שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
יוסי מלמן
יוסי מלמן

היורש

החיזבאללה מינה את מוסטפה באדר א-דין לאחראי למנגנון החוץ של הארגון - כך מדווח כתב העת לענייני ביון "אינטליג'נס און ליין" בגיליונו החדש. עד כה שימש א-דין מפקד הזרוע הצבאית של התנועה ויועץ למזכ"ל, חסן נסראללה.

באדר א-דין, שהוא גיסו של עימאד מורנייה שחוסל בדמשק לפני כשנה וחצי, מונה בכך למעשה למפקד הצבאי העליון של הארגון. המינוי בא על רקע שלושה כישלונות צורבים של מנגנון פיגועי החוץ של החיזבאללה. הראשון, בניסיון לפוצץ מכוניות ממולכדות ליד שגרירות ישראל בבאקו באזרבייג'אן, שהביא ללכידת שני פעילי חיזבאללה ולחשיפת הקשר שלהם למשמרות המהפיכה. הכישלון השני היה במצרים, שם נחשפה רשת של הארגון, והשלישי בקולומביה, שבה עומדים לדין שלושה סוחרי סמים לבנונים, שהפרישו עמלה של 12% מרווחיהם לחיזבאללה.

לפי הדיווח, עבד אל-האדי חמדה, שהיה עד כה מפקד יחידה 71 הסודית של החיזבאללה, העוסקת בריגול נגדי וביטחון פנים, מונה לעוזרו של א-דין. זו היחידה שתרמה לגילוי רשתות הריגול שנחשפו בחודשים האחרונים בלבנון.

מגרש במחיר נמוך להחריד

איש העסקים אהרון פרנקל ממשיך למשוך אליו אש, הפעם על רקע עסקיו בקרואטיה. שמו של פרנקל, המשמש גם קונסול כבוד של קרואטיה בירושלים, נקשר בעסקה לרכישת 47 דונמים בעיר הנופש ההיסטורית דוברובניק, שלחוף הים האדריאטי. השבועון הקרואטי "גלובוס" דיווח באחרונה, כי ראש העיר החדש של העיר, אנדרו ולהוסיץ', ביקש מהתובע הכללי במדינה לחקור את נסיבות העסקה.

פרנקל נשוי למיה ברינר, שהיתה סגנית שר הכלכלה בקרואטיה. השניים, בעזרת מי שהיה שר המסחר בקרואטיה, דבור שטרן, התוודעו לראש העיר הקודמת, דוברובקה שוייצ'ה. ב-5 במאי 2009 נחתם חוזה בין העירייה לחברה בבעלות של פרנקל, למכירת מגרש תמורת כ-360 אלף יורו. השבועון מציין, שמדובר במחיר "שערורייתי", נמוך להחריד, וקובע שמדובר ב"עסקה מפוקפקת". המגרש צמוד לשטח שאמור להיבנות בו מגרש גולף ומתחם תיירות יוקרתי. פרנקל רכש את השטח הזה כבר לפני שנתיים מאיש עסקים מקומי.

מועד העסקה היה סמוך לבחירות לראשות העירייה. לרוע מזלו של פרנקל, שוייצ'ה נוצחה בבחירות, ואת מקומה תפס יריבה ולהוסיץ'. הלה החל לבדוק את חוזי העבר וגילה בין היתר את החוזה של פרנקל. "הגברת שוייצ'ה", אמר לשבועון, "התנהגה כמו אם חורגת לעיר ואם אמיתית לכמה משקיעים נבחרים, בלי לשים לב מאין הם הגיעו". שוייצ'ה עצמה הכחישה את הטענות נגדה והזכירה, כי ולהוסיץ' עצמו נפגש לפני כחודשיים, זמן מה לפני הבחירות, עם פרנקל ורעייתו. "מעניין מה היתה מטרת הפגישה ועל מה הם דיברו", תהתה.

שמו של פרנקל, שהיה בעבר הרחוק בעל מפעל כושל לחלבה בבני ברק, הופיע לפני כמה שנים בתחקירים עיתונאיים בישראל. הראשון עסק בחתונתו עם סגנית השר ב-2004, שנערכה במלון יוקרה במונטה קרלו שבנסיכות מונקו. לחתונה הוזמנו בין השאר בכירי מפלגת העבודה אז, ובהם שמעון פרס, חיים רמון, בנימין בן אליעזר, דליה איציק וידידים נוספים. פרנקל הטיס אותם לחתונה במטוס מיוחד שחכר ושיכן אותם במלון, שעלות השהות בו מסתכמת במאות רבות של דולרים ללילה.

אחר כך עלה שמו של של פרנקל בהקשר של עסקת הענק למכירת מטוס ההתראה פלקון, שנקשרה בין ישראל, רוסיה סין. פרנקל, שהתיידד עם מנכ"ל התעשייה האווירית משה קרת, היה סוכן של התעשייה האווירית באזרבייג'אן וברוסיה. בתיווכו נרכש מטוס "אליושין" רוסי, שעליו התקינה התעשייה האווירית את ציוד הביון הרגיש. המטוס היה מיועד לסין, אך העסקה בוטלה בסופו של דבר בלחץ ארצות הברית. במקומה חתמה התעשייה האווירית על עסקה דומה אך גדולה יותר לאספקת כמה מטוסי התראה להודו, כולל זה שברכישתו היה פרנקל מעורב.

הקשרים ההדוקים של פרנקל עם התעשייה האווירית הניבו לו כמה עשרות מיליוני דולרים. מבקר המדינה פירסם לפני כמה שנים דו"ח ביקורת על עסקת האליושין עם רוסיה ומצא בה אי סדרים רבים ואף חשדות למעשים פליליים. בעקבות הדו"ח פתחה משטרת ישראל בחקירה שהתמקדה בקרת. החקירה לא הניבה דבר, והתיק נסגר.

דוברו של פרנקל מסר בתגובה, כי הנכס בדוברובניק "נרכש כחוק, לאחר מכרז שבוצע כדין ואשר הסתיים עוד בשנה שעברה. ידוע לנו כי ההצעה שזכתה היתה גבוהה מההערכות שקיבלה עיריית דוברובניק על ידי גורם משפטי חיצוני ובלתי תלוי, וכי בדיקה של הרשויות הקרואטיות מצביעה על ממצאים המוכיחים זאת. לצערנו נקלענו למאבק פוליטי בין ראש העיר הנכנס לראש העיר היוצאת, זאת כאמור, למרות שפעלנו ללא רבב".

שאלה לברק

האם אין שר הביטחון סבור, שהאירועים האחרונים באיראן מחייבים לשנות את החלטתו וכי יש להשאיר על כנה את היחידה הקטנטונת העוסקת במעקב אחרי הנעשה באיראן, הפועלת במשרד? ברק החליט באחרונה לסגור את היחידה, שבראשה עמד אורי לוברני.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ