תושבי לסבוס נלחמים על שמם, ותובעים את הלסביות - בעולם - הארץ

תושבי לסבוס נלחמים על שמם, ותובעים את הלסביות

תובעים מהאי לסבוס, טוענים שהם סובלים מכך שנשים לסביות "גזלו" את שם האי, שלדבריהם צריך לשאת קונוטציות גיאוגרפיות בלבד

הלנה סמית
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הלנה סמית

אתמול החל באתונה הליך משפטי שנועד למנוע מנשים לסביות לכנות עצמן כך, על רקע התגברות הוויכוח הציבורי על זכויות הומוסקסואלים ולסביות באחת המדינות היותר שמרניות באירופה. את הדיון בבית המשפט יזמו תובעים מהאי לסבוס שבים האגאי, הטוענים שהם סובלים מכך שנשים לסביות "גזלו" את שם האי, שלדבריהם צריך לשאת קונוטציות גיאוגרפיות בלבד.

"אנחנו מאוד כועסים על כך שברחבי העולם נשים שאוהבות נשים גזלו את השם של האי", אומר דימיטריס למברו, מו"ל של כתב עת ואחד מתושבי האי שהגישו את התלונה. "עד 1924, על פי מילון אוקספורד לאנגלית, המלה 'לסבית' ציינה תושבת של האי", הוא אומר. "עכשיו בגלל הקונוטציות החדשות של המלה, תושבות האי לא יכולות להשתמש בה כדי לתאר את עצמן, וזה לא צודק".

הדיון מתקיים במקביל לוויכוח ציבורי טעון ביוון על זכויות לסביות והומואים. למברו עומד על כך שאין לו "שום דבר נגד לסביות", שבאות בהמוניהן לנפוש בארסוס - אתר נופש שנודע כמקום הולדתה של המשוררת סאפו, מהמאה החמישית לפנה"ס - ותורמות תרומה משמעותית לכלכלת האי. ואולם פעילי זכויות אדם אומרים שהפנייה לבית משפט מונעת מהומופוביה ברורה במדינה שעדיין נרתעת מלקבל הומואים ולסביות. "אף קבוצה אחרת לא סובלת מאפליה דומה במדינה הזאת", אומר גריגוריס וליאנטוס, פעיל ותיק למען זכויות הומואים ולסביות ביוון. "הכנסייה (האורתודוקסית) יצאה משליטה בכל הנוגע ליחס שלה כלפינו, התקשורת מלאה בדברי שנאה והממשלה השמרנית צבועה ואדישה", הוא אומר, "המשפט הזה משקף את ההומופוביה השלטת ביוון".

בשבת נאלצה המשטרה לפעול לאחר שחברי ארגון ימין קיצוני תקפו משתתפים במצעד גאווה באתונה - הגדול ביותר שהתקיים אי פעם ביוון. אלפי תומכים צעדו בבירה וקראו "זאת הזכות שלנו", אולם פעילי הימין השליכו עליהם ביצים, קמח ויוגורט. הנוכחות המתגברת של הומואים ולסביות במדינה - כולל טקסי הנישואים החד-מיניים הראשונים שנערכו בשבוע שעבר - התקבלה בתדהמה על ידי גורמים מסוימים, ומפלגת השלטון השמרנית קיימה שיחות חירום כיצד להתמודד עם ה"מצב".

בניגוד לרוב המדינות החברות באיחוד האירופי, שבהן זוגות חד-מיניים נהנים מזכויות אזרח מסוימות, ביוון לסביות והומואים נאלצים לנהל מאבק קשה כדי להתקבל על ידי החברה. בעוד שאבותיהם בעת העתיקה הנציחו את ההומו-ארוטיות שלהם, היוונים המודרנים נרתעים ממתן פומבי להעדפותיהם המיניות. עד היום שום פוליטיקאי משום מחנה לא יצא מהארון.

לסבוס וסאפו

האי השלישי בגודלו בין איי יוון ממוקם בצפון מזרח הים האגאי וכיום חיים בו 90 אלף תושבים. משוררים והיסטוריונים גדולים רבים חיו באי, המוכרת ביותר היא סאפו, שכתבה שירי אהבה לנשים ובעקבות יצירתה ניתן הכינוי "לסביות" לנשים שאוהבות נשים. האי הוא אתר נופש פופולרי כיום, במיוחד בקהילה ההומוסקסואלית

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ