בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

לקרוא ללא הגבלה, רק עם מינוי דיגיטלי בהארץ  

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

פרקליט המדינה משה לדור בביקורת חריפה על שר המשפטים נאמן: התוכנית לפיצול סמכויות היועמ"ש - רוויית סכנות

במכתב שכתב פרקליט המדינה לשר הממונה עליו ולכל צוות עורכי הדין בפרקליטות הוא קורא לגנוז את יוזמת הפיצול

תגובות

מתקפה חסרת תקדים של פקיד במשרד המשפטים על השר הממונה, שבסביבתו של שר המשפטים יעקב נאמן הוגדרה אמש כניסיון ל"פוטש". במכתב ששלח אתמול פרקליט המדינה, משה לדור, לשר המשפטים יעקב נאמן, ואשר עותק ממנו נשלח לכל העובדים בפרקליטות, תקף לדור בחריפות את נאמן ואת תוכניתו לפיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה.

נאמן הציג שלשום את עיקרי תוכניתו לפיצול המשרה בין תפקיד היועץ לממשלה שגם יחזיק בסמכויות בתחום המשפט האזרחי והמינהלי לבין תפקיד ראש התביעה הכללית, שירכז את כל הסמכויות בתחום הפלילי. על פי התוכנית תפקיד פרקליט המדינה, אותו ממלא לדור, לא ברור וייתכן שיתייתר.

במכתבו מאשים לדור כי תוכניתו של נאמן תביא לא רק לפיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה ולהחלשת כוחו, אלא גם לפירוק הפרקליטות במתכונתה הקיימת, ומכנה את המהלך "מהפכה חרישית". לדור מאשים את נאמן שהוא מנסה להעביר בחופזה תוכנית מסוכנת מבלי שהתקיים דיון מקצועי וציבורי בשאלת הפיצול ולא נבחנו השלכותיה.

מלשכתו של נאמן נמסר אמש, כי נאמן מצר על המכתב שהופץ לכלל עובדי משרד המשפטים עוד לפני שהועבר אליו, וכי הוא רואה בכך מעשה לא תקין בלשון המעטה, בו עובד ציבור מותח ביקורת פומבית על השר הממונה עליו. עוד נמסר, כי הדבר דומה לניצב במשטרה שמבקר את השר לביטחון הפנים או לאלוף היוצא נגד שר הביטחון, דבר שלא יעלה על הדעת במינהל ציבורי תקין.

"פוטש נגד שר המשפטים"

בסביבתו של נאמן סירבו להתייחס לשאלה אם נאמן מתכוון לפעול להדחתו של לדור, אקט שאפשרי בהחלטת ממשלה. גורם המקורב לנאמן אמר כי לא מן הנמנע שנאמן יביא את הנושא לממשלה, על מנת לקבל את התייחסותה לאקט של פקיד היוצא נגד השר הממונה עליו. "נוצרת פה תרבות מסוכנת, זה לא יכול להיראות אחרת מאשר פוטש נגד שר המשפטים. איך יכול להיות שפקיד שולח מכתב נגד השר לכל הכפופים לו... מדובר ב'אידיאולוגיה' שנבנתה מתוך החשש של לדור למעמדו בעקבות התוכנית". מכתבו של לדור יוצא דופן, לא רק מעצם שליחתו נגד השר הממונה, אלא גם בשל תוכנו.

לדור מסביר את הפנייה החריגה לנאמן ולפרקליטים בכך ש"יש זמנים בלתי שגרתיים המחייבים צעדים בלתי שגרתיים", ומכנה את הסוגיה כמדירה שינה. לדור כותב לנאמן כי איש אינו מתנגד להצעות לשינוי שיש בהן כדי לשפר את המערכת, אך שכאשר מבקשים לערוך שינויים בכיוון ההפוך מדרך שנסללה על ידי בכירי משפטני ישראל לאורך עשרות שנים, הדבר מחייב שהתוכנית תוצג לאישור רק לאחר עבודת מטה מסודרת, תוך היוועצות עם הדרגים הפנימיים של המערכת.

לדור טוען בנוסף, כי שינוי מהותי כמו פיצול הפרקליטות, מחייב שקיפות מלאה, כשהציבור וראשי המערכת יתוודעו לעיקריה של התוכנית הנשקלת ולא "יוצפו" בפני הציבור בד בבד עם הבאתה כ"מוצר מוגמר" לאישור הממשלה.

"לא שוחחנו ברמז על פיצול הפרקליטות"

"המציאות", מאשים לדור את נאמן, "היא שבכל תקופת החודשים האחרונים לא שוחחנו אף לא ברמז על האפשרות כי הפרקליטות תפוצל. בין היתר משום שאולי לא חשבת על כך עדיין. והנה בראשית הדיווח על ההחלטה שקיבלתי בימים אלה כבר בישרת לנו כי נתגבשה עמדתך סופית. חבל שלא ביקשת וממילא לא הזדמנה לך אפשרות לשמוע אף אם לא לקבל, גם את מה שבפי היועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה ולאחרים רלוונטיים לעשייה בתחומים אלה במערכת, עובר לגיבוש העמדה".

"מכל מקום, לצערי", כתב לדור, "האופן החלקי בו הוצגה בפנינו החלטתך מ'עכשיו לעכשיו' לא תאפשר לאיש מאתנו להכיר את המהלך 'ההולך ומתרגש' עלינו במערכת אכיפת החוק ובין השאר להתריע כנגד הסכנות שבהגשמתו".

לדור מוסיף כי תהייה דומה היה משמיע מפכ"ל המשטרה אילו הוביל השר לביטחון הפנים החלטת ממשלה המחלקת את המשטרה לשניים, מבלי שאפילו יידע אותו לפני שקיבל החלטתו. לדור מאשים את נאמן כי לא קיים כל דיון ציבורי של ממש ברעיון הפיצול וכי הציבור ובכלל זה הוא, לדור, נותר "רדום" באשר לרפורמה שנאמן מתכוון להעלותה לאישור הממשלה. "צינים מנסים להחליש את היועץ"

לדור טוען כי ככלל פיצול טומן בחובו החלשה של ריכוז יכולות תחת אכסניה אחת ¬ מערכת אחת, מחזק ומעצים וכי פירוק לקבוצות משנה יביא לרידוד משקל חלקיו ולהנמכת קומתן. "מערכת השירות המשפטי הציבורית המרכזית והמאוחדת ומוסד היועמ"ש כשהפרקליטות עמו ¬ משמשת חומת מגן חיונית בפני הסיכונים של פגיעה בשלטון החוק במקומותינו. הבקעתה לשניים תוביל ללא כל ספק לנטרול יכולות משוכללות המצויות כיום בידיה ומשרתות את הציבור נאמנה", כתב לדור.

לדור מאשים כי בין התומכים בפיצול גם "אנשים מפוכחים וציניים בעלי אג'נדה אידיאולוגית ברורה לפיה יש להחליש את מערכת אכיפת החוק בשל היותה גורם מפריע במגוון רחב של תחומים. לדידם, מוסד היועמ"ש כשהפרקליטות מאחוריו, צבר במהלך השנים כוח רב ומגביל מדי ועל כן יש להחלישו. פיצולו של מוסד היועמ"ש כמו גם פירוקה של הפרקליטות מאותה יחידה מרכזית אחת, עשוי לשרת את המטרה של החלשת יכולות המערכת המשפטית ביכולות 'לעמוד בדרכן'", כתב לדור.

"פיצול הפרקליטות: אסון חברתי"

פרקליט המדינה מייחד חלק נכבד ממכתבו לכך שתוכנית פיצול סמכויות היועץ המשפטי לממשלה יביא לפירוק הפרקליטות. נאמן מתכוון, על פי התוכנית שהציג השבוע, להעביר את סמכותיותיה של הפרקליטות בתחום המשפט האזרחי והמנהלי לידיו של היועץ המשפטי לממשלה ואילו ראש התביעה הכללית ירכז את הסמכויות בתחום המשפט הפלילי. לדור מגדיר את המהלך "קריעת הפרקליטות לשני חלקים".

"ממילא", מאשים לדור, "לא נמסר לנו שנערך בירור כלשהו שלא לומר עבודת מטה מקדימה, באשר למשמעותה דרמטית של פירוק הפרקליטות למערכות אורגניות חדשות נפרדות ועצמאיות... פיצול מבנה המוסד יביא לערעור האיזונים והבלמים העדינים שגובשו במהלך השנים ויגרום לנזק קשה ביותר בהכוונת הממשלה באשר לגבולות המותר והאסור ויכולת אכיפת החוק על הממשלה, השרים והפקידים והוא יפגע בתיאום ושיתוף הפעולה החיוני בין גורמי התביעה, הייעוץ והחקיקה".

לדור מאשים בנוסף כי לא ברור מתוכניתו של נאמן אם חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה יחייבו את הממשלה אם לאו, ואם יהיו בגדר המלצה בלבד. "מגמה זו עלולה להביא לדינמיקה שלילית של התפתחות ייעוץ 'קונסיליירי' ולמינוי 'יועמ"שים משלנו', תופעות שלבטח תפגענה בתקינות פעולתה של הרשות המבצעת כולה", כתב לדור.

לדור טוען בתוקף כי מהפכה משמעותית כל כך במבנה מערכת המשפט בישראל, מחייבת דיון מעמיק בהליך פומבי ושקוף ולא שיחות "בארבע עיניים" שכמותן קיים נאמן.

"למרבה המזל, רוב השרים אינם חשודים"

"לא ברור מה החיפזון בקבלת החלטה בדבר פיצול התפקיד ועמו הפרקליטות כולה, באופן מיידי. מדוע לא להכין נייר עבודה בו תוצגנה הסוגיות המצדיקות בירור וליבון, בו ינותחו פתרונות אלה ואחרים, בו יועלו היתרונות והחולשות של כל המתווה הנשקל, ובו יוצג גם זה שנבחר והנימוקים שהצדיקוהו. אם באופן זה נוהגים אנו לקראת שינויים פחותים אין ערוך בחשיבותם, מדוע אין לנהוג כך כאשר מדובר בשינוי קולוסאלי הרה משמעויות כפי שעומד על הפרק היום", תמה לדור.

לדור מביע במכתבו תמיהה שהיוזמה לפיצול התפקיד באה לאוויר העולם דווקא בתקופה המאופיינת במלחמת חורמה המתנהלת נגד השחיתות השלטונית ובכל שדרות המנהל והממשל, ודוחה טענות על ניגוד עניינים מובנה לכאורה בתפקיד היועץ המשפטי לממשלה, שמחד מייעץ לממשלה ומאידך מורה על פתיחה בחקירה והגשת כתבי אישום נגד שרים וראשי ממשלה.

"יש להרגיע", כותב לדור, "כי למרבה המזל, השרים, כמעוט כולם, ברובו המכריע של הזמן, אינם בגדר חשודים ונחקרים, כך שהיתלות בנימוק זה כסיבה לפגיעה כה משמעותית במוסד, הינה מלאכותית, כמעט מקוממת". לדור דוחה נימוק נוסף שהועלה להצדקת פיצול סמכויות היועץ והוא עומס העבודה המוטל עליו, וטען כי יש בעלי תפקידי עמוסים לא פחות, כדוגמת ראש הממשלה, ואף על פי כן לא הוצע לפצלם.

לדור מדגיש כי איחוד הסמכויות בתחום הפלילי, המינהלי והאזרחי בידי בעל תפקיד אחד מאפשר הכוונה אמיתית של דרכי התנהגות ושינויי עומק בתרבות השלטון, להבדיל ממריחה קוסמטית על פני השטח או טיפול בסימפטומים בלבד, כהגדרתו.

"מי שמבקש לייבש את הביצות בתחום השחיתות הציבורית למשל, ולא רק להרוג יתושים מזדמנים, צריך לאחוז בידיו את ארגז הכלים המלא תוך שרטוט גבולות המותר והאסור, שיאפשר את הנחיית המנהל הציבורי בדרכי ההתנהלות הראויות, ולצד זה אפשרות לנקוט הליכים פליליים במקרים המתאימים", כתב לדור.

"מהפכות ¬ לא מעכשיו לעכשיו"

לדור כותב כי יוזמת הפיצול עלולה להתגלות כהימור מסוכן "על איכות החיים של כולנו". את תוכניתו של נאמן הוא מכנה כ"תבשיל אפוי למחצה, המתעלם מכל המשמעויות הארגוניות, התפקודיות, כלכליות, הביורוקרטיות, המוראליות, ואחרות הנובעות ממנו כשמדובר בחלוקה כוללת של הייעוץ והפרקליטות... מדובר בפניית פרסה אסטרטגית בהגדרת המבנה והתפקוד של משרד המשפטים. מדובר בשינוי מבני מעמיק, למהלכים ארגוניים ארוכי טווח המובלים על ידנו כיום, שבאמת אינו יכול להתבצע מעכשיו לעכשיו. בוודאי שללא עבודה הכנה מסודרת".

לדור קורא לנאמן לגנוז את התוכנית ולא ¬ הוא מביע תקווה כי ייאות ליזום הקמת ועדה ציבורית אובייקטיבית רמת דרג שתשקול הנושא. גם את תוכניות הפשרה המוצגות בימים האחרונים בתקשורת מציע לדור לבחון באורח יסודי וזהיר. "גם אם תרד התוכנית הגדולה מעל הפרק, לא יהא נכון כי נפעל על פי אקסיומה כי משתוכנית אחת נפלה, כאן ועכשיו אנוסים אנו להגיע לפתרון אלטרנטיבי כלשהו, וזאת על דרך של שינוי מבני במערכת שאיש לא בחן או הכינו לדיון כראוי".

המכתב המלא של משה לדור לשר נאמן

לדור, מימין, ונאמן. לפי ההצעה לדור יהיה כפוף לראש התביעהתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות שאולי פספסתם

*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו