היום שבו הרב בא-גד שלף סכין פלסטיק על בימת הכנסת - חינוך וחברה - הארץ

היום שבו הרב בא-גד שלף סכין פלסטיק על בימת הכנסת

7.12.1994 היום לפני 15 שנה:

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עפרי אילני
עפרי אילני

"'אלוף הגימיקים' בכנסת, ח"כ יוסף בא-גד (מולדת), נרתע אתמול ברגע האחרון משימוש בגימיק נוסף - הנפת גרזן משוח בקטשופ מעל דוכן הנואמים בכנסת, במהלך נאומו על התגברות ממדי הטרור", כך דיווח כתב "הארץ" גדעון אלון.

"ח"כ בא-גד פתח את נאומו בקטע מהתפילה 'אל נקמות ה', אל נקמות הופיע, עד מתי רשעים יעלוזו' והבטיח, כי 'תהיה נקמה'. בסיום נאומו השמיע תפילת 'אל מלא רחמים' לזכרה של ליאת גבאי, ולא ירד מהבמה לפני ששלף מכיס מקטורנו פטיש וסכין עשויים מפלסטיק, וביקש להגישם לממלא מקום יו"ר הכנסת, ח"כ עובדיה עלי (ליכוד)". כתב "הארץ" הוסיף כי "חוק משכן הכנסת ורחבתו קובע, כי הכנסת נשק לכנסת מהווה עבירה פלילית. על כן, יו"ר הכנסת, שבח וייס, הזהיר את ח"כ בא-גד מפני ביצוע המעשה שתיכנן".

הרב בא-גד, שנבחר לכנסת ב-1992 במסגרת רשימת מולדת, נודע באמצעי ההמחשה המקוריים שבהם השתמש כדי להעביר את מסריו. באוגוסט 1995, בעת נאום של שר החוץ שמעון פרס, בא-גד אף התנחל בישיבה על רצפת הכנסת. לפי הדיווח ב"הארץ", יו"ר הכנסת דב שילנסקי "הורה לסדרנים להוציא את בא-גד מהאולם, אבל בא-גד הלך לכיוון מרכז אולם המליאה והתיישב על הרצפה ישיבה מזרחית. ראש הממשלה יצחק רבין והשרים שולמית אלוני ומשה שחל הביטו בו נדהמים. ח"כים מסיעות האופוזיציה ניגשו אליו, ביניהם חברו לסיעה רחבעם זאבי, וביקשו ממנו שלא לבזות את הכנסת ולצאת מהאולם".

בהמשך, "יו"ר הישיבה הכריז על הפסקת הישיבה, לא לפני ששר החוץ הכריז בחיוך, 'זה מחזה פרלמנטרי פאר-אקסלאנס. תביאו לו גם אוהל וגמל'. רק לאחר כרבע שעה נאות בא-גד לקום ממושבו. 'הפגנתי במרכז האולם כדי להמחיש את הרגשת המתנחלים שמבקשים לפנות בכוח מבתיהם', אמר ויצא מהאולם כשהוא שר בקול 'ושבו בנים לגבולם'".

בינואר 1995, עבר ח"כ בא-גד על חוקי הצנזורה מעל דוכן הכנסת, בפרסמו מידע שקרי שלפיו חייל צה"ל נחטף משכונת הגבעה הצרפתית בירושלים. בא-גד הסביר מאוחר יותר כי "באתי להודיע לממשלה שאסור לה להיכנס למשא ומתן עם מבצעי הפיגוע-מיקוח. אני לא איש גימיקים, אלא איש רציני. אינני פוחד מאיש. לא הח"כים שמנצלים עכשיו את ההזדמנות כדי לחסל איתי חשבונות בחרו בי לכנסת, אלא הציבור בחר בי".

בעקבות האירוע, גם חברי כנסת מהימין הביעו תסכול עמוק מהתנהגותו של הח"כ הסורר. סגן יו"ר הכנסת, ח"כ עובדיה עלי (ליכוד), אמר כי "אנחנו חסרי אונים מול התופעה ששמה בא-גד. עלינו למצוא לה פתרונות, כדי להבטיח שתופעות כאלה לא יישנו בעתיד". ח"כ חגי מירום (עבודה) אמר כי בשל חסינותו, ניתן לנקוט נגד ח"כ בא-גד רק צעדי החרמה, אבל לא ניתן להטיל עליו עונש של ממש. "עלינו להגן על הכנסת מפני מעשי טירוף כשל בא-גד על ידי הקמת ועדת הליכות, שתוכל להרחיק ח"כים לתקופות ממושכות", אמר מירום. ח"כ רענן כהן (עבודה) הציע שערוץ 33, המעביר בשידור ישיר את דיוני מליאת הכנסת, לא ישדר את נאומיו של בא-גד.

בא-גד, שבתחילת הקדנציה זכה לשבחיו של מנהיג מולדת רחבעם זאבי, הסתכסך איתו במשך הזמן. בא-גד טען כי זאבי מסרב לאשר לו להגיש הצעות רגילות למליאת הכנסת במסגרת המכסה המוקצית לסיעה. בהמשך הוא עזב את מולדת והקים רשימה חדשה - "מורשת אבות", שבמסגרתה אף רץ לראשות הממשלה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ