שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
רן רזניק
רן רזניק

משרד הבריאות פירסם היום (שלישי) הנחיות והמלצות חדשות להזנת התינוקות בישראל לפיהן מומלץ להניק תינוק בחלב אם באופן בלעדי רק עד תום החודש הרביעי לחייו של התינוק ולא עד תום החודש השישי לחיי התינוק לפי ההמלצות הקודמות של המשרד.

עוד ממליץ משרד הבריאות כי החל מתום החודש הרביעי ועד לתום החודש השישי לחיי התינוק הוא יקבל במקביל להנקה בחלב האם - ולא במקום ההנקה - גם טעימות של מזון. בטעימות אלה (בכמות של כפית או שתיים ליממה) ממליץ המשרד לכלול שורה של מזונות ובהם בשר בקר, הודו, עוף, דגים, ביצים, טחינה, קטניות, דייסות לתינוקות מועשרות בברזל, ירקות, פירות. מתחילת החודש השביעי מומלץ לתת בהדרגה ארוחות מלאות.

ההמלצות החדשות נכללות ב"תדריך מעודכן להזנת התינוק הבריא", שפירסם ראש שרותי בריאות הציבור במשרד הבריאות , ד"ר איתמר גרוטו. התדריך המעודכן הופץ לרופאי המחוזות במשרד. הן התקבלו בעקבות המלצות של ועדה לנושא תזונת התינוקות, שפעלה במשרד וכללה נציגי של משרד הבריאות וקופות החולים.

אירית פורז, הדיאטנית הראשית של קופת חולים "כללית" ומנהלת היחידה לתזונה ודיאטה במרכז "שניידר" לרפואת ילדים, כיהנה כחברת הועדה שהמליצה על ההנחיות החדשות. לדבריה "בשנים האחרונות הצטברו מחקרים וניירות עמדה של מומחי ילדים בכירים בארצות הברית ואירופה אשר הצביעו על החשיבות הגדולה של הצגת מזונות חדשים לתינוקות כבר בחודשים המוקדמים". פורז ציינה ש"החשיפה המוקדמת למזונות מפחיתה את האפשרות שאצל התינוקות תתפתח אלרגיה למזון".

פורז הוסיפה כי בחוזר החדש אין שינוי לגבי ההמלצות בקשר למוצרי החלב וכי מומלץ לתת מוצרי חלב לתינוקות (מוצרים כמו יוגורט, גבינה ולבן) רק החל מתחילת החודש העשירי. חלב ניגר (חלב רגיל) מומלץ לתת לתינוקות רק החל מגיל שנה.

המלצות אלה שונות מההמלצות במרבית מדינות העולם המערבי אשר מנחות את ההורים להקדים יותר את מתן מוצרי החלב לתינוקות. ואולם לדברי פורז "בישראל יש אצל תינוקות מחסור בברזל בשיעורים גבוהים בתינוקות וזאת למרות שהתינוקות מקבלים תוסף ברזל במקביל להנקה. החשש שלנו היה החשש שמתן מוצרי חלב מגיל צעיר מדי ידחו את מתן מוצרי הבשר שהם מקור לברזל אורגני. לגבי מתן חלב ניגר החשש הוא שמתן החלב בגיל צעיר מדי יגרו להפסקה או דחייה של הנקה או מתן תרכובות המזון לתינוקות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ