שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

טליק קרא לו "דוקטור לטנקים"

תא"ל ד"ר אלעזר ברק, קצין חימוש ראשי במלחמת יום הכיפורים, 1934-2008

אורי דרומי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אורי דרומי

אלעזר ברק (ברקמן), אשר נפטר ממחלה קשה, נולד בווילנה ובגיל רך עלה לארץ עם הוריו. הוא גדל בחדרה ובכפר ויתקין, ולמד בבית חינוך לילדי עובדים ובתיכון חדרה, שם התבלט בכישרונותיו הטכניים והמתמטיים. ב-1956, אחרי שסיים הנדסת מכונות בטכניון במסגרת העתודה האקדמית, הוא פתח במסלול שירות מרשים בן שני עשורים בחיל החימוש. תוך כדי כך סיים תואר שני ושלישי באוניברסיטת אם-איי-טי היוקרתית.

במלחמת ששת הימים שירת במפקדת "אוגדת הפלדה" של ישראל טל (טליק), אשר לחמה בציר הצפוני בסיני. אחרי שמילא תפקידים בכירים במפקדת קצין חימוש ראשי (קחש"ר), התמנה בספטמבר 1973 לקחש"ר בעצמו. במלחמת יום הכיפורים ניצח על מאמץ עילאי של אנשי חיל החימוש, שהודות לו הוחזרו לשירות כ-2,000 כלי רכב משוריינים שנפגעו בלחימה.

בסכמו את המלחמה אמר ברק: "בראש ובראשונה היה על חיל החימוש לעצור את שחיקת המערכת על ידי החזרת כלי רכב למערכה במרב המהירות, ולאחר מכן לתרום ליצירת אותו כוח עדיף, שבלעדיו אי אפשר לצאת למתקפת-נגד או לקרב ההכרעה". איש השריון אל"מ (בדימוס) שאול נגר אמר, כי אחרי המלחמה "העמיד אלעזר את כל העוצמה של חיל החימוש ואת יכולתו המקצועית לשיקום חיל השריון ושדרוג אמצעי הלחימה שלו".

אחרי שהשתחרר, ב-1978, היה ברק מנכ"ל חברת הנפט הלאומית, והשתתף בדיונים על החזרת שדות הנפט בסיני למצרים. עשר שנים אחר כך היה מנכ"ל "סולתם", כשהמפעל ביקנעם נקלע לקשיים, והוביל אותו להבראה. הוא שימש מהנדס ראשי וסמנכ"ל בתעשייה הצבאית (תע"ש), ומנכ"ל תע"ש, אבי פלבר, אומר כי "בכל צומת החלטות מרכזי, עם השלכות על ביטחון המדינה, אלעזר היה מוצא - בתוך זמן קצר - פתרונות הניתנים ליישום".

אחרי שפרש המשיך לייעץ למערכת הביטחון בפיתוח מערכות נשק, ואבי ה"מרכבה", האלוף טל, המשיך לקרוא לו "הקחש"ר" שנים אחרי שהשתחרר מהצבא, וגם "דוקטור לטנקים". על קברו שאל טליק: "עכשיו, כשאנו דנים במנוע של ה'נמר' (הנגמ"ש החדש), איך נחליט בלי הקחש"ר? בלי הדוקטור?"

ד"ר ברק לימד כ-30 שנה בפקולטה להנדסה באוניברסיטת תל אביב, היה היו"ר הראשון של עמותת חיל החימוש ויו"ר אגודת הידידים של בית החולים וולפסון. הוא הותיר את אשתו יהודית וילדיו, פרופ' דפנה ברק-ארז וד"ר יאיר ברק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ