שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

יריב פניגר וגיא בן-פורת | הרוב תומך בנישואים אזרחיים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יריב פניגר, גיא בן-פורת

מערכת הבחירות האחרונה החזירה לכותרות את הדיון הציבורי על נישואים אזרחיים בישראל. אך אף ש"ישראל ביתנו" חבה חלק מהצלחתה בבחירות לעניין קידום "ברית הזוגיות" נראה כי שוב לא יתאפשר שינוי ממשי בסטטוס-קוו בתחום הנישואים והגירושים.

קודם שנושא המעמד האישי והזוגי יידחק שוב למקום נמוך בסדר היום, ברצוננו להציג תמונה עדכנית של עמדות הציבור היהודי בישראל ביחס לנישואים אזרחיים. הנתונים נאספו בסקר דעת קהל המבוסס על מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת בישראל. הסקר בוצע באחרונה על ידי המכון לסקרי דעת קהל של אוניברסיטת תל אביב כחלק ממחקר מקיף על תהליכי החילון בישראל, ששנינו עורכים.

תחילה בדקנו את מידת התמיכה בהנהגת נישואים אזרחיים. רוב מוחלט של הציבור היהודי (כ-65%) תומך בכך, ורק כ-25% מתנגדים. בקרב החילונים (על פי הגדרה עצמית של דתיות), כ-90% תומכים. בקרב המסורתיים, מעט יותר מ-50% תומכים, ומעט פחות מ-30% מתנגדים. בקרב הדתיים והחרדים כ-75% מתנגדים; עם זאת, כ-13% מהמשיבים בקבוצה זאת תמכו במתן אפשרות לנישואים אזרחיים. ניתן לייחס זאת אולי לרצון לפתור את בעיית העולים הלא יהודים. יש אפוא תמיכה רחבה בציבור היהודי במתן אפשרות לנישואים אזרחיים בישראל.

נתוני הסקר מראים, שבדומה למצביעי "ישראל ביתנו" גם בקרב מצביעי "העבודה" ו"קדימה" יותר מ-80% תומכים בהנהגת נישואים אזרחיים. שתי המפלגות הללו עשויות לצאת נשכרות מבחינה פוליטית מקידום הנושא בכנסת. בקרב מצביעי הליכוד התמיכה בנישואים אזרחיים קטנה יותר, אך גם כאן התומכים רבים מהמתנגדים.

אחת הטענות המרכזיות שמעלים המתנגדים לנישואים אזרחיים, בעיקר מצד המפלגות הדתיות, היא, שמתן אפשרות כזאת תפגע באופי היהודי של ישראל. בהמשך לשאלה על הנהגת נישואים אזרחיים נשאלה השאלה, אם המשיבים היו בוחרים להינשא בנישואים כאלה. בקרב כלל הציבור היהודי כ-53% ענו "בטוח שלא", ועוד כ-11% ענו "חושב שלא". רק כ-17% ענו "בטוח שכן", ועוד כ-14% "חושב שכן".

בשאלה אחרת נשאלו משתתפי הסקר, עד כמה חשוב להם להשתתף בטקס נישואים אורתודוקסי. כ-70% ענו "חשוב מאוד", או "די חשוב". ממצא דומה היה ביחס לטקס ברית המילה. גם אם בוחנים באופן ממוקד יותר את הקבוצה המגדירה את עצמה כחילונית, מגלים, כי מרבית המשיבים בקבוצה זו נוטים להעדיף טקסי נישואים וברית מילה יהודיים-אורתודוקסיים.

משמעות הדבר, לטעמנו, היא, שהתמיכה בנישואים אזרחיים אינה מעידה דווקא על תהליך של התנערות מסממנים יהודיים, אלא על ביקורת על ממסד הרבנות ורצון לאזרח את החיים האישיים במדינה ולתת פתרון הוגן למי שאינו רוצה או אינו יכול להינשא ברבנות.

אין ספק, שהממסד הרבני יאבד מכוחו אם יישלל ממנו המונופול על הנישואים והגירושים. אין ודאות עם זאת, שהדת והמסורת היהודית יינזקו מכך.

פניגר הוא פוסט-דוקטורנט במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים; בן-פורת הוא מרצה בכיר במחלקה למינהל ומדיניות ציבורית באוניברסיטת בן גוריון בנגב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ