שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
צפריר רינת
צפריר רינת
צפריר רינת
צפריר רינת

כמעט את כל הפגיעות הקשות שהישראלים מחוללים לחופי הים האהובים עליהם אפשר לראות בחופי הרצליה ותל אביב. שם ניצבת לה המרינה הכעורה, שגזלה חוף ציבורי ועצרה את זרימת החול הטבעי, ובסמוך לה פרויקט היוקרה "סי אנד סאן", שבחלקו חדר אל תוך החוף. אם לא די בכך, מצוק הכורכר שבעורפם נהפך למגרש חניה ונתיב לרכיבה אתגרית המועדף על נהגים, במיוחד על אלה המצוידים ברכבי שטח.

מדי סוף שבוע הנהגים הורסים בשיטתיות את מצוק הכורכר העשיר בצומח וחי, כפי שהם עושים במקומות רבים נוספים. הם מגיעים בהמוניהם אל חופים רבים, שבהם נהיגת כלי רכב אסורה על פי חוק, ומסכנים את ביטחון המתרחצים ובני משפחותיהם.

ההרס השיטתי נראה בבירור במצוק הכורכר היפהפה מדרום להרצליה, שרוטש ונטחן על ידי רכבי שטח המתעללים בו שוב ושוב. המצב מתחיל להיות חמור לא פחות גם בגן הלאומי חוף השרון, הנמצא מצפון להרצליה.

רשויות החוק חסרות אונים כמעט, ומסתפקות בעיקר במבצעי אכיפה קצרים. סמכויות האכיפה שלהן עשויות להתחזק בקרוב הודות לתיקון לחוק האוסר נסיעה בכלי רכב בחופים. תיקון זה, האמור לקבל את אישור הכנסת, מקנה לפקחים סמכויות עיכוב לחקירה, מחמיר את הענישה ומאפשר להרשיע את הבעלים של כלי הרכב גם אם לא הם נהגו בו.

אסור שהעדר האכיפה יסיט את תשומת הלב מהאחריות המוטלת על המוני ישראלים הדורסים את הסביבה שבה הם חיים. החינוך לשמירת הסביבה והחוק עושים עליהם פחות רושם מהחינוך האמיתי שהם מקבלים מתעשיית השיווק והפרסום. חינוך זה בהקשר של החופים משמעותו קידוש זכותו של היחיד לצרוך את מיטב חידושי הטכנולוגיה ולהשתמש במכונית הפרטית כדי לממש את הריגוש של נהיגה אתגרית, או את תחושת הנוחות של חניה ממש ליד הגלים.

רק באחרונה פירסמה אחת מחברות הרכב מודעה, שבה היא מתפארת בתנאים שהיא מציעה למי שיקנה רכב שטח. בתמונה שצורפה למודעה נראה חוף יפהפה, ועליו סימנים של גלגלי רכב שטח; שהרי ידוע לכל ישראלי, שעקבות צמיגים בחוף הן חלק מהותי של בילוי בשפת הים. בפרסומות אחרות ובכתבות משבחות בעיתונות נהגי רכבי השטח מקבלים לעתים קרובות אישור וחיזוק "לקרוע" את הסביבה שבה הם נוהגים.

מול תרבות נהיגה זו נראה שאין ברירה, ויש להפעיל בחודשי הקיץ כוח משימה ייעודי להגנת החופים. על הכוח לכלול בין השאר פקחי רשויות מקומיות (שהוסמכו באחרונה לאכוף חוקים להגנת הסביבה) ופקחי המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים. כוח זה, שיפעל באופן עקבי, יעצור כל כלי רכב המגיע לחוף וימנע ממנו כניסה. הוא יקנוס בשיטתיות את מי שבכל זאת הצליח להגיע לחוף, ובמידת הצורך ישלול רשיונות או יעכב לחקירה מי שינסה להפריע לפעילות זו.

הואיל ואי אפשר לסמוך על רבים מהנהגים הישראלים שיראו התחשבות בסיסית בטבע או בחוקי המדינה, אין ברירה אלא להציב כנגדם אמצעי אכיפה שיטתיים. אולי אז הם יוכלו לומר בהתפעלות שאנחנו כמו אירופה, ויכתתו את רגליהם לאורך מצוק הכורכר בדרך אל החוף, כמו שעשו בילדותם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ