שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בבהילות של הרגע האחרון מתכוננת ישראל לוועידת האקלים העולמית שתיערך בחודש הבא בקופנהגן, שבה ינסו לגבש הסכם חדש להתמודדות עם התחממות כדור הארץ. מחר יציג השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, את ממצאי חברת הייעוץ הבינלאומית "מקינזי", שלפי המשרד ערכה "מיפוי פוטנציאל הפחתת פליטות גזי חממה והעלויות למשק הנגזרות מכך". אולי הממצאים ישכנעו את ממשלת ישראל להציג תוכנית מגובשת ומחייבת, בזמן הקצר שנותר עד לוועידת קופנהגן.

לא צריך לחכות בדריכות לממצאי הבדיקה כדי לדעת שישראל נמצאת במצב קשה בכל הנוגע ליכולתה להפחית את פליטת גזי החממה. אם הכלכלה הישראלית תשמור על דפוסי הייצור והצריכה שלה, היא תשעט לקראת גידול ניכר בפליטת הגזים הללו, בזמן שמדינות עם רמת חיים דומה אמורות להפחית את הפליטה, על פי ההסכם המסתמן בקופנהגן.

לישראל אפשרויות מוגבלות לייצור אנרגיה חלופית בהיקף משמעותי. תחנת כוח גרעינית אינה פולטת גזי חממה, והקמתה הוצעה בבדיקה קודמת שערך המשרד להגנת הסביבה. אך הרגישות הגיאופוליטית הכרוכה בהקמת כור גרעיני, והחשש הציבורי מפני זיהום ותקלות, יקשו מאוד על מימוש הרעיון.

התקווה הגדולה להרחבת השימוש באנרגיות המתחדשות בישראל טמונה באנרגיה סולרית. אך כדי לייצר אנרגייה מחום השמש בכמות משמעותית, נדרשים שטחים גדולים. בנייר עמדה שהכין משרד החקלאות נאמר שגם אם נדמה שמרחבי הנגב כמעט אין-סופיים, "האפשרויות להקים תחנות כוח סולריות הינן מצומצמות... אף כי ישראל נהנית מימי שמש רבים ומקרינה סולרית שופעת", הוסיף המסמך, "הרי שהטכנולוגיות הקיימות כיום להפקת אנרגיה זו מצריכות שימוש במשאבי קרקע רבים, המצויים במחסור ומגבילים את היכולת לנצלה".

אם לא יהיו פריצות דרך מהפכניות - כמו שיטה יעילה לאיסוף פחמן מארובות ולאחסונו בקרקע, או פיתוח תחליפי נפט - ישראל תמשיך לפלוט הרבה גזי חממה. ייתכן שהקהילה הבינלאומית לא תגיב להתעלמות כזאת מהמאבק בהתחממות, כפי שלא הגיבה עד היום. אך אם ההתחממות תחריף, ישראל עלולה להיתקל בלחץ כלכלי ופוליטי ולסכן את היצוא שלה - בגלל תחרות בשווקים מול מדינות שיעמדו במחויבות, או קשיים בחתימה על הסכמים מסחריים.

הדרך היחידה של ישראל לשכנע את הקהילה הבינלאומית שהיא מחויבת למאבק בהתחממות כדור הארץ, אפילו אינה מפחיתה במידה משמעותית את פליטת גזי החממה, תהיה להראות שינוי של ממש בניצול המשאבים העומדים לרשותה. לשם כך תצטרך החברה הישראלית לטפח בנייה חוסכת אנרגיה (בנייה ירוקה), להשתמש בתאורה יעילה יותר ולקדם בנייה צפופה הנשענת על מערכות הסעה המונית במקום על מכוניות פרטיות הזוללות דלק ופולטות עוד גזי חממה. ישראל תהיה חייבת להטיל מס על פליטת פחמן, לתת תמריצים למחזור פסולת ולבטל את התמריצים המעודדים ילודה וגידול אוכלוסייה.

כפי שציין בצדק ח"כ דב חנין, ישראל צריכה לנצל את המאבק במניעת התחממות כדי להפוך לחברה חסכונית, יעילה ונקייה יותר. אז תוכל לשכנע מדינות אחרות שבמגבלות השטח ומשאבי הטבע שלה, היא פועלת לצמצם את פליטות הגזים המאיימים על העולם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ