שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

דו"ח המבקר: מנכ"ל "המשקם" זכה במכרז של החברה והעדיף מקורבים

התנהלות חברת "המשקם" - הפרת טוהר מידות על חשבון החלשים; ממצאי המבקר סייעו למעצרו של יואב בן צור בדצמבר האחרון

רותי סיני
רותי סיני
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רותי סיני
רותי סיני

הדו"ח מקדיש פרק ארוך לממצאים יוצאי דופן בחומרתם על התנהלות חברת "המשקם", שבבעלות משרד הרווחה וההסתדרות הציונית. תפקיד החברה להקים ולהפעיל בתי מלאכה לאנשים עם כושר עבודה מוגבל. בדצמבר 2007 נעצר מנכ"ל החברה, יואב בן צור, בחשד לעבירות שוחד, מרמה ורישום כוזב ¬ בין השאר, כתוצאה ממידע שהעביר המבקר למשטרה.

המבקר מצא שהנהלת החברה נהגה בניגוד עניינים והפרת טוהר מידות על חשבונם של החלשים שבעבורם הוקמה. לצד בן צור, גם יו"ר דירקטוריון החברה, ראש עיריית קרית אתא יעקב פרץ, נחשד בשוחד ובביצוע מינויים פיקטיוויים.

בעשר שנותיו ב"המשקם" עסק בן צור בפעילות ענפה מחוצה לה. הוא היה פעיל בש"ס ושובץ ברשימותיה לכנסת, כיהן במשך 18 חודשים כראש המועצה הדתית בירושלים ולאחר מכן כיו"ר רשת החינוך של ש"ס, מעיין החינוך התורני. עלות שכרו השנתית ב"המשקם" הגיעה לכמעט 700 אלף שקלים והדירקטוריון אישר לו תשלומים חריגים שהסתכמו בקרוב למיליון שקלים בעשור.

הבדיקה העלתה חששות רבים לפגיעה בטוהר המידות. למשל, בן צור ושניים מחבריו זכו במכרז לקניית שלושה כלי רכב משומשים של החברה במחיר נמוך ב 32% מהמחירון. בן צור עצמו השתתף בוועדת המכרז. המבקר נזף ביועצת המשפטית של "המשקם", שרה הורוביץ, שלא העירה לבן צור על ניגוד עניינים חמור בפרשה זו. מאז שבן צור נכנס לתפקידו בדצמבר 1997, שליש מהעובדים שנקלטו בחברה היו קרובי משפחה או מקורבים אישיים ופוליטיים של מנהליה ועובדיה.

עוד נמצא בדו"ח כי הסמנכ"ל, דוד אבן צור, חבר מרכז ליכוד ומועצת קרית אתא, "לא מילא כל פונקציה בניהול החברה. לא נמצאו מסמכים המעידים על עבודתו". למרות, זאת עלות שכרו היתה 445 אלף שקלים בשנה. גם אלי דוקורסקי, מנהל אגף, היה חבר ליכוד ושימש סגן ראש עיריית קרית ביאליק בלא שכר. בחלק מהשעות שעליהן דיווח שעבד ב"המשקם" היה למעשה בעירו.

המנכ"ל בן צור פעל באופן פסול לבחירת ספקים שהיו מקורביו והחשב שיתף עמו פעולה, נכתב בדו"ח. למשל, במשך עשר שנים זכתה אותה חברה במכרז לאספקת נופש לעובדים המוגבלים. בן צור הודה באוזני נציגי המבקר שבעל החברה מכר שלו. הספק קיבל מקדמה של 200 אלף שקלים לקראת נופש 2006 ולא החזיר את הכסף עד סיום הביקורת ביולי 2007 למרות שהנופש לא התקיים.

המבקר גם מתח ביקורת חמורה גם על משרד הרווחה, שהמשיך להעביר למשקם 40 מיליון שקלים בשנה על אף המחדלים, ולמרות שלא חתמה על הסכם הבראה ב 1998.

ממשרד הרווחה נמסר שהדו"ח החמור עוסק בתקופה שקדמה לכהונת השר הנוכחי, יצחק הרצוג. מאז שקיבל את טיוטת הדו"ח פעל הרצוג לתיקון הליקויים: מונו דירקטוריון ומנהל חדשים שהתחילו ליישם את המלצות המבקר, גובשו תוכנית הבראה ונהלי עבודה מסודרים וקוצץ שכר הבכירים. עוד נמסר שמנכ"ל המשרד פועל לגבש כלים שיפאשרו פיקוח מטבי על החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ