שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת
עופר אדרת

קוראי "הארץ" התבשרו על מותה של זמרת האופרה מריה קאלאס בידיעה קצרצרה בתחתית אחד מעמודי העיתון הפנימיים: "מאריה קאלאס, זמרת הסופראנו שתוארה כאחת הזמרות הגדולות של המאה, מתה ביום ו' בגיל 53 מהתקף לב. עוזרתה שמעה את קריאת העזרה של הזמרת, שהיתה באמבטיה בדירת הפאר שלה בפאריס, ומצאה אותה שוכבת על הריצפה ומתאוננת על כאב חד בחזה. העוזרת סייעה לעלמה קאלאס לחזור למיטה, אך כעבור זמן מה היא מתה". כך, בבדידות ובגלות, נדם לבה של הזמרת שבורת הלב, שרק שנים ספורות לפני כן תוארה כ"אגדה" ומילאה את דפי עיתוני העולם, בהם גם עיתון "הארץ".

דרמות לא חסרו בחייה של הזמרת הניו יורקית, בתם של מהגרים יוונים. ב-1958 דיווחה כתבת "הארץ" באיטליה, חולדה ליברנומה, על "שערורייה באופירה של רומא", שאירעה בפתיחת העונה, לנגד עיניהם של "חברי ממשלה, דיפלומאטים, עשירים גדולים, פקידים וקצינים גבוהים".

קאלאס, שהופיעה בתפקיד הראשי באופרה נורמה של בליני, הסתגרה בחדרה בתום המערכה הראשונה, וסירבה לחזור לבמה. "היא צרחה בהיסטריה והשליכה שרפרף בבעלה שניסה להרגיעה. לא הועילו תחנוני מנהל התיאטרון (...) בינתיים חזרו המאזינים למקומותיהם, תחילה חיכו בסבלנות, אחר כך מחאו כף. עברה שעה. נשיא המדינה ואשתו קמו ועזבו את האולם והקהל בעקבותיהם (...) בדברי ימי איטליה לא קרה שמחזה הופסק שעה שנכח באולם נשיא המדינה עצמו".

למחרת הסביר בעלה כי היא התעלפה בזמן ההפסקה ולא עמדה במאמץ שדורשת האופרה המסובכת. את רשמיה מאותו ערב בלתי נשכח סיכמה כתבת "הארץ" במלים חריפות: "הקהל האיטלקי חובב האופירה, יודע על שגעונותיה הרבים של מאריה קאלאס. אולם עד כה היה מוכן לסלוח לה בשל קולה המעולה. אולם, הפעם עברה את הגבול וגם סבלנותם של מעריציה פקעה".

12 שנים לפני שהתמוטטה דיווח "הארץ" על תקרית אחרת, שאירעה בהופעתה בבית האופרה של פאריס. "בניגוד לעצת רופאה שבועיים קודם לכן, הופיעה מאריה קאלאס בסדרה קצרה של חמש הופעות (...) אולם בהופעתה האחרונה, שבה נכחו בין הקהל גם השאח הפרסי ורעייתו, היתה הפסקה שלא לפי התכנית, ומן הבמה נמסר שהזמרת לא תוכל לסיים את הופעתה". ההסבר היה, שוב, מצבה הבריאותי: "אומרים, שקאלאס סובלת מלחץ דם נמוך וממיחושים מתמידים בגרונה".

בעקבות ההתמוטטות, ציוו עליה הרופאים לנוח, אולם חודש אחר כך הגיע למערכת דיווח מלונדון, לפיו "הזמרת אמרה כי החליטה להפר את צו רופאיה, כדי לשיר לפני המלכה אליזבת".

הרומן המתוקשר שניהלה עם איל הספנות היווני אריסטוטלס אונאסיס, שינה את חייה מקצה לקצה. "האהבה פורחת יותר טוב בלי נישואין", צוטטה ב"הארץ" קאלאס המאוהבת. "חשבתי שפגשתי את הגבר של חיי ואין לי כל צורך לשיר. הדבר החשוב ביותר לאשה הוא שיהיה לה גבר משלה, אותו תוכל לעשות מאושר".

אלא שאונאסיס בחר במישהי אחרת שתעשה אותו מאושר: ז'קלין קנדי, אלמנתו של נשיא ארה"ב. "אי אפשר לרתום את האהבה בכבלים. הייתי צריכה לקבל זאת בהבנה", סיפרה קאלאס מאוחר יותר, "קודם איבדתי את הקול שלי, בהמשך איבדתי את הגזרה שלי ואחר כך איבדתי את אונאסיס". את שארית חייה בילתה בבדידות בפאריס. לאחר מותה פוזר אפרה בים האגאי, קרוב לקברו של אונאסיס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ