שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שופט בית המשפט העליון, חנן מלצר, השתלח היום (חמישי) בנציגי הפרקליטות במהלך דיון, ותהה מדוע היא מפלה בין בנייה בלתי חוקית של ערבים בשטחים, לבנייה בלתי חוקית בהתנחלויות. מלצר, שלפני מינויו לעליון ייצג את תושבי מגרון בבג"צ שהוגש נגד המקום, שאל את נציגת הפרקליטות עו"ד הילה גורני האם "היחס זהה. האם יש שוני בסדרי עדיפות?"

הדיון המדובר נערך בעתירה של תנועת רגבים לשמירת אדמות הלאום, מדוע המדינה לא הורסת בתים בלתי חוקיים שנבנו בכפר יתמא, ליד רחלים. לטענת העותרים, המנהל האזרחי לא עושה די כי להוציא צווי הריסה למבנים לא חוקיים ומימוש צווים שכבר נתנו. "אין מאחז יהודי אחד שאין בו בנייה לא חוקית שאין לגביו צו הריסה" טען עורך הדין של רגבים, עמיר פישר.

נציגת הפרקליטות, הילה גורני, ענתה למלצר כי "יש שוני במובן שזה שיקולים במגזר הישראלי, ובמגזר הפלסטיני יש להם שיקולים שונים". מלצר השיב לה כי "אם זה בנייה בלתי חוקית, מה זה משנה?". גורני ענתה: "לפי סדרי עדיפויות של המנהל, ולפי הנחיית הדרג המדיני, כאשר בנייה נעשית על קרקע של מישהו אחר מערכת השיקולים עלולה להיות שונה". השופט השיב: עשויה להיות או שהיא שונה? אתם בודקים את הבעלויות גם במקרים האלה?". גורני: "הגורמים הרלוונטיים יודעים אם זו קרקע פרטית".

בשלב זה מתח מלצר ביקורת על התנהלות המדינה. "אתם יודעים או שאתם מניחים? במקום אחד אתם בודקים במקום אחר אתם מניחים". לאחר מכן הוסיף השופט כי "הבעיה היא שאין לכם הנחיות ברורות, מוסדרות, באיזה מקרים עושים או באיזה מקרים לא עושים, כדי להוכיח שאין הבחנה בין האוכלוסיות".

בהמשך הדיון, התלונן עורך דין פישר, שבית אחד שבו מדובר בסוגייה של "הרחבת בנייה", המנהל לא מוציא צווי הריסה. נציגת המדינה השיבה כי הרחבת בנייה היא בסדר עדיפות נמוך ביחס לבנייה לא חוקית חדשה. מלצר לא פיספס את ההזדמנות: "זה גם לגבי מבנים של יהודים?". גורני: "בודקים בכל המקרים. בתום הדיון, השופטים אמרו שייתנו בקרוב החלטה האם לתת צו הריסה". לפי המדינה, מאז שנת 1996, נפתחו הליכי פיקוח ואכיפה ל-50 מבנים במקום, אך בפועל אושרו רק 3 צווי הריסה בכפר. השופטת עדנה ארבל אמרה בהקשר זה כי "אני חושבת שלכל הדעות זה מוזר".

מ"רגבים" נמסר בתגובה כי "סוף סוף הבין בג"ץ שאי אפשר להשלים עם אכיפת החוק הסלקטיבית כלפי יהודים בלבד ביו"ש. אנו מצפים שכשם שהשופטים ציוו על המדינה לקבוע לוחות זמנים להריסת המבנים הבלתי חוקיים ביובל, חרשה ונתיב האבות, כך יעשה גם כלפי בנייה בלתי חוקית של ערבים בכפרים יתמא, ובשאר המאחזים הפלסטינים הבלתי חוקיים".

מהמועצה האזורית מטה בנימין נמסר: "הגיע הזמן שהממשלה תחולל את המהפך שבוחריה מייחלים לו זה חודשים ותודיע בכל בג"צי שלום עכשיו שמדובר בסוגיה פוליטית ולא משפטית שאין מקומה בבית המשפט. גם שופטי בג"ץ צריכים לשים קץ לשימוש הציני שעושים בהם אנשי השמאל שחורבן ההתיישבות מניע אותם ולא משפט הצדק".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ