שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

החיים החדשים של נשיא פקיסטאן לשעבר פרבז מושארף בלונדון

מאז שנאלץ לנטוש את פקיסטאן, הגנרל והנשיא לשעבר פרבז מושארף חי בלונדון בדירה קטנה אך לא צנועה, נהנה מאבטחה במימון משלם המסים הבריטי ושומר בקנאות על מעמד האח"מ שלו. הבריטים, מצדם, היו שמחים לראות אותו עולה על מטוס, בכיוון אחד

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
גרדיאן
דקלאן, ולש

מאז שנטש את השלטון, החליף פרבז מושארף את הארמון רחב הידיים באיסלאמבאד בדירת שלושה חדרים צנועה ברובע הערבי של לונדון, מאחורי דוכני השישליק והקבב. אפשר היה לחשוב שגורלו יאיר לו פנים מעט יותר.

הדירה הפשוטה בבניין הדירות ברחוב אדג'ווייר היא שינוי לא קל למושארף, שהורגל בפאר ובהדר בתשע השנים שבהן היה שליטה הצבאי של פקיסטאן. עם הנוחות השאננה נעלמו גם מלחכי הפנכה והחיילים הלבושים מדי שרד, שעברו לדום מתוח לפקודתו. אך האבטחה עליו נותרה קפדנית כשהיתה. הגנרל בדימוס, החושש מהאפשרות שיועמד למשפט בארצו, נשמר על ידי צוות קטן של חיילי קומנדו פקיסטאנים לשעבר, שאת משכורתם הוא משלם מכיסו. מעגל אבטחה נוסף, שמעורר לא מעט מחלוקת, מעניק לו הסקוטלנד יארד.

מחירה של הדירה שבה מתגורר הרודן לשעבר נאמד בלמעלה ממיליון ליש"ט. עם שטיחי משי יקרים וספות מרופדות עור רך, קשה לומר שהיא צנועה. אבל זו אינה דירה גדולה במיוחד. חדר מגורים לא גדול צופה אל השמים האפורים וחדר עבודה קטן, שבו מזכרות מהעבר ותזכורות מההווה - שער מרופט של המגזין "טיים" שעליו תצלום של הגנרל בימים טובים יותר, דגם של ספינת נופש מטיול שנערך באחרונה, ספר על ההיסטוריה של לונדון.

השאלה היא כמה זמן יוכל להישאר בדירה הזאת. פניו של השליט לשעבר נראות רגועות מתחת לשערו שנצבע זה לא כבר. הוא מסרב להתייחס לתוהו ובוהו השורר בפקיסטאן, אבל מבהיר נחרצות עניין אחד: "אני לא בגלות".

רחוק מהעין

בבית, באיסלאמבאד, מתנגדיו תובעים את ראשו בקולי קולות. נוואז שריף, ראש הממשלה שמושארף הדיח ב-1999, רוצה להעמידו למשפט באשמת בגידה - עבירה שגזר הדין עליה הוא מוות. בבית המשפט העליון שולט אויבו הוותיק, השופט העליון איפתיחאר מוחמד צ'אודרי.

עם זאת, רק פרשנים מעטים סבורים שמושארף יעמוד למשפט בעתיד הנראה לעין. הצבא, בראשות גנרל פרבז קאיאני, מתנגד להעמדתו לדין באשמת בגידה וכמוהו גם הנשיא אסיף זרדארי, החושש שמשפט כזה יפגע ביחסים העדינים שבין הצבא לרשות האזרחית. כך או כך, כולם סבורים כי טוב יהיה אם מושארף, שהתפטר מהנשיאות לפני 13 חודשים, יישאר הרחק מפקיסטאן.

מושארף גר היום בעיר שאליה הגלה בעבר את יריביו פוליטיים, כמו שריף ובנזיר בוטו המנוחה. מעונו שונה מאוד מדירות הגג המפוארות שבהן התגורר שריף בשנות גלותו בלונדון. תומכיו של מושארף רואים בכך הוכחה לכך שהתפקידים הציבוריים שמילא לא העניקו לו עושר רב.

אף על פי כן, חייו נוחים ונעימים. הוא נוהג לסעוד במלון "דורצ'סטר", לשחק גולף ולערוך בביתו ערבים מוסיקליים. בסרטון וידיאו שהועלה באחרונה באתר יוטיוב התברר שהוא זמר מוכשר, שאוהב לשיר בשפת אורדו. הוא נוהג לשחק ברידג' עם מקורבו, בריגדיר ניאז אחמד, סוחר נשק בדימוס, ומתעקש על קיום הפרוטוקול הדיפלומטי.

בכיר פקיסטאני סיפר, שבכל פעם שמושארף טס מנמל התעופה היתרו, או חוזר דרכו, הוא שוכר את חדר האח"מים תמורת 450 ליש"ט. הוא גם נוסע ברכב משוריין. אבל ההגנה המוענקת לו על ידי משלם המסים הבריטי, ובמימונו, היא המעוררת את התרעומת הרבה ביותר.

על חשבון המלכה

לורד נזיר אחמד, אחד ממבקריו החריפים ביותר בבית הלורדים, הגיש הקיץ לפרלמנט שאילתה על עלות הסדרי האבטחה של מושארף. בתשובת הממשלה נאמר: "משרד הפנים אינו נוהג להגיב על סידורי ביטחון הגנתיים ועל עלויותיהם".

לדברי אחמד, "הפנסיונרים הקשישים הבריטים אינם מקבלים אבטחה, מדוע עלינו לממן את אבטחתו של גנרל זקן שרוצה ליהנות מהחיים בלונדון?" הלורד, יליד פקיסטאן, אמר כי הוא אוסף מידע על פשעי מלחמה שמושארף ביצע לכאורה, כדי להעמידו למשפט. הוא נעזר בעורכי הדין שטיפלו בתביעה שהוגשה לבתי משפט בריטיים נגד רודן צ'ילה לשעבר, אוגוסטו פינושה.

בכירים בממשלה הבריטית, שכנראה מודעים לכך ששהייה ממושכת מדי של מושארף בלונדון עלולה לעורר בעיות, מעדיפים לקצר אותה. אחד הבכירים אמר שמושארף שוהה בבריטניה בתוקף אשרת תייר. הוא מניח שהגנרל הפקיסטאני יתיישב בסופו של דבר באחת ממדינות המזרח התיכון או בארצות הברית, שם חי בנו, בילאל.

בינתיים מושארף מלטש את כישורי הנאום שלו. בחודש שעבר יצא לסיור הרצאות של 40 ימים בארה"ב. לדבריו, בהרצאותיו יתמקד בקיצוניות האיסלאמית וינסה לשפר את התדמית הגרועה שיש לפקיסטאן בעולם. "פקיסטאן היא המדינה הפחות מובנת בעולם. אני שמח על ההזדמנות ללבן סוגיות שנתפשות באופן שגוי", אמר מושארף.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ