הארכיון הגרמני: קנינו את "המשפט" של קפקא כחוק - חינוך וחברה - הארץ

הארכיון הגרמני: קנינו את "המשפט" של קפקא כחוק

גרמניה דוחה את האשמות ישראל

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עופר אדרת
עופר אדרת

ארכיון הספרות הגרמנית במרבאך דוחה על הסף את דרישת הספרייה הלאומית בישראל להעביר לה את כתב היד של הרומן "המשפט" מאת קפקא, וטוען כי ישראל מנהלת נגדו קמפיין תקשורתי במאבק על שאריות העיזבון של קפקא. אתמול פנה הארכיון לישראל, בבקשה לנהל דיאלוג ישיר בעניין.

כפי שנחשף בשבוע שעבר ב"הארץ", במסגרת המאבק המשפטי על עיזבונו של מקס ברוד, חברו של קפקא, טוען מנהל הספרייה הלאומית בירושלים, שמואל הר נוי, כי הספרייה היא היורשת החוקית הבלעדית של כתב היד של "המשפט". לדבריו, כתב היד של הרומן המפורסם אשר נמכר לגרמניה ב-1988 בידי אסתר הופה, מזכירתו של ברוד, היה אמור להישאר בישראל ולהימצא בספרייה, בהתאם לצוואתו של ברוד.

אולריך ראולף, מנהל מחלקת כתבי היד בארכיון הגרמני, דוחה את הטענות האלה על הסף. בראיון ל"רדיו גרמניה" אמר ראולף: "קיבלנו את כתב היד של קפקא באופן חוקי לגמרי. זו היתה מכירה פומבית פתוחה לציבור, שנוהלה בשקיפות מלאה בידי בית מכירות בעל שם". לדבריו, "לא היה לנו ולו החשד הקטן ביותר שמשהו בהליך היה לא בסדר, ולא היתה כל סיבה שנחשוד בכך".

ראולף הוסיף, כי למיטב ידיעתו, מקס ברוד העניק את כתב היד הזה במתנה לאסתר הופה עוד בימי חייו ולכן היא לא הפרה שום חוק, כשמכרה אותו לגרמניה תמורת 1.98 מיליון דולר. בתגובה לטענות של הספרייה הלאומית, אמר ראולף כי "לא ברור לי איזו זכות הופרה כאן, ובכלל - אם מישהו הפר זכויות במקרה הזה, זה לא הצד שלנו".

כעת, לדבריו, מקווה הארכיון בגרמני לקנות גם את שארית עיזבונם של מקס ברוד ופרנץ קפקא, מהיורשת של ברוד, חווה הופה. "אמא שלה, אסתר, הבהירה לקודמיי בתפקיד שמרבאך הוא המקום המועדף עליה לשמירת העיזבון. גם היא רואה את העניין באופן דומה", אומר ראולף.

מהספרייה הלאומית נמסר בתגובה: "הספרייה הלאומית שותפה לתחושה כי מוטב לנהל דיאלוג ישיר בעניין זה וסבורה כי גם עמדותיה שלה הוצגו לעתים בתקשורת באופן לא מדויק. על כן בשלב זה אין הספרייה הלאומית מעוניינת להגיב לגוף הטענות שהעלה ד"ר ראולף".

השופטת ק' הרימה את קולה ודרשה לדעת: איפה המפתחות לכספת של קפקא? הופה מחזיקה בעיזבונו של ברוד, חברו של קפקא. הספרייה הלאומית וארכיון גרמני לא מתכוונים לוותר

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ