שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

פסיקת סולברג נגד "עובדה" – נוקאאוט לתקשורת

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמוס הראל

סרן ר', כיום כבר רב-סרן, זכה אתמול לניצחון משפטי. לא סתם ניצחון, נוק-אאוט. בסתיו 2004 הסתבך ר', אז מ"פ בחטיבת גבעתי, בפרשת מותה של הנערה הפלסטינית איימן אל-האמס ברפיח, זו שנודעה כ"פרשת וידוא ההריגה". כעבור מעט יותר משנה זוכה זיכוי מלא בבית הדין הצבאי. הסנגורים הנמרצים שלו, עורכי הדין יואב מני ואלעד אייזנברג, מוטטו במשפט את מסכת הטיעונים של התביעה הצבאית וחשפו ליקויים חמורים בהתנהלות התביעה ובעיקר בתפקוד מצ"ח בפרשה.

אתמול בא לסיומו שלב משמעותי נוסף, כשהשופט המחוזי נועם סולברג קיבל את תביעת הדיבה שהגיש ר' נגד העיתונאית אילנה דיין, בעקבות תוכנית "עובדה" על הפרשה, ואף פסק לזכותו בפיצויים בסך 300 אלף שקל.

השופט סולברג כתב פסק דין מקיף ומנומק. 131 עמודים אורכו. "סרן ר' נגד אילנה דיין" עומד להיזכר כפסק דין מפתח בתולדות העיתונות בישראל: בשל חשיבותה של הפרשה, שזכתה לכותרות ענק בשעתה, בשל מעמדה של דיין, אחת העיתונאיות הידועות (והמוערכות) בארץ, אך גם בשל מסקנותיו. סולברג פיתח התמחות בשיפוט בתביעות דיבה ונחשב, מהזווית העיתונאית, למי שנוטה לגלות קו מחמיר ותובעני כלפי התקשורת. אבל הפעם הלך השופט צעד אחד רחוק יותר. מקריאה ראשונית בפסק הדין נראה שסולברג החליט להושיט הפעם יד לקרביים של מלאכת העריכה הטלוויזיונית ושיקול הדעת המופעל בה. הוויכוח אינו מתנהל (ומוכרע לרעת דיין) רק על טענות ועל עובדות המובאות בכתבה, אלא נסב בפירוט רב על שיקולי העריכה שלה - שיבוץ תצלומים והקלטות, השילוב ביניהם, הבחירה הספציפית של מלים וביטויים לאורך הטקסט (כאן המקום להוסיף גילוי נאות: התראיינתי בעבר לא פעם אצל דיין, ברדיו ובטלוויזיה, ושתיים מכתבותיי על הפרשה מצוטטות בפסק הדין).

פרקליטיו של ר' הגישו לבית המשפט טבלה מפורטת שמנסה לפרק לגורמים, כמעט למולקולות, כל מלה וכל "פריים" בכתבה. סולברג דוחה חלק מטענותיהם, ובכמה מקומות ניתן להתרשם כי הוא סבור שהם נסחפים. הוא גם שולל את הטענה כאילו דיין פעלה מתוך מגמה להכפיש את צה"ל. ועדיין, השופט עוסק במלאכת הפירוק בעצמו ותוקף את דיין על שיבוץ תצלומים ספציפיים, כמו המראה של ג'יפים בנסיעה, בזמן שהיא מספרת כי המ"פ "הסתער" וגם "רץ" לעבר הילדה.

ניכר בפסק הדין של סולברג שזיכויו של ר' הוא עניין מכריע בעיניו, גם לצורך הדיון בתביעת הדיבה, במיוחד כשמדובר בכתבה ששודרה ביום פתיחת המשפט הצבאי. הוא אפילו מפליג וטוען כי אינו יכול להכריע בשאלה אם יש בכלל עניין ציבורי בכתבה, בזמן שכבר התנהלה חקירה מקצועית (של מצ"ח, זו שרוסקה בידי הסנגורים) והחל דיון בבית המשפט. זו טענה מפתיעה מצד השופט, משום שבמידת מה היא מגבילה את הדיון לשאלה "כן או לא וידוא הריגה". זאת בזמן שדיין, באופן מובהק שסולברג מקבל בהמשך באופן חלקי, מבקשת לדון בהתנהלות צה"ל ברצועת עזה ובפגיעה באזרחים פלסטינים תוך כדי הלחימה.

גם חלק מהפגמים האחרים שמוצא סולברג, והמשקל שהוא מייחס להם, יגררו בוודאי דיון משפטי נוסף. האם אכן נגרם נזק כה מובהק לר', במוחו של הצופה הסביר, בשל הצגת תמונת הג'יפ? האם כשדיין מציינת שהילדה בת 13 ומשמיטה בכך עשרה חודשים מגילה יש פגם, כפי שקובע השופט, או שמדובר בקיצור טכני בלבד? האם אמנם יש הצדקה לפסול שמצא השופט בשילוב בין הצילום של פלסטינים המפנים את גופת הילדה מזירת התקרית לבין קטע שהוקלט במועד אחר, המובא מרשת הקשר?

פסק הדין גרר, כצפוי, לא מעט שמחה לאיד. הטוקבקיסטים חוגגים: השדרנית המפורסמת חטפה והעוול לקצין הלוחם תוקן. אפשר לשער גם שהכרעת סולברג תגרום בזמן הקרוב לא מעט אמצעי זהירות במערכות התקשורת השונות. מי רוצה להסתבך, בזמנים כאלה, בפסיקה כה קשה, שלא לדבר על הפיצויים המשמעותיים?

אבל אתמול, בצפייה חוזרת בכתבה - ואפשר להתווכח על היותי צופה סביר - ראיתי דברים אחרים משראה השופט. ראיתי כתבה שנערכה ושודרה בבהילות מסוימת, טון ומסקנות שנוטים לדרמטיות מופרזת. ראיתי גם שגיאות: שילוב תצלומי הירי במקלע, שלא צולמו בזמן התקרית האמיתית (דיין הודתה בטעותה בשידור, שבוע לאחר התוכנית), וחיתוך לא משכנע בין תיעוד התקרית לבין תמונות של החיילים חוגגים, גם הן ממועד אחר. האם השורה התחתונה של הכתבה היא סטייה מן האמת, הצגת תמונת מציאות שגויה, כפי שקובע סולברג? עם כל הכבוד הראוי, לא השתכנעתי בכך.

דיין סירבה אתמול להתראיין בעקבות פסק הדין והסתפקה בתגובה רשמית של מערכת עובדה, הטוענת כי פסק הדין "שגוי" ו"אינו עומד בקנה אחד עם ערכי העיתונות החופשית והחברה הדמוקרטית". אם יש דבר אחד שאין עליו ספק במחלוקת הזו, הוא שהסיפור עוד לא נגמר: דיין תערער ופרשת ר' תגיע - ותוכרע סופית, בבית המשפט העליון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ