שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
צפריר רינת
צפריר רינת
צפריר רינת
צפריר רינת

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, מביע עמדה מנומקת במגוון הנושאים שמשרדו אחראי להם. אך כשנשאל באחרונה על ההשלכות הסביבתיות של קצב גידול האוכלוסייה בישראל, שהוא מהגבוהים בעולם, לא היה לו מה לומר בעניין, פרט לכך שלא מצא צידוק לעסוק בו. השר סבור, שהמצב הנתון הוא נימוק מצוין לשכנע בו את העולם כי מדובר בנסיבות מיוחדות, האמורות לאפשר לישראל המשך הגידול בפליטת גזי חממה.

בגישתו זו הולך השר בדרכם של ארגוני הסביבה. גם להם אין מה לומר בעניין, כאילו זאת גזירה משמים ואין מדובר בהחלטות שיש לקבל.

בוועידת האקלים ארדן אולי ישכנע את הקהילה הבינלאומית להקל על ישראל בעניין פליטות גזי חממה. זה לא ינחם את תושבי הארץ, שיידרשו לשאת בתוצאות הצפיפות והעומס ההולך וגובר על משאבי הטבע והנוף בעקבות גידול האוכלוסייה בקצב שנתי של 1.7%. לכך יש להוסיף את הגידול המואץ של האוכלוסייה הפלסטינית, החולקת עם ישראל את אותם משאבי מים, ים וטבע. ישראל ושטחי הרשות הפלסטינית נהפכים בהדרגה לארץ בעלת גודש בלתי נסבל - גודש של תחבורה, כבישים, לכלוך ועזובה.

הגידול באוכלוסייה ניתן לשינוי בעקבות מדיניות ממשלתית וניצול שינויים חברתיים וכלכליים. הניסיון העולמי מוכיח זאת, ובאחרונה גם הניסיון המקומי. על פי מחקר של הביטוח הלאומי ובנק ישראל שפורסם השבוע, שינוי בקצבאות הילדים יכול לחולל שינויים בשיעור הילודה. הגדלת הקצבאות מעודדת ילודה, והורדת הקצבאות מקטינה את שיעורה. על פי ממצאי המחקר, ייתכן שמדובר בירידה חדה בתוך שנים ספורות.

מדיניות ממשלתית של עידוד התעסוקה וההשכלה בקרב נשים, הוכחה ברחבי העולם כאמצעי יעיל להורדת שיעור הילודה. שימוש באמצעים אלה בישראל הוא כיום צורך חיוני בקרב מגזרי אוכלוסייה כמו החרדים והבדווים בנגב, שבהם שיעור הילודה גבוה במיוחד. מדיניות כזאת תהיה יעילה גם בקרב הפלסטינים, אם יובילו אותה גורמים המעוניינים באמת בטובת עמם.

אין מדובר בפנאטיות ירוקה, המעדיפה את טובת הטבע על טובת בני האדם, אלא בשיפור הרווחה ואיכות החיים ויצירת שוויון מגדרי.

האטת קצב גידול האוכלוסייה היא תנאי הכרחי להבטחת איכות חיים סבירה למיליונים שכבר חיים כאן. קריסת תשתיות, היעלמות שטחים פתוחים ועומס גובר של מקורות זיהום ופסולת שיש לטפל בהם יהיו סיכון בריאותי וגם איום על איכות החיים.

בצד הפעולות הללו נדרש אורח חיים חסכוני ויעיל יותר. כדי להקל את תחושת הצפיפות הכללית יהיה צורך - באופן פרדוקסלי משהו - לצופף באופן מושכל ומתוכנן את התשתיות ואת אזורי המגורים, ובכך להשאיר את המרחבים הפתוחים של ישראל בשלמותם ככל שניתן.

חזון אמיתי ואמיץ של שרי הגנת הסביבה מחייב אותם להעלות את עניין הילודה על סדר היום הציבורי, גם אם אין בידיהם סמכות לחולל שינוי בעניין. החובה החשובה ביותר של מי שמתיימר לדאוג בשם תפקידו לדורות הבאים, וזה כולל ארגונים ירוקים ומומחים לתכנון, היא להצביע לממשלה והציבור על ההשלכות של המצב הקיים ולהתריע על מה שמחכה לדורות הללו בארץ צפופה ומותשת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ