שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עפרי אילני
עפרי אילני
עפרי אילני
עפרי אילני

במוקד הסערה ניצב ח"כ צ'רלי ביטון, איש הפנתרים השחורים שהצטרף ב-1977 לחד"ש, והפך במהרה לכבשה השחורה של הכנסת התשיעית. האירוע היה ישיבת ועדת הקליטה של הכנסת. בהתחלה זה היה אירוע חגיגי ורגוע. יוסף מנדלביץ', אסיר ציון שהשתחרר זמן קצר לפני כן מהכלא הסובייטי, היה האורח. הוא בא כדי להרים כוסית בחברת בני משפחתו הישראלים וחברי הוועדה הנרגשים. מנדלביץ' הקים בבריה"מ ארגון יהודי מחתרתי, שניסה לחטוף מטוס קטן כדי לברוח לישראל. הוא נידון למאסר עולם, ולבסוף גורש.

בישיבה הוא סיפר על החיים בכלא ועל לימוד העברית שהנהיג בין האסירים היהודים. הוא קרא להפעיל לחצים על המשטר הסובייטי ודיווח ש"אנטולי שצ'רנסקי אינו מקבל את מכתבי אשתו" (נתן שרנסקי, ע"א). לפתע, ללא הודעה מוקדמת, בדיוק ברגע שבו הוכנס הכיבוד לאולם, התפרץ לחדר ח"כ ביטון. "תפסיקו את פסטיבל מנדלביץ. מה קורה לכם? נמאס מהפסטיבל הזה, ארבעה ימים אנחנו אוכלים את זה, די", התריס בחברי הוועדה.

מכאן ואילך יצאו העניינים משליטה. אחותו של האסיר המשוחרר, רבקה דרורי, התפרצה לעבר ביטון וקרעה את חולצתו. ביטון הזועם צעד לעבר מנדלביץ' כשהוא צועק: "מי צריך אותך, תחזור לרוסיה. אנחנו לא רוצים אותך פה. באת לקבל דירת חינם בגוש עציון ומכונית בלי מסים". תוך שניות הפכו הקריאות לאלימות, ומנדלביץ' וביטון דחפו זה את זה. כך דיווח דן מרגלית, סופרו הפרלמנטרי של "הארץ".

אך כאן לא הסתיימו האירועים: דרורי, האחות, פרצה בצווחות והתעלפה. יו"ר הוועדה, ח"כ רוני מילוא, רץ אל המסדרון וקרא לשני סדרנים. אלה ניסו לתפוס את ביטון בזרועותיו, אבל הוא התנגד. רק כשהצטרפו כמה מחברי הכנסת לסדרנים, הצליחו לפנות את נציג חד"ש מהחדר. מנדלביץ' עצמו הפטיר: "יספיק לביטון להיות כמה ימים במחנה מעצר בסיביר כדי לדעת הכל על הקומוניזם".

בשלב זה פרץ לחדר צוות הצילום של הטלוויזיה הישראלית, בראשות מיכה לימור, ששמע את הצווחות מבחוץ. מלוויו של מנדלביץ' נבהלו, ואחד מהם הלם במצלמה, שפגעה בפניו של הצלם. כעת נכנס לחדר מזכיר הכנסת, נתנאל לורך, וביקש מאנשי הטלוויזיה לפנות את המקום עד שהסדר יושב על כנו. יו"ר הכנסת, יצחק ברמן, שעשה באותה עת את דרכו אל הישיבה כדי להשיק כוסית עם מנדלביץ', חזר במהירות על עקבותיו.

ביטון, מצדו, ניסה לחזור לחדר, אך מילוא הורה לשני סדרנים לעמוד בכניסה ולמנוע את כניסתו. מילוא מיהר להכריז על ישיבת הוועדה החגיגית כ"ישיבה סגורה של ועדת המשנה ליהדות ארצות המצוקה". הוא הורה לביטון להתרחק מהחדר, כי אינו חבר בוועדת המשנה.

למחרת התכנסה ועדת הכנסת לדון בתלונה שהגישו מילוא וח"כים אחרים נגד ביטון. הם דרשו להרחיקו מכל ישיבות הכנסת עד סוף המושב. אבל בדיון התברר שלא ניתן לנקוט סנקציות משמעותיות נגד ח"כים, והוועדה נאלצה להסתפק בנזיפה. היתה זו הפעם הראשונה בתולדות כנסת ישראל שבה ננזף אחד הנבחרים לאחר קטטה אלימה בין ח"כים שאירעה בין כותלי המשכן. צ'רלי ביטון המשיך לכהן כח"כ עד 1992. מנדלביץ' הצטרף באחרונה למפלגת "ארץ ישראל שלנו" בראשות ברוך מרזל והרב שלום דב וולפא, שלא עברה את אחוז החסימה בבחירות האחרונות.

25.2.1956

בקיימברידג', אנגליה, המשוררים טד יוז וסילוויה פלאת' נפגשים לראשונה. השניים יינשאו וייוולדו להם שני ילדים. עזובה ונואשת, פלאת' תתאבד שבע שנים מאוחר יותר

25.2.1964

נגד כל הסיכויים, קסיוס קליי (מוחמד עלי) זוכה בתואר אלוף העולם באגרוף במשקל כבד. הוא הביס את האלוף סוני ליסטון וקרא אל הקהל: "אני הגדול מכולם!"

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ