הנוסחה שתציל את בית"ר ירושלים: גיידמק ישאר בעלים, אגאייר יהיה הספונסר

רגע לפני חורבן, נמצאה הנוסחה המוזרה שתציל את בית"ר ירושלים: הבעלים ארקדי גיידמק לא יקבל החלטות, היו"ר איציק קורנפיין יהפוך לאיש החזק ועשוי לזכות במניות, גומא אגייאר יזרים ארבעה מיליון דולר ויסתפק בינתיים בתואר "הספונסר הראשי". יצחק שום יחזור לקווים, דוד אמסלם ישמש כעוזרו, ויו"ר ההתאחדות, אבי לוזון, כבר מצהיר: "להערכתי, בית"ר תזכה באליפות בעונה הקרובה"

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
משה בוקר

גומא אגייאר? הוא בסך הכל רוצה להתפרסם בחינם על גבה של בית"ר ירושלים. זאת היתה התגובה השכיחה ביחס למיליונר היהודי-ברזילאי, אבל אתמול התברר שאגייאר מתכוון לשלם מחיר יקר על ה"פרסום" הזה. לא פחות מארבעה מיליון דולר.

אין גדולה כמו בית"ר: שלומי ברזל מתפעל מנוסחת הפלא הירושלמית

אחרי שנדמה היה כי אגייאר עשוי לקחת לידיו את המועדון רק אחרי שיגיע לפירוק, היהודי הצעיר, יליד ריו דה ז'נרו, הפתיע את כולם כשהסכים להעביר ערבויות בסך ארבעה מיליון דולר לרשות לבקרת תקציבים בהתאחדות לכדורגל, וזאת מבלי לקבל את הבעלות על המועדון. ההסכם שהושג אתמול בין אגייאר ליו"ר המועדון, איציק קורנפיין - בתיווכו של ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת - קובע אמנם כי ארקדי גיידמק יישאר הבעלים הבלעדי של בית"ר, אולם האחרון התחייב, בכתב, לא להתערב בענייני המועדון, לתת יד חופשית לאגייאר ולקורנפיין, כשהמטרה הסופית היא לסייע להעברת הבעלות על בית"ר לידי אגייאר.

"הגעתי כדי לתמוך במועדון ולהבטיח את עתידו הכלכלי", אמר אתמול אגייאר במסיבת העיתונאים שכונסה לרגל העסקה שגובשה. "ירושלים היא עתיד האומה ועתיד העולם. לא אהיה מעורב ביומיום, אהיה כמו כל אוהד ואתמוך בקבוצה. אני לא הבעלים של בית"ר, אלא רק הספונסר ראשי. חשוב לעיר הזאת שבית"ר תעמוד על הרגליים ולא תיפול, חשוב שהיא תהיה יציבה ובריאה. אני לא יודע מה יהיה בעוד שנה, אני רק יודע שאהיה עצוב אם לא אהיה פה גם בעונה הבאה".

אגייאר אמור להעביר את הסכום המדובר עד היום בצהריים לחשבון נאמנות במשרד עורכי דין מהגדולים בארץ. מרגע זה, יחלו קורנפיין ואגייאר בהליך משפטי להעברת מניות בית"ר לידי איש העסקים. אגייאר לא מתכוון לנהל את המועדון או למנות אנשים מטעמו לעמדות מפתח בבית"ר, אלא להשאיר את כל הסמכויות בידי קורנפיין. אם לא די בכך, הרי שקורנפיין עשוי לצאת נשכר מהעסקה שנרקמה. על פי התוכנית, בסיום התהליך יקבל היו"ר מניות של בית"ר ויחזיק בהן מטעם אגייאר. לא ברור מהו האינטרס של אגייאר בכך, אולם את המהלך צפויים לנסות להכשיל הנושים של גיידמק, אם אלה לא יגיעו להסדר בעניין עם המיליונר הברזילאי.

"עברנו הרבה עליות וירידות, היו רגעים שהיינו על סף ייאוש", אמר אתמול קורנפיין, "למרות הקשיים, הגענו לרגע הזה. לגיידמק היה חשוב שבית"ר לא תגיע לבתי משפט ומגיעה לו תודה גדולה. אף אחד לא יכול לעקל את הכספים שגומא יכניס למועדון או לעכב את העסקה. יש גורמים חיצוניים שמערימים קשיים, אבל עשינו את הכל בגיבוי משפטי כדי להבטיח שהכסף ישמש רק לתפעול השוטף של המועדון, בלי שאיש יוכל לשים עליו את ידו".

הגורם המרכזי ששיכנע את אגייאר להציל את בית"ר מפירוק הוא ראש העירייה ברקת, שהפעיל עליו לחצים כבדים בימים האחרונים.

למרות ההשקעה הכספית של אגייאר, גיידמק רשאי להתערב בכל עת בניהול בית"ר ובכל מה שקשור בה - שהרי הוא הבעלים ואגייאר מוגדר רק כספונסר הראשי - אולם התחייבותו החתומה שלא לעשות כן מסנדלת אותו גם מבחינה משפטית.

נושיו של גיידמק אינם מורשים לעקל אפילו אגורה מהסכום שיופקד בחשבון הנאמנות, וגם לא מהכספים שיועברו מדי חודש לקופת המועדון. הנושים אף לא יכולים לדרוש כספים שייכנסו לחשבון בית"ר כתוצאה ממכירה עתידית של שחקנים. בקיצור, בית"ר יכולה להתנהל על מי מנוחות, לפחות בשנה הקרובה.

במשך שבועות ארוכים קיים קורנפיין אינספור פגישות עם עורכי הדין של המועדון ועם גיידמק עצמו, במטרה להחליט אם לפנות לבית המשפט או להמשיך לחפש משקיע. היו"ר חשש כי גורמים לא רצויים ישתלטו על בית"ר בחסות בית המשפט, והאנשים האחרונים שהוא רצה לראות במסדרונות המועדון הם משה דדש, רוני מאנה או דניאל אזוגי. "אני רוצה לנצל כל הזדמנות שיש, גם אם כלפי חוץ אני עושה מעצמי צחוק", אמר קורנפיין בהתייעצויות הסגורות. "אפילו אם נדמה לכולם, וגם לי לפעמים, שאני נלחם בטחנות רוח, חשוב למצות כל סיכוי, אפילו הקלוש ביותר, כדי להציל את בית"ר". אתמול הוכיח היו"ר שההתעקשות שלו היתה מוצדקת.

אבי לוזון לשירותכם

רק שלשום בלילה עמדה העסקה כולה על סף פיצוץ. אגייאר אישר סופית את מתווה ההסכם המתגבש, אולם קורנפיין העלה ספקות בנוגע ליישומו, משום שההתאחדות התחייבה בעבר בפני הנושים של גיידמק כי לא תאפשר את העברת זכויות הניהול על בית"ר לשום גורם אחר.

אתמול בבוקר הופתע קורנפיין, בפגישתו עם אנשי ההתאחדות, לשמוע כי בהתאחדות נענים לכל הבקשות שלו ושל נציגי אגייאר. אבי לוזון, יו"ר ההתאחדות, שבמשך תקופה ארוכה סבל מהטרדות ומאיומים מצד אוהדי בית"ר, הוא האיש שנחלץ לעזרתם.

"הנחיתי את היועץ המשפטי, משה אביבי, ואת אנשי בקרת התקציבים לבוא לקראת בית"ר", סיפר אתמול לוזון ל"ספורט הארץ". "אמרתי להם שבית"ר ירושלים הוא מועדון גדול, מהמובילים בכדורגל הישראלי, ואסור לתת לו להתפרק. הוריתי להם לעשות ככל הנדרש על מנת שבית"ר לא תגיע לבית המשפט. אחרי שנחתם ההסכם, בית"ר לא רק מסוגלת להתמודד על תואר האליפות, אלא להערכתי גם תזכה באליפות בעונה הקרובה. יש לה את סגל השחקנים הטוב ביותר, ומבחינתה נגמר עידן ונפתח עידן חדש.

"לקבוצה יש אדם אחד שינהל אותה וגם יקבל את ההחלטות בלי הוראות מגבוה וזה קורנפיין. עד העונה האחרונה בית"ר הוכיחה כי עם ניהול טוב ושקט, אף קבוצה לא מסוגלת להתמודד מולה מקצועית. עבור אוהדי הכדורגל בארץ, ואוהדי בית"ר בפרט, זהו יום חג ותעודת כבוד לכדורגל הישראלי. קורנפיין ראוי לכל המחמאות על התנהלותו".

ועכשיו, לאליפות

אתמול, במסיבת העיתונאים החגיגית - בהשתתפות אגייאר, קורנפיין וברקת - הוצג גם המאמן החדש/ישן, יצחק שום. היו"ר החליט למנותו, לאחר שהמאמן הסכים לקיצוץ משמעותי בשכרו, וקיבל את ברכת הדרך מאגייאר. פרט לניסיון שהוא מביא עמו, שום גם יחסוך לבית"ר סכום גדול של כסף, היות שהמאמן - שפוטר בתחילת העונה שעברה, ועל פי החוזה עמו אמור היה להשתכר 3.8 מיליון שקל בעונה הקרובה, שריד לתקופת גיידמק המפנקת - הסכים לחתוך 50% משכרו, ובנוסף יאפשר לבית"ר להימנע מתשלום שכר למאמן אחר.

"חיכיתי לחזור לירושלים, ואני מקווה שהאוהדים יוכלו ליהנות מהקבוצה בעונה הקרובה", אמר שום, "אנחנו לא אנדרדוג, נבוא לכל משחק כדי לנצח ולהיות מועמדים לאליפות. ידעתי שאחזור לבית"ר ולא רק בגלל החוזה שיש לי. הכסף הוא חשוב במקום שאתה לא רוצה להיות בו, אבל הוא פחות חשוב במקום שאתה רוצה להיות בו".

לשום יסייע על הקווים דוד אמסלם, קפטן בית"ר בשנים האחרונות, שמונה אתמול לעוזר המאמן ויפרוש ממשחק פעיל בגיל 37. "עבורי זו הגשמת חלום", ציין אמסלם, "נעשה הכל כדי להעמיד קבוצה חזקה, שתתמודד בצמרת ותביא תארים". קורנפיין החמיא לחברו: "בכדורגל הישראלי צריכים לדעת להיפרד משחקנים ותיקים וסמלים. אין ספק שאמסלם הוא סמל עבור בית"ר".

אחרי שאיום בית המשפט ירד מהפרק, קורנפיין משוכנע כי יצליח למכור מספר שחקנים לאירופה. בשיחות סגורות בשבועות האחרונים העריך היו"ר כי ברק יצחקי, אבירם ברוכיאן ושחקנים נוספים נמנעו עד כה מלחתום בחו"ל מתוך רצון להוציא את כרטיס השחקן שלהם מידי בית"ר, אם תגיע לפירוק, ולשלשל לכיסם סכומים גדולים יותר. אי לכך וחרף חוסר הוודאות, התעקש קורנפיין להימנע משחרור השחקנים הבכירים תמורת סכומים נמוכים, מתוך הערכה כי כשיימצא המשקיע המיוחל, תוכל בית"ר להרוויח תמורתם הרבה יותר כסף.

פרישתו של אמסלם הותירה את סרט הקפטן מיותם במשך מספר דקות, אולם קורנפיין לא ניסה להסתיר את זהות הקפטן החדש: "עם פרישתו של אמסלם, הבטחתי לברוכיאן שהוא יקבל את סרט הקפטן. אני מקווה שהוא יישאר בקבוצה, אבל איני בטוח בכך. מעכשיו אנחנו מתכוונים להתעסק רק בכדורגל נטו. בית"ר צריכה עכשיו עזרה מכל אחד שהמועדון הזה יקר ללבו". הנטייה של ברוכיאן היא להישאר עוד עונה בבית"ר, בעוד יצחקי עשוי לצאת להיבחן בספרד או בהולנד.

החל מהיום יחל קורנפיין במאמצים לשחרור שני שחקנים לפחות, במטרה לצמצם את תקציב הקבוצה. קורנפיין מתעקש שאריק בנאדו יקצת 50% משכרו, אולם הבלם מוכן לוותר על 35% בלבד ועשוי לבקש לעזוב למכבי ת"א אם היו"ר לא יבוא לקראתו. "זו הפרנסה שלי ואין לי עוד הרבה שנים לשחק", אמר אתמול בנאדו באימון.

לפי המצב הנוכחי, צפויה בית"ר להגיש תקציב של 36 מיליון שקל לעונה הקרובה, המורכב מהערבויות של אגייאר ומ-20 מיליון שקל של הכנסות צפויות מזכויות שידור, ממועצת ההימורים וממכירת כרטיסים ומנויים. "אני בטוח שהיום הזה גורם הרבה נחת לכל האוהדים, אחרי תקופה ארוכה של מתח", סיכם קורנפיין. "גם בעונה הבאה בית"ר תהיה בעלת אחד התקציבים הגדולים בליגה ותשאף למקום ראשון".

גומא אגייאר ב-100 מלה

גומא אגייאר, בן 31, נולד בריו דה ז'נרו, ברזיל * בגיל צעיר עבר עם משפחתו לארצות הברית, שם סומן כטניסאי מבטיח ובהמשך אף שימש מאמן טניס מקצועי * למרות שאמו יהודייה, חונך אגייאר לנצרות, ורק בגיל 26 גילה מחדש את יהדותו * מתגורר כיום ביוסטון, טקסס, ומחזיק בדירה בשכונת ימין משה בירושלים* נשוי ואב לשלושה ילדים * בשנת 2003 ייסד עם דודו, המיליונר טום קפלן, חברת קידוח שלימים גילתה באר נפט מניבה במיוחד בארצות הברית * בנובמבר 2007 נמכרה החברה בסכום הנאמד ב-2.55 מיליארד דולר * הונו האישי מוערך ב-100 מיליון דולר * מחזיק בנכסי נדל"ן בירושלים ומקורב לראש העירייה, ניר ברקת *תרם מיליונים לארגונים יהודיים שונים

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ