שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הארץ
נטאשה מוזגוביה, שליחת "" בארה"ב
הארץ
נטאשה מוזגוביה, שליחת "" בארה"ב

איש הקונגרס וראש צוות הבית הלבן לשעבר לאון פנטה עומד להתמנות לעמוד בראש הסי.איי.איי. בממשלו של הנשיא הנבחר, ברק אובמה.

השמועות על המינוי גרמו לרבים בוואשינגטון להרים גבה, שכן פנטה ידוע כאיש ניהול יעיל, אך לא בדיוק "הבחור הקשוח" בעל רקע בטחוני. אמנם אובמה לא הסתיר את כוונותיו להביא רפורמות רציניות לארגון, שהמוניטין שלו הוכתם במידה מסוימת לאחר חשיפת שיטות החקירה של החשודים בטרור בעידן בוש, אך אנשי הארגון גם ידעו בעבר לעשות סבוטאז' על אש קטנה ל"אאוטסיידרים" שמינו נשיאים דורשי השינוי. עם זאת, הדמוקרטים מקווים שמינוי מהסוג הזה יעזור לממשל אובמה להעביר הפרדה ברורה בין מדיניות קודמו למדיניות החדשה בתחום.

עם זאת, פנטה יצטרך להתמודד עם דילמות לא פשוטות, נוכח המשך הלוחמה בעיראק ובאפגניסטאן, ואיומי הטרור נגד ארה"ב. 51% מהאמריקאים, על-פי הסקר של מכון רסמוסן, חוששים שבעקבות המשבר בעזה, האיומים נגד ארה"ב רק יגברו. בנוסף, אובמה גם הציב בתור מטרה חידוש הציד אחר מנהיג אל-קאעדה אוסמה בין לאדן - זה ידרוש מהסי-איי-איי להפגין יצירתיות בהשגת המידע המודיעיני מהעצירים, ללא שיוש ב"שיטות חקירה מיוחדות".

פנטה בילה בקונגרס שמונה קדנציות בתור אחד מנציגי קליפורניה, שבה נולד. ב-1993 הפך ליועץ התקציב הראשי של הנשיא לשעבר ביל קלינטון, ומ-1994 עד 1997 היה ראש צוות הבית הלבן של קלינטון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ