שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אורי דרומי
אורי דרומי

אלישע לינדר, יליד צ'רנוביץ' שברומניה, התייתם בגיל ארבע מאמו וגודל בידי דודתו, שהיתה ציונית נלהבת. כשעלה היטלר לשלטון עלתה עם משפחתה ועם לינדר הנער והתיישבה בתל אביב. האב הוגלה למחנה עבודה בטרנסניסטריה ונרצח בידי הגרמנים שעות ספורות לפני שהמחנה שוחרר על ידי הצבא האדום.

בגימנסיה "הרצליה" הצטרף לינדר ל"שבט הצופים הקשישים" בראשות יעקב גולדין, התגייס לפלמ"ח, אך בשל בריאות לקויה עזב ופנה ללימודי הוראה בסמינר הקיבוצים. אחר כך ניהל את המכון למדריכי חו"ל בירושלים, ושם, בשנת 1949, התאהב בפנינה, חניכת השומר הצעיר מארצות הברית, למורת רוחה של הנהגת השומר הצעיר, שלא ראתה בעין יפה רומן עם המדריך המפא"יניק. לינדר נסע בעקבותיה לאמריקה, והיא היתה לאשתו ואם ילדיו אורן, עמרי ועוזיה. אחרי שסיים תואר שני בהיסטוריה של המזרח הקדום חזרו השניים לישראל והתיישבו בקיבוץ מעגן מיכאל.

בקיבוץ שם לינדר לב לכך, שחברים מקשטים את חדריהם בממצאים עתיקים שמצאו על החוף. עד מהרה הוא הקים מוזיאון קטן לממצאים אלה בדרום הקיבוץ. מפקד חיל הים, יוחאי בן נון, הציע לו בסוף שנות החמישים לרתום את ותיקי שייטת 13 לסרוק בצורה יסודית את האתרים התת-ימיים שבהם נתקלו רשתות הדייגים בגופים מסקרנים. אחד מהם, שוקא שפירא, מספר איך אסף לינדר את החבורה ובה חיים סתיו, שאול זיו ואחרים, איך לעג לספקנים והשיג בדרך לא דרך ציוד צלילה, והקים את "האגודה למחקר ארכיאולוגי תת-ימי".

לינדר גייס את הברון רוטשילד, שבעזרתו נהפכה האגודה למוקד הצלילה האזרחית בכל הארץ, ואת ליאון רקנאטי, כדי להקים באוניברסיטת חיפה את מכון רקנאטי ללימודי ים ואת החוג לציוויליזציות ימיות, שבו לימד עם חברו ותלמידו פרופ' אבנר רבן ז"ל. השניים כתבו יחד ספרי יסוד בארכיאולוגיה תת-ימית וחקרו נמלים עתיקים בארץ ובחו"ל. שמו של לינדר יצא לתהילה בעולם כאיש "האוקיאנוגרפיה ההומניסטית", והוא הוזמן להשתתף במשלחות חקר רבות. ב-1985, בעודו שוהה במשלחת בסרדיניה, הגיעה אליו הידיעה המרעישה: אמי אשל, חבר הקיבוץ, מצא ספינת סוחר עתיקה, בדיוק במקום שבו החל לינדר בחפירותיו התת-ימיות רבע מאה קודם לכן. "הספינה ממעגן מיכאל" מוצגת כיום במוזיאון הכט בחיפה, באגף שנקרא על שמו של לינדר.

נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' אהרן בן זאב, אומר כי הודות לחזון של לינדר היתה האוניברסיטה לחלוצת הארכיאולוגיה התת-ימית בעולם. חיא אידלמן, מ"חבורת צוללי השייטת", אומר כי כשאחרים שאלו מדוע, אלישע שאל מדוע לא. חברו פרופ' שלמה ברזניץ אומר, כי בלכתם אל חוף הים היה לינדר ממקד מבטו לא קרוב מדי, שם נמצאים כולם, ולא באופק הרחוק, שמעבר להישג יד, אלא באותה נקודת ביניים, רחוקה דיה כדי להצדיק את החזון, וקרובה דיה, ניתנת להגשמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ