שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שלומי ברזל
שלומי ברזל

דרור קשטן ומשה סיני, מאמני נבחרת ישראל, רשאים לחשוב שאלירן עטר, חלוץ בני יהודה, אינו מתאים לתוכניות המקצועיות שלהם. הם טועים, אבל זה לגיטימי. מה שאסור לשניים הללו לעשות, זה לנהוג כפחדנים ולהתחבא מאחורי רמיזות בדבר כשרות הזימון של עטר.

לפני שלוש שנים לערך, פשע עטר כשלקח חלק בשוד, נשפט, הורשע וריצה את עונשו (שישה חודשי עבודות שירות). מאז, עטר הוא דוגמה ומופת לשיקום. ראשי אגודת בני יהודה, חזי מגן ומשה דמאיו, פרשו עליו חסות ודאגו שהכישרון הענק לא יילך לאיבוד. בעונה האחרונה ביצע עטר פריצה מסחררת, הפך לאחד החלוצים הטובים ביותר בכדורגל הישראלי, והוכיח במשחקי קבוצתו בליגה האירופית כי הוא מסתדר מצוין גם עם יריבות מהיבשת.

קשטן וסיני עדיין לא סיימו להעניש אותו. אלירן עטר (תצלום: ניר קידר)

כשנשאל קשטן מדוע לא זימן את עטר לסגל הנבחרת שיצא למחנה האימונים בצפון אירלנד, השיב כי יש שיקולים שהם מעבר לעניין המקצועי. עוזרו, סיני, היה חוצפן יותר וביקש לא לעסוק בסוגיית עטר כדי לא להזיק לבחור. האמת, קשה לחשוב על נזק קשה יותר מהרמיזות המכוערות של השניים.

בפעם הקודמת שעטר לא צורף לסגל, ספגו קשטן וסיני ביקורת קטלנית. הפעם, הם כבר הכינו אליבי. על חשבון עטר, אלא מה. למזלם, חברה אליהם התאחדות אימפוטנטית שפחדה להביע עמדה ברורה. היועץ המשפטי, עו"ד אביבי, נדם, יו"ר ההתאחדות, אבי לוזון, נאלם. התירוץ הרשמי שלהם: אם המאמן לא מזמן, אין סוגיה.

אלא שסיפור עטר הוא סוגיה מצוינת, ואפשרות לקבוע אמות מידה ברורות למצבים מעין אלה. אם על פי דין ריצה את חובו לחברה, האם מאמן הנבחרת רשאי להענישו? אם בהרשעתו לא הדביק לו בית המשפט גם קלון, מדוע שההתאחדות ומאמניה יעשו זאת? אם שיקם את עצמו, וראוי שיהיה מודל לחיקוי למי שמעדו ונואשו, מדוע שתיגזל ממנו ומאתנו האפשרות להיווכח בכך מעל לבמה המרכזית?

עטר אולי איבד את הזכות ששמו לא ייקשר לפשע שביצע, אבל אין סיבה שיאבד גם את התקווה. הדבר הקל ביותר הוא לדרוש ממודל לחיקוי להיות מושלם, כמעט לא אמיתי; לעומת זאת, מתברר כי קשה לנו לקבל מישהו שמעד, שיקם את עצמו, ומתעקש להיות מודל לחיקוי בשר ודם. לרוע מזלו של עטר, ולדאבוננו, הוא נפל על צמד מאמנים שדואג לחסל כבר קמפיין שני ברציפות כל תקווה למשהו חיובי בכדורגל הישראלי. זה קשה אפילו יותר מהמספרת ההיא של עטר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ