שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אורי דרומי
אורי דרומי

נפתלי פדר נולד בסוסנוביץ' שבשלזיה העילית, בבית שבו דרו בצוותא תרבות יהודית, פולנית וגרמנית, ושם התעוררה סקרנותו האינטלקטואלית שלא ידעה שובע. כשנכבש האזור בידי הנאצים החליט פדר לברוח מזרחה, לשטח הפולני שנכבש בידי הרוסים. בני משפחתו, שנותרו מאחור, נרצחו באושוויץ. הוא גויס לצבא האדום והשתתף בהגנת קייב, ואחרי שנפצע קשה סידר לו רופא יהודי שחרור מהצבא.

בתום המלחמה חזר לסוסנוביץ' שהתרוקנה מיהודיה, והמשיך ללודז', שם הצטרף להנהגת השומר הצעיר כעורך ביטאון התנועה, "גשרים". בהמשך ניהל בית ילדים לשארית הפליטה בבאלי קמיין, שם הכיר את מרילה מאירוביץ' שתהיה לאשתו ואם ילדיו, ורד ושי. עד מהרה יצא בצו התנועה לנהל בית דומה בלינדלפלס שבגרמניה.

ב-1949 עלה ארצה, ובשירותו הצבאי השתתף בקרב תל מוטילה העקוב מדם. אחרי שהיה נהג משאית בחיפה נבחר כמזכיר מועצת פועלי נשר, עיירת עולים שהתחבטה בבעיות הקיום של ראשית המדינה. ב-1957 עבר לבאר שבע, שם שימש כגזבר העירייה תחת ראש העיר דוד טוביהו. זאב זריזי, אז סגנו של טוביהו, אומר כי היווה דוגמה בולטת להצלחה של עולה חדש. "אלה היו ימים של בעלי החזון", סיפר פדר מאוחר יותר, "אנשים האמינו במה שהם עושים. הקמנו אוניברסיטה, בנינו עיר!"

צו התנועה שיגר אותו ב-1963 בשליחות ציונית לברזיל, ואחר כך היה מזכיר מרכז מפ"ם, מסתופף במחיצתם של צמד המנהיגים האגדיים, מאיר יערי ויעקב חזן. כמזכיר מדיני של המפלגה היה חבר בתנועת השלום העולמית וממבשרי המגעים עם אש"ף, ולבסוף היה חבר כנסת מטעם מפ"ם בכנסת התשיעית ובכנסת העשירית.

בספרו "פגשתי אנשים" כתב שהוא דוחה את הכינוי שהדביק ש"י עגנון לכנסת - "בית השפתותיים", בו רק מדברים. חברו ויקטור שם טוב, ממנהיגי מפ"ם, אומר ש"הצטיין ביושרו וביחסו המצפוני לבעיות שבהן טיפל, והיה איש ציבור מהמעלה הראשונה". עדי אמוראי, ראש סיעת המערך בוועדת הכספים, שפדר היה סגנו, מספר כי טיפל בשאלות הכלכלה והחברה בתבונה רבה, ולא הניח לפוליטיקה לקלקל את השורה.

בפרישתו לא חדל מפעילות: הוא היה חבר במועצת יד ושם, ויו"ר הוצאת ספרים ביידיש, "ישראל בוך". בשנת 2000 זכה באות יקיר תל אביב. "רכוש לא צברתי", כתב בספרו, "אך נותרו לי האנשים שפגשתי. הם עושרי האמיתי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ