שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

Pump and Dump

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמי גינזבורג

תרגיל לא חוקי לעשיית רווחים מהירים מנייר ערך, שבעברית מכונה "הרצת מניות".

בתרגיל המקורי, קבוצה של ספקולנטים מזהה נייר שהמסחר בו דל ומתחילה "לטפל בו". הם מזרימים לו ביקושים ומעלים את מחירו. זהו שלב ה-Punp. מכיוון שאלה לרוב ניירות שרחוקים מעין הציבור ובעלי סחירות מועטה, גם סכומי כסף קטנים יעלו את המחיר במהירות.

בשלב השני מפיצים שמועה שתסביר מדוע מחירו של הנייר עולה. אם מדובר למשל בחברה קטנה שמפתחת תרופה כלשהי, אפשר להפיץ שמועה שהיא נמצאת על סף קבלת אישורי שיווק, או לרמוז שחברת תרופות ענקית כלשהי שמה עינה על החברה ועשויה לרכוש אותה במחיר מפולפל.

כשהשוק חם ורווי במשקיעים לא מנוסים ולא זהירים, שמועה כזו תעשה לה כנפיים במהירות. תוך זמן קצר יתרחב מעגל הסוחרים במניה, ומחזור המסחר יגדל. אם התהליך יימשך די זמן, ייתכן שגם התקשורת הפיננסית תבחין בו ותתחיל לרחרח מה קורה בחברה. כתבות על החברה, על התרופה ועל מנהליה יתחילו להתפרסם ויגבירו את עניין המשקיעים בה. התפתחות כזו עשויה כמובן להאריך את תהליך הניפוח בעוד כמה חודשים טובים.

כשמחיר המניה יגיע לרף מסוים - נניח אחרי עלייה של 100% או אף 200% - מריצי המניה הראשונים יתחילו לממש את רווחיהם וימכרו את אחזקותיהם במניה. זהו שלב ה-Dump. בחלוף הזמן ידעך העניין במניה. המשקיעים שציפו מהחברה לפרסם חדשות טובות יתאכזבו לגלות שבעצם אין כל חדשות. אישורי השיווק לא הגיעו, ענקיות התרופות לא שמעו עליה והחברה הקטנה והאלמונית עובדת כרגיל.

ייתכן שהחברה תנצל את המהומה סביבה לגיוס הון במחירים טובים, ואולי כמה ממנהליה ינצלו את העניין כדי למכור מניות בשוק, אך בשלב זה משחק הפירמידה יסתיים, והמניה תתחיל לצלול בחזרה. את ההפסדים הגבוהים ביותר יספגו כמובן המשקיעים שהגיעו אחרונים, אלה שהתלהבו מהעליות החדות וחשבו שהן יימשכו לעד.

הרצת מניות אינה חוקית, אבל לרשויות קשה להתחקות אחריה ולטפל בה. הדרך הטובה ביותר להימנע ממנה היא להבין את המאפיינים שלה, ולדעת שניירות ערך שמתנפחים כמו בלון בלי סיבה טובה ואמיתית סופם להתפוצץ.

ginzburg@themarker.com.ami

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ