שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אורי דרומי
אורי דרומי

גד הילב נולד במנהיים שבגרמניה ובגיל שנתיים עלה עם משפחתו לחיפה. ב-1938, עם סיום לימודיו בבית הספר "זכרון משה", ובטרם מלאו לו 15, הצטרף כנער סיפון לאונייה "עמל". במלחמת העולם השנייה הפליג עם אונייה בריטית דרך תעלת סואץ, סביב כף התקוה הטובה עד לנמל הליפקס שבקנדה, שם הצטרפה האונייה לשיירה גדולה שהפליגה לבריטניה.

אחרי המסע הארוך ורווי הסכנות עלה הילב על הספינה ההולנדית "קונייט", אלא שזו טובעה על ידי צוללת גרמנית. הוא שהה בסירה שבוע עד שהגיע לקריביים. הוא המשיך להפליג על אוניות אמריקאיות, עד שגויס למוסד לעליה ב', והתמנה כקברניט אוניית משמר החופים האמריקאית "אולואה", שנרכשה על ידי המוסד. ב-15 באוקטובר, 1946, הפליגה ה"אולואה" מבולטימור למרסיי, ואז לשוודיה, שם העלתה על סיפונה מאות מעפילים, ושמה פעמיה לאיטליה, לא לפני שקפטן הילב חילץ אותה בקור רוח מסערה שאיימה להטביעה.

עוד מאות מעפילים עלו באיטליה, וב-21.2.47 הפליגה ה"אולואה" לכיוון ארץ ישראל, תחת השם "חיים ארלוזורוב", כשעליה כ-1,400 מעפילים. ההפלגה, הארוכה ביותר בתולדות ההעפלה, נוצלה להכנות לקראת ההשתלטות הבריטית הצפויה. עם ההתקרבות לארץ, "גד הזניק את הספינה הלוחמת קדימה אל חופה של בת גלים", כתב לובה אליאב, הממונה מטעם המוסד על הספינה, בספרו "הספינה אולואה". חתן פרס ישראל לכלכלה, פרופ' ניסן לויתן, שהפליג על "חיים ארלוזורוב", מתאר איך הילב תימרן באומץ ובמיומנות מול חמש ספינות מלחמה בריטיות, כשאנשיו הודפים את המלחים הבריטים שניסו לטפס על האונייה, לעיני תושבי חיפה הגאים.

בסופו של דבר גורשו המעפילים לקפריסין, אך הילב המשיך להפליג. בדצמבר 1947 הוא יצא מנמל בורגס שבבולגריה על סיפון ה"פאן יורק", כשמאחוריו מפליג אייק אהרונוביץ' (שנודע כקברניט ה"אקסודוס") ב"פאן קרסנט". האוניות, שנשאו 15 אלף מעפילים, שינו שמן ל"קיבוץ גלויות" (אחר כך - "קוממיות") ו"עצמאות". בהסכם עם הבריטים הגיעו הספינות לקפריסין, שם נשארו הילב ואהרונוביץ' וצוותיהם על האוניות, מתחזקים אותן ומתכוננים להפלגה. עם הכרזת המדינה, הם התמלאו קוצר רוח, ובהעדר הוראות מן הארץ החליטו, ב-18 ביוני 1948, להפליג על דעת עצמם. בהמשך ביצעו שתי האוניות כמה סבבים שבהם רוקנו את מחנות קפריסין, והעניקו לצה"ל הצעיר, הנתון במלחמה, עתודה יקרה של כוח אדם.

עם ייסוד "צים" הפליג הילב כקברניט אוניית הנוסעים "ישראל" בקו לאמריקה, היה מפקח ימי ראשי של "צים" ומפקח החברה בלונדון. "איש מיוחד, בעל אופי", פוסק חברו, רב חובל מלאכי אפרת. ב-2008 הוא זכה בעיטור "יקיר חיפה". הוא הותיר את אשתו ויטה, מעפילה על ה"פאן יורק", וילדיו אירית, גדעון ויעל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ