטרטגי לארה"ב ביבשת.

למזלה של האנושות, במלחמה הקרה כל אחת מהמעצמות ידעה היטב את היכולת והכוונות של המעצמה היריבה, ולכן לא פרצה מלחמה ביניהן. יש להניח, כי היכולת הגרעינית של ישראל (לפי מקורות זרים) ידועה לצד השני, ולא מן הנמנע כי ידיעה זו מנעה את התרחבות מלחמת יום כיפור ומנעה מלחמות גדולות אחריה. אילו, חס וחלילה, היתה העמימות הגרעינית של ישראל נשמרת בקפידה, היה עלול להיווצר מצב, שמדינות ערב היו תוקפות את ישראל בצורה נרחבת. תגובת ישראל על כך היתה עלולה להעלות בלהבות את כל המזרח התיכון.

לכן, קודם שאנחנו מגנים את ויקיליקס, הבה נראה את הברכה שהגילויים שלו, והאחרים שעוד יבואו, עשויים להביא לעולם.

הכותב הוא פרופסור אמריטוס להיסטוריה ולימודי מזרח אסיה באוניברסיטה העברית

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ