שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
טום שנקר
טום שנקר

ניו יורק טיימס

ואשינגטון

היתה סיבה לדאגה החמורה שהביעו קצינים בצבא האמריקאי לנוכח שיטת הפעולה שנקטו מלחים איראנים בתקרית בין סירות סיור איראניות לשלוש ספינות מלחמה במיצרי הורמוז ביום ראשון בשבוע שעבר: תוצאות משחק-מלחמה מסווג, בעלות של 250 מיליון דולר, שבמסגרתו תקפו סירות מרוץ קטנות שיירה ימית כדי לגרום נזק חמור לספינות המלחמה הגדולות.

בימים שלאחר ההיתקלות בחמש ספינות הסיור האיראניות בחנו קצינים אמריקאים פעם נוספת את לקחי משחק הסימולציה שהתנהל באוגוסט 2002, שבו הצוות הכחול, שייצג את צי ארה"ב, איבד 16 אוניות מלחמה, נושאת מטוסים, ספינות סיור וכלי שיט אמפיביים במתקפת סירות מרוץ של האויב. "המספר הגדול הטיל עומס רב מדי על יכולותיהם המנטליות והאלקטרוניות להגיב על המתקפה", אמר גנרל בדימוס פול ואן רייפר, שמילא בתרגיל את תפקיד מפקד הצוות האדום, שייצג צבא של מדינה עלומת שם במפרץ הפרסי. הוא הוסיף: "כל העסק נגמר בתוך חמש או עשר דקות".

אם מתקפת הטרור של 11 בספטמבר הוכיחה לציבור האמריקאי כיצד יכולים טרוריסטים להפוך מטוסי נוסעים חטופים לטילי שיוט מלאים בני ערובה, משחק המלחמה "אתגר המילניום 2002" היה התראה לכוחות הצבא אשר ליכולת האויב להפעיל שיטות דומות בעת סכסוך ימי. ואן רייפר אמר שהתלונן בזמנו שהצבא לא הכיר בלקחים החשובים של ניצחונו, אך קצינים בכירים אחרים אמרו שמשחק המלחמה, וכן ניתוחים ותרגילים עוקבים, סייעו למקד את תשומת הלב באיום הגלום בסירות מהירות של הצי האיראני, ולהכין את הדרג הפיקודי לעימות שהתרחש בסוף השבוע שעבר. "ברור לנו להיכן פנה הצבא האיראני מבחינה אסטרטגית, שכן בשנים שבהן הוא ביצע את המעבר הזה, לסירות קטנות ומהירות, עקבנו אחרי המהלך בקפידה", אמר בסוף השבוע שעבר אדמירל מייק מאלן, יו"ר המטות המשולבים.

במשחק המלחמה שיגר ואן רייפר גל אחרי גל של סירות מרוץ זולות למדי שתקפו את הספינות היקרות והמשוכללות בשעה שהתקרבו למפרץ הפרסי. הסירות הקטנות, שהיו חמושות במקלעים ובטילים, תוגברו בירי מהיבשה והאוויר. סירות אחדות היו עמוסות בחומרי נפץ והתפוצצו כמו בפיגוע התאבדות ליד ספינות המלחמה האמריקאיות. הקו המנחה של השיטה יושם במציאות ביום ראשון שעבר, גם אם בקנה מידה מצומצם וללא הפעלת נשק.

לדברי גורמים בפנטגון ובצי, חמש ספינות סיור קטנות השייכות למשמרות המהפכה של איראן תקפו שיירה ימית של שלוש אוניות - משחתת, ספינת קרב ופריגטה. הספינות האיראניות התפתלו ושייטו בין שלוש האוניות האמריקאיות במשך כחצי שעת עימות מתוח. התקיפה בוצעה בנקודה שבה מתחבר מיצר הורמוז הצר למי המפרץ הפרסי, בדיוק אותו צוואר בקבוק שבחר ואן רייפר לסימולציית המתקפה שלו.

במהלך העימות הורה מפקד אחת מספינות הקרב האמריקאיות לכוון מקלע M240, היורה 10 קליעים חודרי שריון בשנייה, לסירה איראנית שהיתה במרחק של כ-200 מטרים, אך האיראנים התרחקו עוד לפני שניתנה הפקודה לפתוח באש.

תוצאות הסימולציה, שמומנה בכספי המטות המשולבים, היו שונות. ניצחון הכוחות שהורכבו תוך התבססות על צבא אחת ממדינות המפרץ (איראן-עיראק), הדהים את המארגנים של מה שהוגדר התרגיל הגדול ביותר שניהל אי פעם מטה הכוחות המשולבים, בהשתתפות 13,500 אנשי צבא ואזרחים שלחמו בתשע זירות תרגיל בארה"ב, ומספר כפול של סימולציות מחשב ששיחזרו קרבות שונים.

המתקפה שהוביל ואן רייפר היתה מורכבת ומתוחכמת מזו שניהלו האיראנים בסוף השבוע שעבר. ב-2002 דווח על היקף משחק המלחמה, אך בראיונות שנערכו מאז התקרית לפני יותר משבוע חשפו ואן רייפר וקצינים אחרים פרטים חדשים על הסימולציה.

כוחות ההגנה של הצוות הכחול נאלצו להתמודד עם מתקפה משולבת של טילי שיוט ששוגרו מהיבשה, מטוסי קרב ונחילים של סירות מרוץ, שהפעילו מקלעים כבדים, שיגרו רקטות, והתפוצצו לצד הספינות הגדולות. לאחר שהצוות האדום הטביע את רוב אוניות הצוות הכחול, למרות ירי תותחים וטילים מצדו, התגלתה הדרך הזולה להכניע צי יקר ומשוכלל. עם סיומו של משחק המלחמה ניתנה הוראה לפתוח בו שוב. בסיבוב השני ניצח הצוות הכחול.

בראיון טלפוני אמר ואן רייפר שהרעיון למתקפת ה"נחילים" הוא תולדת מחקרים שנעשו בחיל הים על אסטרטגיות תקיפה של בעלי חיים, החל במושבות נמלים וכלה בלהקות זאבים, בעת שהם מנסים להכריע טרף גדול ממדים. "לא מדובר על גודל או על יכולת אישית, אלא במספרים ובנהירה מכיוונים שונים בתוך פרקי זמן קצרים", אמר ואן רייפר.

אף על פי שוואשינגטון וטהראן ממשיכות להתווכח על פרטי ההיתקלות, אמרו גורמים אמריקאים שסביר להניח שהאיראנים ניסו לגרום לעימות אלים לקראת ביקורו באזור של נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש. עוד אמרו הגורמים שייתכן שהאיראנים רצו לבחון את תגובות האמריקאים, אך לא ברור אם ההוראה ליזום את התקרית באה מהממשלה בטהראן.

לדברי גורמים בפנטגון, בחודש האחרון נרשמו באזור שתי היתקלויות עם סירות איראניות. באחת מהן נורו יריות אזהרה מספינת קרב, ובשנייה הושמעה אזעקה. שתי התקריות הסתיימו בלא נפגעים, לאחר שהספינות האיראניות נסוגו. בכל מקרה, מלחי הצי האמריקאי לא שכחו כיצד סירה קטנה שנעה בין אוניות שונות בנמל בתימן התפוצצה לצד המשחתת האמריקנית "קול" באוקטובר 2000. בתקרית זו נהרגו 17 אמריקאים ונגרם נזק חמור למשחתת.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ