האונ' העברית עשויה להכשיל העסקה של אפריקה למכירת מעונות הסטודנטים - כללי - הארץ

האונ' העברית עשויה להכשיל העסקה של אפריקה למכירת מעונות הסטודנטים

האונ' דורשת הבהרות לגבי הרוכשים; לפי החוזה, אפריקה לא יכולה לבצע מכירה במעונות ללא אישור האונ'

רנית נחום-הלוי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
רנית נחום-הלוי

>> האוניברסיטה העברית עשויה להכשיל את עסקת אפריקה ישראל נכסים למכירת 51% מאחזקותיה בחברת מחצית היובל - המפעילה ומתחזקת את מעונות הסטודנטים בהר הצופים בירושלים. האוניברסיטה דורשת מאפריקה הבהרות לגבי פרטי העסקה וזהות המשקיע.

בחוזה שנחתם ב-2002 בעקבות זכייה במכרז בין חברת אפריקה ישראל לבין האוניברסיטה העברית, הוסכם כי החברה אינה יכולה לבצע פעולת מכירה ללא אישור האוניברסיטה, וכי להנהלת האוניברסיטה זכות לסרב למשקיע.

בכירים באוניברסיטה אמרו ל-TheMarker כי נדהמו לשמוע על העסקה, ועודכנו עליה באמצעות הודעה לציבור שפירסמה החברה. בניגוד לחוזה בין הצדדים, האוניברסיטה עדיין לא עודכנה לגבי זהות המשקיע, ולא ניתנה לה זכות להתנגד לכניסת המשקיע החדש. עוד עולה מתנאי ההסכם כי לאוניברסיטה יש זכות לרכוש את הפרויקט בתום השנה החמישית, ולאחר מכן במרווחים בני שנתיים במשך תקופת ההפעלה.

"אני לא יודע מה מהות העסקה, מי החברה הקונה או איזו עסקה הם עשו. לא עידכנו אותנו בדבר", אומר בכיר באוניברסיטה. "על-פי החוזה, אפריקה אינה רשאית להעביר את הבעלות לחברה אחרת ללא אישור האוניברסיטה. דיברנו בעבר על אפשרויות כאלה ואחרות, אבל הדבר לא בא לידי בשלות. יש לנו דעה בעניין ואנו יכולים לקבוע אם המו"מ הוא לשביעות רצוננו ומי ייתן שירות לסטודנטים".

אפריקה ישראל נכסים זכתה ב-2002 בשותפות עם חברת מנרב אחזקות לבנייה ולהפעלה של 1,500 מעונות הסטודנטים בהר הצופים. בהתאם להסכם, הוקמו 11 בניינים בשטח של כ-41 אלף מ"ר, שטח נוסף של כ-18 אלף מ"ר למסחר ולפיתוח וחניון לכ-450 כלי רכב. השקעת היזמים הוערכה בסך של כ-200 מיליון שקל, וההכנסות מדמי שכירות לשנה הגיעו לכ-22 מיליון שקל. הפרויקט הניב תשואה של כ-7.5%.

סגן נשיא ומנכ"ל האוניברסיטה, אלחנן הכהן, אמר בתגובה: "לאוניברסיטה אין מידע לגבי פרטי העסקה של אפריקה ישראל נכסים. האוניברסיטה העברית צריכה לאשר כל מכירה של מעונות הסטודנטים. האוניברסיטה פנתה לאפריקה ישראל נכסים בבקשה לקבל הסבר ופרטים לגבי העסקה, וכעת אנו מחכים להבהרות מצד החברה".

מאפריקה נכסים נמסר: "השלמת העסקה כפופה לעמידה בכמה תנאים. בין היתר, דרושים אישור הממונה על ההגבלים, אישור וגיבוש הסדרים והסכמות עם תאגידים בנקאיים ואישור האוניברסיטה העברית בירושלים".

במקביל, למשרד האוצר יש אופציה לרכישת כמה קומות במגדל היובל שאותן הוא שוכר מאפריקה, כך שלמרות העסקה עם התאגיד הזר, ייתכן תרחיש שבו גם מדינת ישראל תיכנס כשותפה במגדל.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ